Strona Główna > Aktualności > Estonia wygrała rozgrywki Srebrnej LE kobiet

Estonia wygrała rozgrywki Srebrnej LE kobiet

Siatkarki Estonii okazały się najlepsze w tegorocznej edycji Srebrnej Ligi Europejskiej. W finale po bardzo nierównym meczu pokonały reprezentację Austrii 3:2 i w przyszłym roku zagrają w grupie Złotej. W meczu o 3. miejsce Portugalia pokonała 3:1 reprezentację Czarnogóry.

W meczu o 3. miejsce tegorocznej Srebrnej Ligi Europejskiej siatkarek zmierzyły się drużyny Portugalii i Czarnogóry. W pierwszym secie mimo początkowej przewagi drużyny z Półwyspu Iberyjskiego końcówka należała do podopiecznych trenera Milorada Krunica. Czarnogórzanki wygrały 25:23 i objęły prowadzenie w meczu. Druga partia była niezwykle wyrównana i żaden z zespołów nie potrafił odskoczyć rywalkom. Udało się to dopiero w końcówce Portugalkom. Wygrały 25:21 i wyrównały stan spotkania. W trzeciej odsłonie zespół prowadzony przez trenera Hugo Silvę wypracował sobie kilkupunktową przewagę. Gdy w końcówce Portugalki prowadziły już 21:15, jasnym stało się, że nie oddadzą takiej przewagi. Wygrały 25:20 i wyszły na prowadzenie. Czwarty, jak się potem okazało ostatni set, znów przebiegał pod znakiem wyrównanej walki punkt za punkt. Gdy w końcówce Czarnogórzanki wyszły na prowadzenie 21:19, zapachniało tie-breakiem. Ostatnie piłki należały jednak do siatkarek z Portugalii. Nie dały już sobie wydrzeć zwycięstwa, wygrywając 25:23 i całe spotkanie 3:1. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Katia Oliveira (17).

Mecz o 3. miejsce:
Portugalia – Czarnogóra 3:1
(23:25, 25:21, 25:20, 25:23)

Portugalia: Oliveria (17), Lopes (15), Cavalcanti (14), Maia (13), Kavalenka (13), Durao (1), Resende (libero) oraz Rodrigues (libero)
Czarnogóra: Budrak (16), Dzaković (15), Dragović (6), Djurović (3), Tvrdisić (3), Vukocević (1), Cenović (libero) oraz Vuković (14), Jovović, Susić

W finale zmierzył się reprezentacje Austrii i Estonii. Pierwszy set z pewnością mógł zadowolić kibiców w Grazu – Austriaczki niemal przez cały czas prowadziły, jednak ich rywalki zdołały w końcówce doprowadzić do gry na przewagi. W niej więcej zimnej krwi zachowały gospodynie i to one cieszyły się z wygranej 33:31. W kolejnym secie jednak reprezentacja Austrii zupełnie nie istniała. Estonkom na boisku wychodziło wszystko i powiększały swoją przewagę bardzo szybko. Ostatecznie rozbiły przeciwnika w tym secie do 11, wyrównując wynik spotkania.Po tak jednostronnym drugim secie ciężko było zrozumieć to, co wydarzyło się w trzeciej partii. Tym razem to Estonki przyglądały się biernie temu, co wyczyniają w ataku rywalki. Austriaczki szybko wyszły na siedmiopunktowe prowadzenie (16:9) i tym razem to one nie dały szans rywalkom. Wygrały 25:13 i ponownie wyszły na prowadzenie. W czwartym secie role znów się odwróciły. Podopieczne trenera Alessandro Orefice rozpoczęły od prowadzenia 8:3, a potem jeszcze uciekały rywalkom, prowadząc w pewnym momencie 21:9. Estonki wygrały do 12, doprowadzając tym samym do tie-breaka. W decydującej partii reprezentantki Estonii prowadziły od samego początku (5:3, 10:6). W końcówce gospodynie jeszcze odrobiły część strat, ale nie były w stanie już dogonić przeciwniczek. Estonia wygrała 15:12 i całe spotkanie 3:1, wygrywając tym samym tegoroczną Srebrną Ligę Europejską. Do zwycięstwa w finale swój zespół poprowadziła w Grazu Kertu Laak, która zdobyła w tym spotkaniu 25 punktów.