Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ukraina gra normalnie. Epicentr-Podolany Horodok z Pucharem Ukrainy

Ukraina gra normalnie. Epicentr-Podolany Horodok z Pucharem Ukrainy

Turniej finałowy ukraińskiego Pucharu odbył się w dniach 15-17 marca 2024 roku w Arenie PVLU w miejscowości Hodyliw. W niedzielę kibice poznali tegorocznych triumfatorów. Epicentr-Podolany Horodok po wyrównanym pojedynku pokonał SC Prometej Dnipro 3:2, tym samym broniąc tytułu sprzed roku.

Epicentr z mocnym otwarciem

Pierwszy set niesamowicie zaciętego spotkania rozpoczął się z korzyścią dla wicemistrzów kraju. Kavogo, kameruński atakujący Epicentru wypracował swojej drużyny prowadzenie 7:2. Prometej Dnipro zdołało dogonić rywali i wyrównać wynik przy stanie po 13. Dużym atutem Epicentru w pierwszej części był blok. Podopieczni Maurício Paes grali skutecznie wyblokiem, a i system blok-obrona działał wzorcowo. Set padł łupem Epicentr-Podolany Horodok 25:22.

gra godna finału

W drugiej partii Prometej od początku włączyło się do walki, wypracowując sobie przewagę – 3:1, 5:2. Zryw zdał się na nic, gdyż do remisu rywale doprowadzili już przy stanie po 10. Następnie ataki Jorna i Kavogo pozwoliły Epicentr-Podolany Horodok na przejęcie inicjatywy. Pod koniec kapitan Prometej, Witalij Szczytkow, w duecie z Janczukiem, zmienił przebieg seta i pomógł swojej drużynie wygrać 26:24.

Trzeci set był najbardziej wyrównany. Obie drużyny szarpały wynik – 4:4, 7:7. Potem Epicenter przyspieszył tempo gry, a Prometej Dnipro straciło kontrolę nad spotkaniem – 10:7, 18:15. W końcówce podopieczni Flavio Gulinelli’ego doprowadzili do remisu. Pomimo walki set padł łupem Epicentru 25:23.

kosztowny zastój

Zgodnie z przewidywaniami, czwarty set nie był tym ostatnim. Zawodnicy Mauricio Paes nie słuchali poleceń swojego trenera przesypiając partię, a SC Prometej Dnipro wykorzystało szansę prowadząc – 6:1, 14:8. Ostatecznie Prometej wygrało 25:17, wyrównując wynik na setach – 2-2. W tie-breaku gra toczyła się punkt za punkt. W końcówce z presją lepiej poradzili sobie siatkarze Epicentr-Podolany Horodok zwyciężając 15:13.

Trzecie miejsce zajął Żytyczi-Polissia  Żytomierz, który pokonał w finale B Jurydyczna akademіja Charków 3:1 (24:26, 25:25, 25:18, 25:19).

W związku z inwazją była to druga edycja zawodów od sezonu 2020/2021. Wówczas w Gródku triumfował Barkom-Każany Lwów, aktualnie wciąż występujący w polskiej PlusLidze. Drugie miejsce przypadło drużynie Żytyczi-PINU Żytomierz, a trzecie Epicentr-Podolany Horodok. W sezonie 2022/2023 puchar również zdobyli siatkarze Epicentr-Podolany Horodok, którym po roku udało się obronić tytuł. W finale Epicentr zmierzył się z Prometej Dnipro, a o triumfie także zdecydował piąty set.

Rozgrywki ukraińskiej Superligi wkraczają w decydującą fazę. W grze o mistrzostwo pozostały 4 drużyny: SC Prometej Dnipro, Jurydyczna akademіja Charków, Epicentr-Podolany Horodok, Żytyczi-Polissia  Żytomierz (finaliści Pucharu). Z ligą najpewniej pożegna się VSC MHP Winnica, jednak na ostateczne rozstrzygnięcia należy poczekać do połowy kwietnia.

SC Prometej Dnipro – Epicentr-Podolany Horodok 2:3
(22:25, 26:24, 23:25, 25:17, 13:15)