Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Enea Energetyk Poznań mistrzem Polski juniorek

Enea Energetyk Poznań mistrzem Polski juniorek

Niezwykłe emocje towarzyszyły walce o trzecie miejsce mistrzostw Polski juniorek w Olecku. Po zaciętym i niezwykle wyrównanym meczu siatkarki Wieżycy Stężyca pokonały w tie-breaku Atenę Warszawa i sięgnęły po brązowy medal. Nieco rozczarował finał, w którym Energetyk Poznań zaskakująco łatwo poradził sobie z obrońcą tytułu – MKS-em Kalisz. Poznanianki stanęły na najwyższym stopniu podium i zostały nowymi mistrzyniami Polski juniorek.

Mecz o trzecie miejsce mistrzostw Polski juniorek pomiędzy Ateną Warszawa a Wieżycą Stężyca rozpoczął się od prowadzenia siatkarek z Kaszub. Po punktowej zagrywce Gabrieli Lendzioszek Wieżyca prowadziła już 11:5. Zawodniczki Ateny sprawiały wrażenie mocno pogubionych i nie były w stanie odrobić strat. Po asie serwisowym Katarzyny Partyki było już 17:10 i warszawianki już się nie podniosły – po autowym ataku Aleksandry Jedut przegrały pierwszego seta do 15. W drugiej partii walka była już bardziej wyrównana (12:12), żaden z zespołów nie był w stanie wypracować sobie większej przewagi. W końcówce to Atena odskoczyła rywalkom (24:21), ale Wieżyca doprowadziła do gry na przewagi. Po ataku Jedut to jednak zespół ze stolicy cieszył się z wygranego seta i w meczu był już remis 1-1.

Początek trzeciej partii dzięki świetnym obronom Izabeli Dąbrowskiej należał do zespołu ze Stężycy, jednak Atena szybko odrobiła straty (11:11). Potem jednak pięć kolejnych punktów zdobyły podopieczne trenera Dawida Michora, świetnie w ataku spisywała się Gabriela Lendzioszek, jednak warszawianki nie rezygnowały. Znów dogoniły przeciwnika (18:19), ale w końcówce czegoś zabrakło do postawienia kropki nad „i”. Wieżyca wygrała 25:23 i ponownie objęła prowadzenie w meczu. W kolejnej partii to Atena po asie serwisowym Wiktorii Kowalczyk prowadziła 4:0. Aleksandra Jedut bezlitośnie obijała raz po raz blok rywalek i warszawianki utrzymywały przewagę (15:9). Przy stanie 19:10 wszyscy już powoli szykowali się na tie-breaka i chociaż Wieżyca walczyła do końca, to skapitulowała w końcu po ataku Barbary Latos (25:19).

Początek decydującej partii to zacięta walka punkt za punkt, ale po dobrej zagrywce i potem plasie Aleksandry Jedut to Atena Warszawa zmieniała strony boiska z dwupunktową przewagą. Po ataku Julii Orzoł był już remis 9:9, a po chwili przyjmująca Wieżycy wyprowadziła swój zespół na prowadzenie 11:9. Potem Atena prowadziła 12:11, Wieżyca 14:13 i… rozgorzała walka na przewagi. Atak Gabrieli Lendzioszek i as serwisowy Doroty Makowskiej dały wygraną i brązowy medal zespołowi ze Stężycy. Nagrodę dla najlepszej zawodniczki meczu odebrała Gabriela Lendzioszek.

mecz o 3. miejsce:
UKS Atena Warszawa – GKS Wieżyca 2011 Stężyca 2:3
(15:25, 26:24, 23:25, 25:19, 14:16)

W wielkim finale spotkały się dwa zespoły z Wielkopolski – MKS Kalisz i Energetyk Poznań. Już początek meczu i wymiana cios za cios (9:9) pokazał, że może to być wyrównany i niezwykle ciekawy mecz. Pierwsze na prowadzenie wyszły kaliszanki, które po kiwce Julii Papszun prowadziły 14:11, ale do skuteczności w ataku dołożyła punktowe zagrywki Martyna Borowczak i po chwili to Energetyk prowadził 17:15. W końcówce poznanianki wciąż miały dwupunktową przewagę (22:20) i nie oddały jej do końca. Po ataku po prostej Borowczak wygrały pierwszego seta do 22.

W drugiej partii ataki Martyny Borowczak wyprowadziły zespół z Poznania na prowadzenie 11:7. MKS osłabiony brakiem Dominiki Pierzchały na środku siatki próbował gonić rywala, po ataku z drugiej piłki Oliwii Poredy było już 14:16, ale w zespole z Energetyka coraz lepiej radziła sobie druga atakująca zespołu, Martyna Szczepuła. Energetyk prowadził 21:16, trener Marcin Widera próbował dokonywać zmian i MKS odrobił część strat (20:22). W końcówce lepszy znów okazał się Energetyk – po kiwce Szczepuły wygrał do 21 i prowadził w meczu już 2:0.

W trzecim secie trener Marcin Widera desygnował do gry dwie rozgrywające, przesuwając Patrycję Łagidę na lewe skrzydło. Niewiele to pomogło i już po chwili kaliszanki przegrywały 0:6. Przewaga Energetyka się utrzymywała, a nawet rosła (15:7) i poznanianki pewnie kroczyły w kierunku złotego medalu. Gdy po ataku Martyny Borowczak Energetyk miał już10 punktów przewagi (19:9) kwestia tytułu mistrzowskiego wydawała się rozstrzygnięta. Poznanianki wygrały tego seta wysoko do 10 po asach serwisowych Borowczak i ataku Weroniki Pisarskiej i to one zawiesiły sobie na szyi złote medale mistrzostw Polski. MVP spotkania została Martyna Borowczak.