Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Egipcjanie mistrzami Afryki, historyczny sukces siatkarzy z Libii

Egipcjanie mistrzami Afryki, historyczny sukces siatkarzy z Libii

W Kairze zakończyła się kolejna edycja mistrzostw Afryki. Po raz dziewiąty najlepsi na „Czarnym Lądzie” najlepsi okazali się Egipcjanie, którzy w finale pokonali Algierczyków, a podium uzupełnili siatkarze z Libii.

W dniach 3-13 września w Kairze trwała rywalizacja o prymat w Afryce. W rywalizacji mężczyzn wzięło udział 15 zespołów, a kilkudniowa rywalizacja przyniosła sporo zaskakujących rozstrzygnięć. Zwłaszcza rozczarowani mogą być Marokańczycy, którzy zmagania zakończyli dopiero na ósmej pozycji, oddając mecz walkowerem reprezentacji Czadu. Niewiele lepiej poszło Tunezyjczykom, którzy wygrali rywalizację o piąte miejsce 3:0 z Rwandą, ale zapewne liczyli na dużo więcej, czyli na walkę o medale.

Tymczasem historyczny sukces odnieśli Libijczycy, którym najpierw niewiele zabrakło, aby zagrali w wielkim finale, bo półfinał z Algierczykami przegrali dopiero po tie-breaku, ale ta porażka ich nie załamała. Podobnie jak przegrana pierwsza odsłona starcia o brąz z Kameruńczykami. W końcówkach kolejnych odsłon to oni byli lepsi, a czwarty set był już ich popisem. W efekcie stanęli na podium mistrzostw Afryki po raz pierwszy od 1979 roku, kiedy to zdobyli srebrny medal. Tymczasem Kamerunowi przypadła czwarta lokata.

W finale Egipcjanie walczyli z Algierczykami. Podopieczni Flavio Gulinelliego wykorzystali atut własnego parkietu i wsparcie kibiców, od mocnego uderzenia zaczynając rozgrywkę finałową. Algierczycy przebudzili się w trzecim secie, ale do tie-breaka nie udało im się doprowadzić. Musieli więc zadowolić się wicemistrzostwem Afryki, a najlepsi na kontynencie po raz dziewiąty w historii okazali się Egipcjanie. Zarówno obaj finaliści, jak i trzeci w stawce siatkarze z Liberii zapewnili sobie prawo gry w przyszłorocznych mistrzostwach świata.