Reprezentacja Słowenii mężczyzn rozpoczęła pierwsze zgrupowanie. Trener Gheorghe Cretu zebrał na inauguracyjnym treningu jedenastu siatkarzy, ponieważ wielu z wybranych dopiero niedawno skończyło sezon lub ma jeszcze zobowiązania klubowe. Z kolei w sztabie szkoleniowym słoweńskiej kadry nie zabrakło polskich nazwisk. Nad analizą statystyk będą czuwać Bogdan Szczebak oraz Mateusz Nykiel.
W ciągu najbliższych sześciu miesięcy na słoweńską drużynę czekają trzy duże wyzwania, a jej największym marzeniem jest dokonanie pierwszego przełomu na igrzyskach olimpijskich, które odbędą się latem przyszłego roku w Paryżu.
– Przygotowania rozpoczniemy z dużym szacunkiem, a także pokorą wobec wszystkiego, co nas czeka. Będziemy o tym myśleć każdego dnia. Zwrócimy uwagę nawet na najdrobniejsze detale, bo to one w ostatecznym rozrachunku mogą odegrać kluczową rolę. Będziemy musieli dostosować sporo rzeczy do każdego indywidualnie i do całej drużyny – powiedział Gheorghe Cretu podczas śniadania z zawodnikami.
Reprezentacja narodowa Słowenii zebrała się w Lublanie w poniedziałek. W stolicy pozostanie przez cały okres przygotowań w ojczyźnie, a trenować będzie w Črnučach. Rumuński trener powitał na pierwszym treningu prawie połowę zaproszonych siatkarzy. Przygotowania rozpoczęli głównie zawodnicy ze słoweńskich klubów – Danijel Koncilja, Črtomir Bošnjak i Jani Kovačič (wszyscy ACH Volley Lublana), Uroš Planinšič i Nik Mujanović (obaj OK Kamnik), Miha Fink, Gregor Pernuš, Rok Bračko i Žiga Kumer (wszyscy OK Merkur Maribor), Jaka Sešek (OK Črnuče) i Urban Toman. Ten ostatni, powracający do reprezentacji, jako jedyny siatkarz z tej grupy spędził sezon za granicą.
Oprócz wspomnianych już siatkarzy na liście Cretu jest jeszcze kilkanaście nazwisk. Na przygotowania już w środę przyjedzie Matej Kök, a większość pozostałych dołączy do swoich kolegów z drużyny w przyszłym tygodniu. Wśród aktualnie nieobecnych są: Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Rok Možič, Žiga Štern, Tonček Štern, Jan Kozamernik, Saš Štalekar, Alen Pajenk oraz Gregor Ropret. Na liście są także Janž Janez Kržič i Dejan Vinčić, którzy obecnie narzekają na urazy.
– Chłopcy dołączą po sezonie, w różnej kondycji fizycznej, z różnych systemów gry. Będziemy musieli to wszystko skoordynować w bardzo krótkim czasie, a zawodnicy będą musieli przestawić się z klubów do reprezentacji na poziomie mentalnym. Mamy w kadrze wielu starszych siatkarzy z bogatym doświadczeniem i będą oni mogli bardzo pomóc młodszym, aby jak najszybciej zaaklimatyzowali się w nowym trybie pracy – dodał słoweński szkoleniowiec .
– Wróciliśmy do siebie i wspaniale jest widzieć nowe twarze. Oczywiście nadal czekamy na przyjazd pozostałych, którzy mają jeszcze zobowiązania klubowe. Ci z nas, którzy tu są i ci, którzy jeszcze nie są, wiedzą, dlaczego będziemy ciężko pracować w tym i następnym sezonie. Głównym celem są igrzyska olimpijskie i musimy do tego dążyć. Oczywiście inne rozgrywki też wiele dla nas znaczą, ale kwalifikacje do turnieju olimpijskiego wciąż są na pierwszym planie i wszyscy zrobimy wszystko, by zagrać w Paryżu – powiedział Jani Kovačič, zdecydowanie najbardziej doświadczony członek zespołu, którą Cretu zabrał na pierwszy trening.
Słoweńscy siatkarze po raz pierwszy przetestują taktyczne pomysły z treningów pod koniec trzeciego tygodnia przygotowań, który zakończą wizytą w Holandii. 27 i 28 maja rozegrają dwa mecze przygotowawcze z gospodarzami w Arnheim. Po powrocie do ojczyzny wypracują ostatnie niedociągnięcia w grze, a następnie rozpoczną Ligę Narodów.
Dodajmy, że w sztabie szkoleniowym reprezentacji Słowenii w tym sezonie będzie pracować dwóch Polaków. Nad analizą statystyk będą czuwać Bogdan Szczebak oraz Mateusz Nykiel. Pierwszy związany jest z Jastrzębskim Węglem, z którym sezonie 2020/2021 zdobył drugi w swojej karierze tytuł mistrza Polski, zaś rok później został wicemistrzem kraju. Z Jastrzębskim Węglem wywalczył też dwukrotnie Superpuchar Polski (2021, 2022). Z kolei Mateusz Nykiel pracuje na co dzień w Indykpolu AZS Olsztyn (od sezonu 2017/2018). W ostatnich latach był również statystykiem reprezentacji Australii na MŚ 2018 czy biało-czerwonej ekipy na Uniwersjadzie, z którą w 2019 roku wywalczył srebrny medal. W 2022 roku był członkiem reprezentacji Kanady podczas mistrzostw świata.
źródło: inf. własna, odbojka.si