Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Cztery rzeczy po czterech sparingach reprezentacji Polski siatkarzy

Cztery rzeczy po czterech sparingach reprezentacji Polski siatkarzy

fot. eyof2022.com

Za nami prawie wszystkie sprawdziany reprezentacji Polski siatkarzy przed mistrzostwami świata. Co zatem wiemy o kadrze Nikoli Grbicia po sparingu z Ukrainą i Memoriale Huberta Jerzego Wagnera?

Nikola Grbić ma jasny plan i podstawową szóstkęNiezależnie od tego, ile byłoby opinii ekspertów, wymian zdań wśród internautów i nacisków z prasy – Nikola Grbić ma plan. Tym planem jest budowanie podstawowej szóstki wokół konkretnej grupy zawodników. Wśród nich są Bartosz Kurek, Marcin Janusz, Paweł Zatorski, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Kamil Semeniuk i Aleksander Śliwka. Świadczy o tym nie tylko to, że ta grupa zaczynała dotychczas najważniejsze sprawdziany kadry, ale również fakt, że selekcjoner trzyma konkretnych zmienników na sytuacje zadaniowe. Przykład? Tomasz Fornal w meczu Polska kontra Iran. Śliwce przez pierwsze dwa sety gra ewidentnie się nie układała (trzy punkty, 38 procent skuteczności ataku i 18 procent w przyjęciu). Na boisku pojawił się za niego młodszy przyjmujący i spotkanie zakończył z dorobkiem dwunastu punktów zdobytych przy 71 procentach w ataku. Zadanie zmiany wykonał na szóstkę.

Bartosz Kwolek, czyli underdog w kadrze Nikoli Grbicia

Nikola Grbić ma w swojej talii zawodnika, na którego może zawsze liczyć. Jest to człowiek, który od początku pracy z Serbem był na tyle sprawdzonym i pewnym punktem, że w pewnym momencie kolejnych testów nie potrzebował. Pracuje dodatkowo przed i po treningach, zależało mu na tym, by ponownie pokazać się w mistrzostwach świata. Kiedy już dostaje szanse, nie zawodzi, co pokazał mecz z Serbią. Tym siatkarzem jest Bartosz Kwolek. We wspomnianym spotkaniu zdobył trzynaście punktów przy niemalże 70-procentowej skuteczności ataku. Dołożył do tego dwa bloki. Nikola Grbić wie, że to zawodnik, którego może wyciągnąć z głębokiego kwadratu, a i tak da mu jakość zarówno zadaniową, jak i szóstkową.

Wrócił element dawno w tym stopniu niewidziany

Trzynaście, pięć i jedenaście. Wbrew pozorom nie są to liczby, które należy wytypować w grach hazardowych, a liczby bloków, które reprezentacja Polski siatkarzy zapisała na swoim koncie w czasie Memoriału Wagnera. 29 punktowych bloków w trzech meczach to naprawdę niezły wynik zważywszy na to, że zaraz po ogłoszeniu składu na mistrzostwa świata narzekano, że zabieramy… skład, który nie blokuje. Cieszy to, że sześć z tych zagrań należało do Mateusza Bieńka, w stronę którego płynęło najwięcej mieszanych opinii odnośnie do blokowania. Powodem do radości jest też to, że swoje szanse wykorzystuje najmłodszy z zawodników, Mateusz Poręba, dla którego nadchodzące mistrzostwa świata będą debiutem na tak dużej imprezie. Podczas turnieju w Krakowie blokował czterokrotnie.

Wszystko zweryfikują mistrzostwa

Już pierwszy sparing z Ukrainą i jego dość niemrawy początek wzbudziły wiele dyskusji odnośnie do dyspozycji zawodników Nikoli Grbicia. Wymęczona wygrana nie dawała satysfakcji i dla wielu komentujących była znakiem zapytania, a nie odpowiedzią odnośnie do dyspozycji drużyny. Z drugiej strony po trzech towarzyskich meczach Memoriału Wagnera wygranych przez Polaków 3:0, niektórzy są w euforii.

Czym jest gra pod presją obrony tytułu mistrzowskiego? Nie tylko walką z rywalami, ze sobą, ale również z przeszłością. Pokolenie Mariusza Wlazłego, Michała Winiarskiego, Krzysztofa Ignaczaka czy Pawła Zagumnego zdobyło złoto w Katowicach osiem lat temu. Grupa Michała Kubiaka, Fabiana Drzyzgi, Piotra Nowakowskiego i Bartosza Kurka sięgnęła po kolejny taki krążek cztery lata temu.

Dopóki ekipa prowadzona przez Nikolę Grbicia nie zagra pod poważną, mistrzowską presją, nie ma co wróżyć z fusów. Może być euforycznie jak po sparingach w Krakowie, ale również znaki zapytania mogą się mnożyć jak po meczu z Ukrainą. Wydaje się więc, że emocje warto skumulować na pierwszy gwizdek mistrzostw świata.

*Artykuł Sary Kalisz dostępny na stronie TVP Sport

źródło: sport.tvp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-08-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę