Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Czechy M: Kowal mistrzem Czech

Czechy M: Kowal mistrzem Czech

Trener Andrzej Kowal po raz drugi w karierze prowadzi zespół zagraniczny, ale po raz pierwszy stanął na najwyższym ligowym podium poza Polską. Jego VK Jihostroj po pięciosetowym boju w czwartym meczu finału pokonał Lvi Praga i zdobył mistrzostwo Czech.

Pierwsze dwa na remis

Po trzech meczach finałowych Jihostroj prowadził 2:1 i miał handicap czwartego spotkania we własnej hali. Pierwszy set uspokoił kibiców w Czeskich Budziejowicach. Gospodarze wygrali 25:21 i byli już tylko o dwie wygrane partie od złotego medalu. Prażanie jednak nie przyjechali na ten mecz przyglądać się, jak ich rywale spacerują po mistrzostwo. W drugim secie się obudzili i udało im się wyrównać stan meczu. Wygrali tę odsłonę 25:22 i przedłużyli swoje nadzieje na piąty mecz.

Kolejne dwa też równo

Później znów do głosu doszli gospodarze, którzy w połowie seta wyszli na kilkupunktowe prowadzenie i już do końca tej partii nie oddali inicjatywy. To była najmniej wyrównana odsłona tego meczu. Prawdziwe emocje miały się zacząć od czwartego seta. Zespoły zmieniały się na prowadzeniu, a żaden z nich nie myślał nawet o tym, żeby dać rywalom odskoczyć na kilka oczek. Finalnie to siatkarze ze stolicy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść i doprowadzili do ti-breaka.

mistrzowski horror

Jihostroj zaczął tie-breaka lepiej i do pewnego momentu wydawało się, że raczej nic nie zagrozi dziś ceremonii dekoracji mistrzów. Było już 9:6, kiedy coś w maszynie Andrzeja Kowala zazgrzytało i gra się nieco posypała. Wciąż jednak nie było wielkiego zagrożenia. Dopiero przy 14:12, goście rzucili wszystko na szalę i zdołali nawet wyjść na prowadzenie 15:14. To było jednak już wszystko na co ich było stać tego dnia. Kolejne trzy akcje wygrali gospodarze i przypieczętowali mistrzostwo Czech.

VK Jihostroj Ceske Budejovice – VK Lvi Praga 3:2
(25:21, 22:25, 25:17, 24:26, 17:15)

Stan rywalizacji do trzech zwycięstw: 3-1 dla Jihostroj

Jihostroj: Van Schie (13), Luengas (15), Sobrinho (5), Bałabanow (11), Okolic (17), Sedlaćek (11), Kovarik (libero) oraz Ondrović i Lestina ()
Lvi: Cech (2), McCarthy (7), Crer (10), Kollator (26), Janouch, Madsen (12), Monik (libero) oraz  Estrada (1), Vodićka (5), Schouten (5) i Thiel,