Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Fuzja dopięta. Nowa drużyna w PlusLidze

Fuzja dopięta. Nowa drużyna w PlusLidze

fot. Plusliga.pl / Dominika Chmura

Po spotkaniu w siedzibie Polskiej Ligi Siatkówki władz klubów z Lubina i Gorzowa Wielkopolskiego z szefami zawodowej ligi przedstawiono szczegółowy plan połączenia tych zespołów. Postanowiono, że w sezonie 2024/2025 drużyna ta będzie nazywała się Cuprum Stilon Gorzów SA. Mecze domowe nowy zespół będzie rozgrywać w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Połączenie zespołów dopięte

O przenosinach 14. zespołu tego sezonu PlusLigi do Gorzowa Wielkopolskiego mówiło się już od jakiegoś czasu. W połowie kwietnia klub KGHM Cuprum Lubin wydał nawet specjalne oświadczenie w sprawie przenosin swojej drużyny. Zespół z Lubina zmagał się z problemami dotyczącymi sponsoringu oraz wsparcia ze strony miasta. Przed meczem Agencja Inwestycyjna Stilon Gorzów – CUK Anioły Toruń w II lidze mężczyzn przekazano takie nowiny gorzowskim kibicom.

W końcu po spotkaniu w siedzibie Polskiej Ligi Siatkówki poznaliśmy oficjalne informacje dotyczące fuzji tych dwóch zespołów. Po wspólnych ustaleniach władz obu klubów – z Lubina i Gorzowa Wielkopolskiego przedstawiono plany na najbliższe miesiące na temat połączenia drużyn. Nowa ekipa będzie nosiła nazwę Cuprum Stilon Gorzów SA. Po spotkaniu wypowiedział się Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. – Przed nami wszystkimi bardzo wymagający sezon, w trakcie którego szeregi PlusLigi opuszczą aż trzy zespoły. Rozumiemy zatem potrzebę wzmocnienia i chęć walki Cuprum o pozostanie w elicie. Władze klubów uznały, że największe szanse na to będą po połączeniu z klubem z Gorzowa. Myślę, że tradycje gorzowskiej siatkówki sprawią, że w nowoczesnej hali będzie można liczyć na wysoką frekwencję i spore emocje – podsumował zmiany prezes Popko.

 

Powodem fuzji brak finansowania ze strony miasta Lubin

Powody podjętej decyzji o połączeniu tych dwóch siatkarskich ośrodków skomentował Tomasz Tycel, prezes Cuprum Lubin SA. – Jako klub Cuprum Lubin bierzemy udział w rozgrywkach siatkarskiej PlusLigi nieprzerwanie od 10 lat, to jest od 2014 roku (..). Wówczas decyzję o przystąpieniu do PlusLigi oparliśmy na dwóch uzgodnionych warunkach: miasto Lubin dysponuje nowoczesną halą widowiskowo-sportową, która jest niezbędna do rozgrywania meczów PlusLigi oraz stabilizację finansową dla udziału klubu w najwyższej klasie rozgrywkowej siatkówki męskiej zapewnia dwóch sponsorów strategicznych: KGHM Polska Miedź SA oraz Miasto Lubin, którzy w równym stopniu wspierają klub – powiedział Tycel.

W swojej wypowiedzi skupił się na problemach z finansowaniem klubu przez miasto i konieczności poszukiwania nowych rozwiązań. – Obecnie władze miasta Lubina nie są zainteresowane kontynuacją współpracy z klubem oraz finansowaniem piłki siatkowej w profesjonalnym wydaniu. Mając świadomość, że kontynuowanie działalności klubu w oparciu o tylko jednego sponsora strategicznego jest niemożliwe, rozpoczęliśmy poszukiwania nowego partnera, który byłby zainteresowany wspólnym rozwijaniem siatkówki na najwyższym szczeblu rozgrywek. Otrzymaliśmy taką ofertę od władz miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz klubu Siatkarski Gorzów Sp. z o.o. Zadeklarowane przez władze miasta Gorzowa Wlkp wsparcie finansowe umożliwiło fuzję klubów Cuprum Lubin S.A. oraz  Siatkarski Gorzów Sp. z o.o. (…) W nadchodzącym sezonie 2024/2025 będziemy występować w PlusLidze jako klub Cuprum Stilon Gorzów S.A. – dodał prezes z Lubina.

Prezes Cuprum Lubin zwrócił się również do kibiców, którzy od lat wspierali swój zespół. – Szczególne podziękowania kierujemy również do wszystkich kibiców Cuprum Lubin. Jesteśmy wdzięczni za to, że byliście z nami przez wszystkie lata i wspieraliście drużynę bez względu na okoliczności. Dziękujemy za liczne dowody wsparcia i zrozumienia także dla obecnej sytuacji. Wierzymy, że czerpiąc z tradycji siatkarskich obu klubów, stworzymy wspólnie nie tylko dobrą jakość sportową, lecz przede wszystkim nową siatkarską społeczność, zaangażowaną w walkę o najwyższe cele. Kibice lubińskiego zespołu podczas ostatniego meczu tego sezonu okazali swoje niezadowolenie wywieszając transparenty i wykrzykując rożne hasła w ramach sprzeciwu dla pomysłu fuzji obu drużyn. Niektóre z nich brzmiały: „serce nas boli”, „nie oddamy Cuprum do Gorzowa”. Mimo tych protestów oba klubu doszły do porozumienia i będą występować jako jeden zespół w PlusLidze.

 

Potencjał siatkarski Gorzowa Wielkopolskiego

O swoich inwestycjach w gorzowską siatkówkę opowiedział  Radosław Maciejewicz, prezes spółki Siatkarski Gorzów.– Kiedy w lipcu 2023 roku reaktywowaliśmy w Gorzowie po 20 latach drużynę siatkarską założyliśmy sobie pięcioletni plan awansu do najwyższej klasy rozgrywek. Już pierwszy sezon pokazał, że w Gorzowie jest ogromny głód siatkówki, a drużyna awansując w pierwszym sezonie rozgrywek do rundy play-off udowodniła zarówno sponsorom, jak i władzom miasta, że warto w nią inwestować. (…) Od sezonu 2024/2025 będziemy mieć w Gorzowie pierwszy zespół grający w najwyższej klasie rozgrywek, drugi zespół będący zapleczem i rozgrywający mecze na poziomie II Ligii oraz Akademię Siatkówki skupiającą najmłodszych adeptów tej dyscypliny – powiedział o swoich planach Maciejewicz.

Prezes przekonywał, że fuzja klubów Cuprum Lubin i Siatkarski Gorzów i przekształcenie ich tak, by działały pod jedną marką, ma poprawić funkcjonowanie siatkówki na zachodniej ścianie naszego kraju zarówno pod względem finansowym, marketingowym i administracyjnym. Podkreślił też, że w mieście do użytku została oddana nowa hala, która ma stać się areną dla fantastycznych meczów siatkarskich. Ten nowy projekt na na celu połączyć zasoby i infrastrukturę dwóch zespołów. Na koniec Radosław Maciejewicz podziękował wszystkim współpracownikom, władzom drużyny z Lubina oraz kibicom. -Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które w ostatnim roku budowały i wspierały drużynę Agencji Inwestycyjnej Stilon Gorzów, sponsorom, władzom miasta Gorzowa i kibicom, którzy tak licznie nas dopingowali. Dziękuję władzom Klubu Cuprum Lubin, że dostrzegły i doceniły nasz potencjał i to nas wybrały jako partnera do wspólnego tworzenia projektu pod nazwą Cuprum Stilon Gorzów.

 

Zobacz również:

Pożegnanie z Plusligą w Lubinie? Kibice się na to nie godzą

 

źródło: plusliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2024-05-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved