Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Challenger Cup M: Kuba pierwszym finalistą

Challenger Cup M: Kuba pierwszym finalistą

Za nami pierwszy półfinał Challenger Cup, w którym reprezentacja Czech zmierzyła się z Kubą. Ekipa z Europy okazała się dużo słabsza, zwłaszcza w bloku i ataku i przegrała w trzech szybkich setach. Kuba tym samym powalczy o miejsce w Lidze Narodów 2023. W drugim półfinale Korea Południowa zmierzy się z Turcją.

Spotkanie lepiej otworzyła reprezentacja Czech, która wypracowała sobie już sześciopunktową przewagę (9:3). Kubańczycy wykorzystywali swoje warunki fizyczne i prezentowali się dobrze w ataku i bloku, co im pozwoliło zbliżyć się na dwa oczka (9:11). Czesi wykorzystując między innymi błędy rywali znów powiększyli przewagę  (14:9).  Rywale jednak podjęli wszelkie wysiłki, aby doprowadzić do wyrównania i udało im się to przy stanie 16:16. Od stanu 18:18 siatkarze z Ameryki Środkowej zdobyli kilka punktów z rzędu (22:18) i choć w końcówce Czesi zbliżyli się na jeden punkt, to set padł łupem Kubańczyków.

Od prowadzenia 4:1 rozpoczęli seta numer dwa reprezentanci Kuby, a po chwili było już 8:2.  Czesi od początku zostali zdominowani przez dobrze grających w ataku i bloku przeciwników.  W pewnym momencie Kuba prowadziła już 14:4. Reprezentacja z Europy nie miała nic do powiedzenia w tej partii (6:19). W końcówce w szeregi Kubańczyków wkradła się dekoncentracja, pojawiły się błędy, dodatkowo Czesi zaczęli grać lepiej, co pozwoliło im nieco się zbliżyć (18:23). Dwie ostatnie akcje należały jednak do Kuby.

W trzeciej odsłonie Kuba prowadziła 4:1, ale Czesi szybko wyrównali na 5:5. Kubańczycy ponownie jednak zbudowali przewagę (9:6, 12:7), to oni dyktowali warunki gry i nie pozwalali Czechom przebić się przez swój blok (16:9, 18:10).  Siatkarze z Ameryki Środkowej pewnie zmierzali po awans do finału (22:14). Ostatecznie pozwolili Czechom zdobyć zaledwie 18 punktów.  Na uwagę zasługuje ich gra blokiem. W całym meczu Kuba zdobyła tym elementem 16 punktów przy 5 rywali, atakiem Kuba zdobyła 41 punktów, Czechy -28. Wysoka różnica w tych dwóch elementach zamaskowała nieco błędy własne, których Kuba popełniła 22, Czesi – 16.

Kuba – Czechy 3:0
(25:22, 25:18, 25:18)

Kuba: Mergarejo (10), Concepcion (6), Herrera (14), Goide (4), Alonso (8), Lopez (17), Garcia (libero) oraz Taboada
Czechy: Zajicek (5), Licek (11), Galabov (3), Sotola (8), Bartunek, Spulak (6),  Monik (libero) oraz Kunc (libero), Srb (2), Svoboda, Sedlacek, Indra (1)