Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup K: Sistem9 Yesilyurt Stambuł i C.S.M. Alba Blaj w finale

Challenge Cup K: Sistem9 Yesilyurt Stambuł i C.S.M. Alba Blaj w finale

W finale Pucharu Challenge kobiet turecki Sistem9 Yesilyurt Stambuł zmierzy się z C.S.M. Alba Blaj. Rumunki bez większych problemów pokonały węgierski Diamant Kaposvar. W tureckim półfinale Sistem9 Yesilyurt dwukrotnie triumfował dopiero po tie-breaku. Pierwszy mecz finałowy zaplanowano na 17 marca w Rumunii, a rewanż ma zostać rozegrany tydzień później.

Mecze półfinałowe zespołów ze Stambułu odbyły się dzień po dniu. We wtorek w roli gospodyń wystąpiły siatkarki THY Stambuł. W pierwszym secie niemal cały set prowadziły przyjezdne, jednak rywalki odrobiły straty i po długiej walce na przewagi wygrały 31:29. Kolejne partie wygrywane były na przemian, nie brakowało zwrotów akcji, a ostatecznie o zwycięstwie zdecydował dopiero tie-break. W piątym secie od początku do końca warunki na boisku dyktowały siatkarki Sistem9 Yesilyurt Stambuł. Obie drużyny miały słabą skuteczność w ataku (gospodynie 28%, przyjezdne 33%), ale często punktowały blokiem (gospodynie 16, przyjezdne – 17). Niesamowitą zdobyczą punktową mogła pochwalić się Alexia Ioana Carutasu. Siatkarka zdobyła 47 punktów – skończyła 40 z 90 ataków, dołożyła 2 asy i 5 bloków.

Sistem9 Yesilyurt Stambuł w czwartkowym meczu przegrywał już 1:2, ale zdołał doprowadzić do piątej partii. Również tym razem przez większość tie-breaka to zespół trenera Soza prowadził, ale podopieczne Marcello Abbondanzy nie odpuściły i w decydującym momencie doprowadziły do wyrównania. Przyjezdne nie zdołały jednak pójść za ciosem. Ostatnie akcje potoczyły się po myśli gospodyń i to one awansowały do finału. Podobnie jak w meczu dzień wcześniej obie drużyny bardzo dobrze grały blokiem (łącznie 35 punktów w tym elemencie). Dla Thy Stambuł najwięcej punktów – 33 zdobyła Ebrar Karakurt. Po drugiej stronie siatki ponownie najczęściej punktowała Carutasu, jednak tym razem zdobyła „tylko” 27 punktów.

W drugim półfinale Diamant Kaposvar podejmował C.S.M. Alba Blaj. Gospodynie od początku dobrze weszły w mecz i chociaż rywalki walczyły, to Węgierki w pierwszym secie okazały się lepsze. W kolejnych dwóch setach początek należał do węgierskiej drużyny, ale rywalki szybko przejmowały inicjatywę i wygrały do 18 i 25. Czwarta partia niemal od początku do końca toczyła się już pod dyktando przyjezdnych. I to C.S.M. Alba Blaj awansował do finału Pucharu Challenge. Przyjezdne do zwycięstwa poprowadziła Ioana Maria Baciu, która zdobyła 24 punkty. Dla gospodyń najczęściej punktowały Sara Klisura i Olena Charchenko. Obie siatkarki zdobyły po 18 punktów.