Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

CEV zmienia format kwalifikacji do ME, podano terminy

fot. pzps.pl

Po okresie intensywnych konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej opublikowała wstępny kalendarz kwalifikacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy –  EuroVolley 2021 – zaplanowanych początkowo na przełom sierpnia i września 2020 r.

Zgodnie z decyzją podjętą przez Zarząd CEV w kwietniu oraz w związku z wieloma ograniczeniami, które wciąż obowiązują w Europie z powodu kryzysu związanego z koronawirusem, CEV wykazał się dużą elastycznością w kontaktach z federacjami narodowymi, starając się znaleźć najbardziej rozsądne i elastyczne rozwiązania, mając jednocześnie na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo zawodników i zawodniczek, trenerów oraz oficjeli.Główne odchylenie od początkowego programu dotyczy formatu zawodów, w którym turnieje zastępują pierwotnie planowane mecze u siebie i na wyjeździe w każdej z grup, co pozwoli uniknąć ciągłego przemieszczania się drużyn i urzędników w czasie, gdy rządy wielu państw utrzymują szereg ograniczeń w podróżowaniu aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

W ciągu ostatnich tygodni CEV był gospodarzem szeregu wideokonferencji z przedstawicielami federacji narodowych, których zespoły należą do poszczególnych grup, a decyzje, podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku, starano się podejmować w duchu solidarności i wzajemnego wsparcia.

W związku z tym pod koniec lata 2020 r. odbędzie się niewielka liczba turniejów kwalifikacyjnych (o ile warunki pozwolą na ich bezpieczne przeprowadzenie), a większość turniejów zostanie przesunięta na początek stycznia 2021 r. W ramach rozgrywanych systemem kołowym podwójnych turniejów kwalifikacyjnych wyłonionych zostanie po 12 drużyn męskich i żeńskich, które wezmą udział w finałowych turniejach EuroVolley 2021, zaplanowanych na późne lato przyszłego roku. Wspomniane drużyny dołączą do organizatorów ME oraz ośmiu zespołów męskich i żeńskich już zakwalifikowanych na podstawie wyniku w poprzednim europejskim czempionacie (wśród już zakwalfikowanych jest także reprezentacja Polski).

Wstępny kalendarz kwalifikacji męskiej wygląda następująco:

Zwycięzcy każdej grupy oraz pięciu najlepszych zdobywców drugich miejsc zapewni sobie udział w czempionacie Europy, którego gospodarzem są Polska, Czechy, Estonia i Finlandia.

Wstępny program kwalifikacji kobiet EuroVolley 2021 wygląda obecnie tak:

Zwycięzcy każdej grupy oraz pięciu najlepszych zdobywców drugich miejsc weźmie udział w EuroVolleyu 2021 siatkarek, który odbędzie się w Serbii, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii. CEV będzie nadal monitorować rozwój pandemii, w wyniku czego ten wstępny kalendarz może podlegać dalszym zmianom.

źródło: cev.eu, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2020-06-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved