Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > CEV wybrała Drużynę Dekady siatkarek

CEV wybrała Drużynę Dekady siatkarek

fot. pzps.pl

Europejska federacja postanowiła poprosić czołowych trenerów, aby pomogli jej wybrać żeńską Drużynę Dekady w europejskich rozgrywkach. Giovanni Guidetti, Gert Vande Broek i Svetlana Ilic wzięli udział w panelu dyskusyjnym i przy ich wkładzie powstał Zespół Dekady 2010-2019. Według przedstawicieli CEV było to fascynujące doświadczenie, biorąc pod uwagę liczbę wybitnych zawodniczek, które występowały na europejskich boiskach w ostatnim dziesięcioleciu, 

Trenerzy podczas panelu wymieniali się doświadczeniem i argumentami i stworzyli drużynę, którą każdy z nich chętnie poprowadziłby jako szkoleniowiec. W zespole marzeń nie znalazła się niestety żadna Polka, a najwięcej – bo aż trzy zawodniczki pochodzą z Serbii.

Najlepszą rozgrywającą została Maja Ognjenovic z Serbii. Wybór rozpoczęto od tej pozycji, bo trenerzy uznali, że ma ona największy wpływ na pozostałe role boiskowe. – Moje drużyny grały przeciwko niej przez wiele lat, a w tym sezonie miałem okazję ją trenować po raz pierwszy w mojej karierze. Maja potrafi dopasować się do wszystkich warunków i potrzeb drużyny. Potrafi grać wysoko, potrafi szybko i dostosowuje się do innych zawodniczek. Poza tym wygrała wszystko z reprezentacją i klubem, a także posiada zdolności przywódcze. Każdy czerpie przyjemność z grania z nią – powiedział Guidetti.

Za najbardziej wartościowe środkowe uznano Chorwatkę Maję Poljak i Serbkę Milenę Rasic. Ewidentnie przy wyborze brano pod uwagę wartość zawodniczki w bloku. według panelistów to kwintesencja tej pozycji. Giovanni Guidetti ocenił Maję Poljak jako wyjątkową pod tym względem. – Blok Mai potrafił naprawdę przestraszyć przeciwnika i zmienić losy meczu. Jeden jej blok potrafił zdeterminować serię punktów dla drużyny. Oprócz tego miała świetny atak z jednej nogi. Svetlana Ilic również podkreśliła rolę ataku środkowej. – Milena i Maja były ponadprzeciętne w tych elementach – oceniła Ilic.

Najlepszą libero została Monica De Gennaro z Włoch. – Libero to jedyna zawodniczka, która może tylko popełniać błędy, nie zdobywając punktów. Taka siatkarka musi być bardzo elastyczna i mieć umiejętność wyczyszczenia głowy po błędzie, bo odpowiada za organizację całej gry obronnej zespołu – powiedział Vande Broek. – Jeżeli zapytalibyście stu trenerów, to według mnie 99 z nich wybrałoby De Gennaro. Czasem trudno jest motywować młode zawodniczki na tej pozycji, ale Monica jest idealna do inspiracji młodych talentów. Widać i czuć, że ona cieszy się grą libero. Dodatkowo jest prawie drugą rozgrywającą na boisku, to umiejętność na poziomie niedostępnym dla innych libero. – dodał trener. – Nie widzę następczyni Moniki w najbliższych latach. Niesamowicie czyta grę, potrafi odmienić losy meczu i jest jedyną libero, która potrafi zagrać pierwsze tempo ze środkową zza linii trzeciego metra – wtórowała mu Ilic.

Atakującą Drużyny Dekady została Tijana Boskovic z Serbii. – Według mnie Boskovic jest najbardziej kompletną zawodniczką obecnie. Jest równie dobra w ataku, bloku i na zagrywce. Ma umiejętność wyprostowania nawet złej wystawy. Potrafi też zrobić różnicę na boisku swoimi atakami z drugiej linii – skomentował wybór Guidetti. – Wybór pomiędzy Boskovic i Egonu jest bardzo trudny. Myślę, że Egonu ma jeszcze wiele rezerw, pola do rozwoju w najbliższych latach i zostanie najlepsza na tej pozycji. Porównywanie Tijany i Paoli to jak porównywanie Messiego i Ronaldo. Są z tej samej generacji, obie są utytułowane, ale na tym etapie numerem jeden jest Boskovic – dodał Vande Broek.

Wyróżnione przyjmujące to Turczynka Gözde Kirdar i Francesca Piccinini z Włoch. – Gözde jest jak Steven Gerrard dla Liverpoolu. Jest nie tylko niesamowitą zawodniczką, ale również ma odpowiednią mentalność – powiedział Vande Broek. – Żadna drużyna nie byłaby kompletna bez kogoś takiego jak Piccinini. Odniosła bezprecedensowy sukces, jej resume nie ma sobie równych i wraz z Gözde mogłyby stworzyć bardzo solidną defensywę, trochę w amerykańskim stylu – zakończył Guidetti.

źródło: cev.eu, inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved