Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > CEV wybrała Drużynę Dekady siatkarek

CEV wybrała Drużynę Dekady siatkarek

fot. pzps.pl

Europejska federacja postanowiła poprosić czołowych trenerów, aby pomogli jej wybrać żeńską Drużynę Dekady w europejskich rozgrywkach. Giovanni Guidetti, Gert Vande Broek i Svetlana Ilic wzięli udział w panelu dyskusyjnym i przy ich wkładzie powstał Zespół Dekady 2010-2019. Według przedstawicieli CEV było to fascynujące doświadczenie, biorąc pod uwagę liczbę wybitnych zawodniczek, które występowały na europejskich boiskach w ostatnim dziesięcioleciu, 

Trenerzy podczas panelu wymieniali się doświadczeniem i argumentami i stworzyli drużynę, którą każdy z nich chętnie poprowadziłby jako szkoleniowiec. W zespole marzeń nie znalazła się niestety żadna Polka, a najwięcej – bo aż trzy zawodniczki pochodzą z Serbii.Najlepszą rozgrywającą została Maja Ognjenovic z Serbii. Wybór rozpoczęto od tej pozycji, bo trenerzy uznali, że ma ona największy wpływ na pozostałe role boiskowe. – Moje drużyny grały przeciwko niej przez wiele lat, a w tym sezonie miałem okazję ją trenować po raz pierwszy w mojej karierze. Maja potrafi dopasować się do wszystkich warunków i potrzeb drużyny. Potrafi grać wysoko, potrafi szybko i dostosowuje się do innych zawodniczek. Poza tym wygrała wszystko z reprezentacją i klubem, a także posiada zdolności przywódcze. Każdy czerpie przyjemność z grania z nią – powiedział Guidetti.

Za najbardziej wartościowe środkowe uznano Chorwatkę Maję Poljak i Serbkę Milenę Rasic. Ewidentnie przy wyborze brano pod uwagę wartość zawodniczki w bloku. według panelistów to kwintesencja tej pozycji. Giovanni Guidetti ocenił Maję Poljak jako wyjątkową pod tym względem. – Blok Mai potrafił naprawdę przestraszyć przeciwnika i zmienić losy meczu. Jeden jej blok potrafił zdeterminować serię punktów dla drużyny. Oprócz tego miała świetny atak z jednej nogi. Svetlana Ilic również podkreśliła rolę ataku środkowej. – Milena i Maja były ponadprzeciętne w tych elementach – oceniła Ilic.

Najlepszą libero została Monica De Gennaro z Włoch. – Libero to jedyna zawodniczka, która może tylko popełniać błędy, nie zdobywając punktów. Taka siatkarka musi być bardzo elastyczna i mieć umiejętność wyczyszczenia głowy po błędzie, bo odpowiada za organizację całej gry obronnej zespołu – powiedział Vande Broek. – Jeżeli zapytalibyście stu trenerów, to według mnie 99 z nich wybrałoby De Gennaro. Czasem trudno jest motywować młode zawodniczki na tej pozycji, ale Monica jest idealna do inspiracji młodych talentów. Widać i czuć, że ona cieszy się grą libero. Dodatkowo jest prawie drugą rozgrywającą na boisku, to umiejętność na poziomie niedostępnym dla innych libero. – dodał trener. – Nie widzę następczyni Moniki w najbliższych latach. Niesamowicie czyta grę, potrafi odmienić losy meczu i jest jedyną libero, która potrafi zagrać pierwsze tempo ze środkową zza linii trzeciego metra – wtórowała mu Ilic.

Atakującą Drużyny Dekady została Tijana Boskovic z Serbii. – Według mnie Boskovic jest najbardziej kompletną zawodniczką obecnie. Jest równie dobra w ataku, bloku i na zagrywce. Ma umiejętność wyprostowania nawet złej wystawy. Potrafi też zrobić różnicę na boisku swoimi atakami z drugiej linii – skomentował wybór Guidetti. – Wybór pomiędzy Boskovic i Egonu jest bardzo trudny. Myślę, że Egonu ma jeszcze wiele rezerw, pola do rozwoju w najbliższych latach i zostanie najlepsza na tej pozycji. Porównywanie Tijany i Paoli to jak porównywanie Messiego i Ronaldo. Są z tej samej generacji, obie są utytułowane, ale na tym etapie numerem jeden jest Boskovic – dodał Vande Broek.

Wyróżnione przyjmujące to Turczynka Gözde Kirdar i Francesca Piccinini z Włoch. – Gözde jest jak Steven Gerrard dla Liverpoolu. Jest nie tylko niesamowitą zawodniczką, ale również ma odpowiednią mentalność – powiedział Vande Broek. – Żadna drużyna nie byłaby kompletna bez kogoś takiego jak Piccinini. Odniosła bezprecedensowy sukces, jej resume nie ma sobie równych i wraz z Gözde mogłyby stworzyć bardzo solidną defensywę, trochę w amerykańskim stylu – zakończył Guidetti.

źródło: cev.eu, inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę