Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > CEV i FIVB rozważają zmiany w kalendarzu rozgrywek

CEV i FIVB rozważają zmiany w kalendarzu rozgrywek

fot. Łukasz Krzywański

Siatkarze narzekają na wypełnione terminarze i brak przerwy, w czasie której mogliby się zregenerować. CEV i FIVB myślą nad roszadami w kalendarzu. Nie wiadomo, czy którakolwiek roszada wejdzie w życie, i czy w ogóle realnym jest wprowadzenie wszystkich pomysłów na raz. Mają jednak znaleźć się dwa, trzy tygodnie na przerwę regeneracyjną dla zawodników i zawodniczek. Czy czeka nas rewolucja?

W ostatnim latach dużo mówi się o tym, że kalendarz siatkarski jest przeładowany imprezami. Zawodnicy i zawodniczki nie mają czasu na odpoczynek, najlepsi kończą sezon klubowy i po tygodniu przerwy (lub mniej) jadą na zgrupowania kadr. W tym systemie funkcjonują cały rok.To naraża ich nie tylko na przemęczenie i wypalenie, ale również na kontuzje. O tych w „Przeglądzie Sportowym” niedawno wspominał Aleksander Śliwka, kapitan ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, odnosząc się do nadchodzącego poszerzenia PlusLigi z czternastu do szesnastu ekip.

Jak mniej więcej mają wyglądać propozycje wystosowane przez CEV, czyli europejską federację siatkówki i FIVB, światową federację siatkówki? Dotyczą one strategii na lata 2025-2032. Jedną z opcji jest przesunięcie terminu mistrzostw świata z września/października na listopad/grudzień oraz z lat parzystych na nieparzyste (począwszy od 2027 roku). Druga? Wprowadzenie rozgrywania mistrzostw świata co dwa lata. Dodatkowo mówi się o przesunięciu terminów mistrzostw kontynentalnych z sierpnia/września na grudzień i lata parzyste.

To jednak nie koniec. Klubowe Mistrzostwa Świata mogłyby być przesunięte z grudnia na maj, a Liga Narodów podzielona na dwie części: pierwsza od końca sierpnia do połowy listopada, druga od początku stycznia do początku maja. Myśli się również o wprowadzeniu nowego wydarzenia międzynarodowego („Turnieju Gwiazd”) z pięcioma, sześcioma drużynami.

Uproszczeniu miałby ulec również proces kwalifikacji do imprez siatkarskich poprzez likwidację turniejów kwalifikacyjnych. Zamiast tego miałaby nastąpić kwalifikacja drużyn z mistrzostw kontynentalnych na mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie.

Warto podkreślić, że to tylko propozycje, które wystosowano, a nie pewniki zmian. Nie wiadomo, czy którakolwiek roszada wejdzie w życie, i czy w ogóle realnym jest wprowadzenie wszystkich pomysłów na raz. Mają jednak znaleźć się dwa, trzy tygodnie na przerwę regeneracyjną dla zawodników i zawodniczek. W praktyce dojść jednak może jeden dodatkowy turniej, co jest obciążeniem zarówno dla nich, jak i dla ligowego grania, które trzeba w tym wszystkim umiejscowić.

źródło: sport.tvp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-05-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę