Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > CAS rekomenduje odebranie Rosji mistrzostw świata, FIVB tego nie zrobi

CAS rekomenduje odebranie Rosji mistrzostw świata, FIVB tego nie zrobi

Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) orzekł w sporze między Rosją a Światową Agencją Antydopingową (WADA). Werdykt nie jest tak surowy, jak wszyscy się spodziewali. Przez dwa lata (zamiast czterech) rosyjscy sportowcy nie będą mogli rywalizować na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata pod swoją flagą  – tylko w neutralnym statusie.

Ponadto w ciągu najbliższych dwóch lat Rosja nie będzie mogła organizować dużych międzynarodowych zawodów. Turnieje, które Rosja już otrzymała, powinny zostać przeniesione do innych krajów, ale tylko wtedy, gdy jest taka możliwość. Dotyczy to np. mistrzostw świata w piłce siatkowej w 2022 roku. Tutaj decyzja należy do Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB).Będziemy opowiadać się za klauzulą non-transfer – powiedział Mirosław Przedpełski, były prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a obecnie przedstawiciel FIVB. – Jestem oficjalnym konsultantem Rosjan na mundial 2022, a ich przygotowania są zbyt zaawansowane, by cokolwiek zmienić. Wszystkie kontrakty zostały podpisane znacznie wcześniej, niż podjęto pierwsze kroki w celu ukarania Rosji. Poza tym na mniej niż dwa lata przed turniejem nikt inny nie podejmie się jego organizacji – zapewnia Przedpełski.

Być może w normalnych czasach jakiś kraj wpadłby na pomysł zorganizowania turnieju poza kolejnością, ale w dobie pandemii mało kto jest zainteresowany dużymi, nieprzewidzianymi wydatkami na sport.

Minister Sportu Republiki Tatarstanu  Władimir Leonow, komentując sankcje WADA zaznaczył, że nie dotyczą one szeregu turniejów, które odbędą się w Kazaniu – Między innymi są to mistrzostwa świata w siatkówce, których mecze odbędą się w Kazaniu. Przygotowujemy dwa obiekty – halę do koszykówki i centrum siatkówki – powiedział Leonow.

Wszechrosyjska Federacja Piłki Siatkowej (VFV) nie spieszy się z uspokajaniem kibiców i nie przygotowała żadnego oświadczenia w sprawie wyroku Sportowego Sądu Arbitrażowego. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej w swoim oświadczeniu zauważyła, że ​​uwzględniła decyzję CAS, ale oczekuje na wyjaśnienia.

Komitet organizacyjny mistrzostw świata jest w stałym kontakcie z FIVB w tej sprawie. FIVB musi uzyskać wyjaśnienia dotyczące niektórych punktów werdyktu CAS, aby podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą przyszłych wydarzeń. FIVB dokona przeglądu pełnej decyzji CAS po jej opublikowaniu, w celu określenia dalszych kroków. Do tego momentu FIVB, Ogólnorosyjska Federacja Piłki Siatkowej (VFV) i komitet organizacyjny nadal współpracują w trybie roboczym – czytamy w komunikacie.

Prawdopodobnie na rodzimych mistrzostwach świata rosyjscy siatkarze będą mogli grać w barwach narodowych, a na stroju pozostanie napis Rosja, ale z dopiskiem „neutralny sportowiec”, tak było na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku.

 

źródło: inf. własna, sport.business-gazeta.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-12-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved