Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Brazylijski środkowy ukarany przez Komisję Dyscyplinarną FIVB

Brazylijski środkowy ukarany przez Komisję Dyscyplinarną FIVB

Po raz kolejny w swojej karierze Lucas Saatkamp został ukarany za zachowanie podczas ceremonii medalowej. Po wybryku na zakończenie Pucharu Świata w 2019 roku również podczas ceremonii medalowej zeszłorocznych mistrzostw świata siatkarz zachował się nieodpowiednio. Tym razem decyzją Komisji Dyscyplinarnej FIVB oprócz zawieszenia otrzymał karę finansową.

Lucas Saatkamp w 2019 roku podczas ceremonii medalowej Pucharu Świata między innymi pokazał środkowy palec. Wtedy jego reprezentacja triumfowała przed Polską i Stanami Zjednoczonymi. Za nieodpowiednie zachowanie został zawieszony na trzy mecze.

Widocznie tamta kara nie zrobiła wrażenia na środkowym reprezentacji Brazylii. Siatkarz ponownie zachował się nieodpowiednio podczas ceremonii medalowej w katowickim Spodku. Brazylijczycy odbierali wtedy brązowe medale po tym, jak w meczu o 3. miejsce pokonali Słowenię 3:1. Saatkamp po odebraniu swojego medalu pokazał środkowy palec w kierunku kamery. Nie uszło to uwadze oglądających ceremonię i wywołało oburzenie w środowisku. Zawodnik określał swoje zachowanie jako żart.

Poważnie sytuację potraktowała jednak siatkarska federacja. Reprezentant Brazylii otrzymał karę grzywny w wysokości 5 tysięcy franków szwajcarskich oraz został zawieszony na najbliższe cztery spotkania reprezentacyjne.

Komisja Dyscyplinarna FIVB ogłosiła swoją decyzję w osobnym komunikacie:

Komisja Dyscyplinarna FIVB stwierdziła, że Lucas Saatkamp, zawodnik reprezentacji Brazylii w piłce siatkowej mężczyzn, naruszył Regulamin Dyscyplinarny FIVB po obraźliwym geście wykonanym na podium podczas FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 w dniu 11 września 2022 r.

Decyzją Panelu Dyscyplinarnego FIVB, który jest organem właściwym do nakładania sankcji dyscyplinarnych, Lucas Saatkamp został zawieszony na cztery mecze i ukarany grzywną w wysokości 5000 CHF.

FIVB pozostaje zaangażowana we wspieranie szanującej się społeczności siatkarskiej na wszystkich poziomach tego sportu.

źródło: fivb.com, sport.tvp.pl