Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Bartosz Łosiak: Najważniejsze są punkty do rankingu olimpijskiego

Bartosz Łosiak: Najważniejsze są punkty do rankingu olimpijskiego

fot. FIVB

Już niebawem rozpocznie się nowy – i niezwykle intensywny – sezon w siatkówce plażowej. Najlepsza polska para, a jednocześnie piąty zespół światowego rankingu, Michał Bryl i Bartosz Łosiak, rozpoczną rok w Doha aż trzema turniejami. W ramach 'rozgrzewki' przed oficjalną rywalizacją pod egidą FIVB zagrają w King of the Court, a potem – crème de la crème – finałowe zmagania Beach Pro Tour 2022 z udziałem najlepszych par minionego roku i pierwszy turniej sezonu 2023, którego stawką będą punkty do olimpijskiego rankingu.

 Na pewno będzie to bardzo długi sezon. Zaczynamy już pod koniec stycznia, a rzadko się zdarza, aby sezon ruszał tak wcześnie. Od 26 do 29 stycznia mamy turniej finałowy, a potem od 1 do 5 lutego mamy pierwszy turniej Elite16 – pierwszy liczący się w walce o igrzyska. Zazwyczaj pierwsze turnieje były na koniec lutego, początek marca, ale Doha intensywnie walczyła o organizację tych turniejów, a warunki u nich pozwalają na organizowanie imprez nawet w styczniu  – powiedział Bartosz Łosiak.W turnieju finałowym Beach Pro Tour 2022 zagra osiem najwyżej sklasyfikowanych par ubiegłego sezonu oraz dwa duety z dzikimi kartami. Nietypowo, finały ubiegłego sezonu rozgrywane są tuż przed rozpoczęciem nowego cyklu. – Osobiście wolałbym, żeby turniej z udziałem najlepszych drużyn sezonu odbywał się zaraz po jego zakończeniu, a nie na początku nowego roku, tak jak odbędzie się to po nadchodzącym sezonie – finał w Doha zaplanowano w grudniu. Teraz nie jest to jednak złym pomysłem, bo zaraz po finałach odbędzie się pierwszy turniej eliminacyjny do igrzysk, do którego i tak byśmy się przygotowywali. Takie rozwiązanie nie komplikuje nam planów, a właściwie może i trochę nam pomaga. Będzie to dobre przetarcie przed Elite 16, bo tydzień przed zagramy z najlepszymi drużynami na tym samym obiekcie.

Polacy pojawią się w Doha, jednak już w przyszłym tygodniu, gdzie w dniach 11-14 stycznia, zagrają w finałowym turnieju King of the Court w Doha. Rozgrywki tego cyklu znacząco różnią się od oficjalnych meczów siatkówki plażowej, oferując niezwykle dynamiczne widowisko. Na liście piętnastu uczestników, obok duetu Bryl/Łosiak, znaleźli się m.in. wiceliderzy światowego rankingu – Katarczycy Ahmed Tijan i Cherif Younousse i sklasyfikowani z nimi ex aequo Holendrzy Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen oraz mistrzowie Europy – Szwedzi David Ahman i Jonatan Hellvig.

– Rok zaczynamy występem w King of the Court, ale turniej traktujemy bardziej treningowo. Stwierdziliśmy, że lepiej zagrać ten turniej w Doha, zamiast robić zgrupowanie na Teneryfie czy Fuertaventurze. Zagramy z mocnymi parami. Na duży plus jest też to, że zagramy, w lokalizacji, gdzie następnie będą rozgrywane finały i pierwszy turniej Elite 16, który jest dla nas ważny – podkreślił Łosiak.

Najlepsza polska para intensywnie przepracowała ostatnie tygodnie w Spale, gdzie szlifowali formę przed nadchodzącym sezonem. – Po ostatnim turnieju w ubiegłym roku mieliśmy miesiąc wolnego, to dla nas dość dużo, więc mogliśmy się dobrze zregenerować. Potem zaczęliśmy od treningów na siłowni i weszliśmy na piasek w Spale, gdzie trenowaliśmy przez miesiąc. Przede wszystkim pracowaliśmy nad motoryką, kondycją i siłą na ten długi i wymagający sezon, i oczywiście dopracowywaliśmy elementy techniczne. Teraz mieliśmy tygodniową przerwę świąteczno-noworoczną, udało się odpocząć i oczyścić głowy.

W 2023 roku, siatkarze plażowi będą walczyć o mistrzostwo Starego Kontynentu w Wiedniu (2-6 sierpnia) oraz o czempionat globu w meksykańskiej Tlaxcali (6-15 października), a rywalizacja w Beach Pro Tour nabierze jeszcze większej wagi, gdyż będzie oznaczała walkę o olimpijskie bilety. Przypomnijmy, w turnieju olimpijskim w Paryżu wystąpią 24 pary, maksymalnie dwie reprezentujące dany kraj. Zgodnie z ogłoszonymi przez FIVB zasadami kwalifikacji – przepustki na igrzyska otrzymają zwycięzcy mistrzostw świata 2023 oraz 17 najwyżej sklasyfikowanych zespołów w rankingu olimpijskim, w którym uwzględnia się dwanaście najlepszych występów danej pary w okresie od 1 stycznia 2023 do 10 czerwca 2024, a także zwycięzcy pięciu kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych, które rozgrywane będą pomiędzy 13 a 23 czerwca 2024 roku.

Najważniejsze są punkty do rankingu olimpijskiego. Trzeba je zbierać, żebyśmy szybko zapewnili sobie kwalifikację. Fajnie byłoby, jakbyśmy nazbierali ich tyle w tym sezonie, żeby być spokojnym o olimpijską kwalifikację już po tym roku i w przyszłym spokojnie przygotowywać się do samych igrzysk, a nie myśleć o kwalifikacjach. Oczywiście ten sezon to również mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata, które są dla nas imprezami docelowymi, postaramy się jak najlepiej pokazać i osiągnąć fajne wyniki. W minionym roku zajęliśmy czwarte miejsce w mistrzostwach Europy, dlatego mamy nadzieję, że w tym roku poprawimy ten wynik, bo super byłoby znów zdobyć medal. Mistrzostwa świata nie będą łatwe, odbędą się w Tlaxcali, gdzie rok temu wygraliśmy w Beach Pro Tour Challenge. To będzie interesujący turniej – trudni rywale, a na dodatek sam turniej rozgrywany w nietypowej dacie, bo dopiero na początku października, tak późno mistrzostw świata nie było, ale to coś ciekawego i nowego, a my postaramy się o dobry wynik – zapowiedział Bartosz Łosiak.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2023-01-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2023 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę