Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > AZS Olsztyn chce współpracować z Iławą, nie wszystkim się to podoba

AZS Olsztyn chce współpracować z Iławą, nie wszystkim się to podoba

fot. Sylwia Lis-Dubiel

Niemałe zamieszanie, zwłaszcza w środowisku sportowym i wśród niektórych radnych Iławy, wywołał pomysł na promocję Iławy w 2021 roku. Burmistrz Dawid Kopaczewski planuje przekazać 100 tysięcy złotych na promocję miasta poprzez klub siatkarskiej PlusLigi – Indykpol AZS Olsztyn.

Indykpol AZS Olsztyn swoje mecze rozgrywa w Uranii — hali zasłużonej, ale też już mocno wysłużonej. Uranię po tym sezonie PlusLigi czeka gruntowny remont. W związku z tym klub szuka nowego miejsca, w którym mógłby rozgrywać spotkania ligowe. W woj. warmińsko-mazurskim tylko nieliczne hale spełniają odpowiednie kryteria, jak choćby wysokość — jedną z nich jest hala widowiskowo-sportowa przy ul. Niepodległości 11b w Iławie.Już w tym roku dużo mówiło się i pisało o kwocie, jaką na olsztyński klub siatkarski przekazały władze Iławy. Wówczas było to (jednorazowo) 10 tysięcy złotych, a w ramach współpracy grający w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce Indykpol AZS promował miasto nad Jeziorakiem w trakcie transmisji telewizyjnych (zawieszony w hali Urania baner Iławy był bardzo dobrze widoczny w Polsacie Sport), zorganizowano także m.in. towarzyski mecz w hali widowiskowo-sportowej.

Niektórzy iławianie dopytywali, czy aby na pewno tylko 10 tys. zł kosztowała ta promocja — już wówczas pomysł ten wzbudzał kontrowersje w lokalnej społeczności. Najczęściej zadawano pytanie: dlaczego Iława ma wspierać klub z innego miasta? Więc tym bardziej dyskusyjne, zdaniem grupy mieszkańców, jest przekazanie na rzecz olsztyńskiego klubu 100 tysięcy złotych.

Z pomysłem przedstawionym podczas poniedziałkowego wspólnego posiedzenia komisji stałych rady miasta nie zgadzał się m.in. wiceprzewodniczący rady Andrzej Rykaczewski.Jestem wielkim zwolennikiem wydawania publicznych pieniędzy na sport, także na promocję poprzez sport. Uważam jednak, że pieniądze z iławskiego budżetu powinny być wykorzystywane na promowanie iławskiego sportu, a nie — jak w tym przypadku — olsztyńskiego — mówi Andrzej Rykaczewski.

— Pomijając już fakt, że Indykpol AZS od kilku sezonów nie zalicza się do ścisłej krajowej czołówki, to musimy też pamiętać o budowaniu i rozwoju naszych lokalnych klubów. Już za kadencji poprzednich burmistrzów i rad miasta, gdy mówiło się o problemach natury prawnej w bezpośrednim wspieraniu finansowym klubów przez miasto, proponowałem, aby przekazywać im część środków przeznaczonych na promocję Iławy, bo przecież bez dwóch zdań nasi sportowcy promują Iławę jak mało kto. Rzecz jednak w tym, aby z naszej kasy wspierać naszych reprezentantów — tłumaczył  wiceprzewodniczący rady miasta.

— Z AZS-em Olsztyn Iława współpracuje już od dłuższego czasu, w związku z czym władze klubu siatkarskiego zaproponowały nam, aby nasze miasto stało się ich partnerem na sezon 2021/22 — mówi Dawid Kopaczewski.Tyle, że początkowo zarząd AZS-u chciał otrzymać za podpisanie takiej umowy ok. 300 tysięcy złotych, na co my nie możemy przystać. Spotkaliśmy się jednak z prezesem AZS-u oraz z marszałkiem województwa i ustaliliśmy wstępnie, że Iława byłaby dobrym miejscem do rozgrywania spotkań PlusLigi. Zastrzegłem jednak, że taka kwota jest dla nas bardzo wysoka — dodaje burmistrz Iławy.

A skąd w ogóle wziął się pomysł, aby w ten sposób promować Iławę? — Postanowiliśmy trochę zmienić strategię promowania naszego miasta w mediach ogólnopolskich — tłumaczy Kopaczewski. — Po otrzymaniu propozycji od AZS-u uznaliśmy, że zamiast wydawać kwotę rzędu 80-100 tysięcy złotych na promocję w kilku różnych stacjach telewizyjnych i rozgłośniach radiowych, tak jak było to do tej pory, to lepiej będzie promować Iławę poprzez wspieranie drużyny, grającej w najwyższej siatkarskiej lidze w kraju, gdyż jej mecze transmituje na bieżąco Polsat Sport. Dochodzą do tego oczywiście powtórki każdego meczu. Przecież tu chodzi o to, że mecze PlusLigi w Polsacie Sport ogląda wielu kibiców w całej Polsce. Są to setki tysięcy widzów, dla przykładu podam, że mecz Asseco Resovia Rzeszów — Indykpol AZS Olsztyn w listopadzie 2019 r. oglądało na żywo prawie 150 tys. widzów! Łącznie cały sezon 2019-2020 oglądało 2 600 000 widzów. To są konkretni ludzie, do których możemy dotrzeć, a taka promocja miasta i na taką ogromną skalę może się już nam szybko nie trafić. Mało tego: jako sponsor/partner klubu będziemy widoczni na strojach siatkarzy, na bandach reklamowych i nie tylko, ale przede wszystkim w naszej hali nad Małym Jeziorakiem Indykpol rozgrywałby mecze ligowe. Współpraca ta, jeśli w ogóle dojdzie do skutku, rozpocznie się z początkiem sezonu 2021/22, a pomysł ten konsultowałem między innymi z częścią iławskich radnych oraz z dyrektorem Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, Wojciechem Żmudzińskim. Wszyscy byli bardzo zainteresowani tą współpracą, stąd moja decyzja o podjęciu rozmów. Bez ich zgody nie podjąłbym w ogóle tego tematu, bo przecież chodzi o publiczne pieniądze. Nic jeszcze nie jest przesądzone, zobaczymy czy do tej współpracy dojdzie, ustalamy szczegóły — informuje burmistrz Iławy.

Kopaczewski zwraca uwagę na kolejną korzyść płynącą ze współpracy z AZS-em: do Iławy przyjeżdżałyby zespoły z całego kraju, a wraz z nimi — kibice, dziennikarze itd. Siatkarze, sztaby szkoleniowe, fani — muszą gdzieś nocować, bo przeważnie nie przyjeżdżają w dzień meczu, tylko wcześniej. Iławskie hotele, zdaniem burmistrza, także skorzystałyby na podpisaniu umowy, którą Dawid Kopaczewski nazywa „pakietem promocyjnym”. — Przede wszystkim trzeba wyjaśnić pewną kwestię: my tych 100 tysięcy złotych nie zabieramy klubom sportowym z Iławy, pieniądze dla nich są już zatwierdzone w budżecie na przyszły rok i to się nie zmieni. My po prostu w sposób inny niż dotychczas wydamy te 100 tysięcy złotych na promocję w mediach ogólnopolskich. Poza tym nie jesteśmy jeszcze pewni na sto procent, czy AZS się nie rozmyśli i nie uzna naszej propozycji finansowej za zbyt skromną — zauważa Kopaczewski.

Więcej w serwisie ilawa.wm.pl

źródło: ilawa.wm.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-12-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved