Po zakończeniu mistrzostw kontynentalnych poznaliśmy 16 zespołów, które wezmą udział w przyszłorocznych mistrzostwach świata. Stawkę uzupełni gospodarz, który nie jest jeszcze znany oraz najwyżej sklasyfikowane zespoły w rankingu FIVB, które nie będą miały jeszcze kwalifikacji.
Przypomnijmy, że FIVB niedawno dokonała rewolucji w kalendarzu i zdecydowała, że mistrzostwa świata będą odbywały się co 2 lata. Weźmie w nich udział 32 zespoły. Po zakończeniu mistrzostw poszczególnych kontynentów poznaliśmy połowę uczestników czempionatu globu, który odbędzie się w 2025 roku.
Wiele wskazuje na to, że mistrzostwa świata siatkarek w 2025 roku odbędą się w dniach 29 sierpnia – 14 września, choć ta data nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona. Nie znamy również organizatora turnieju, ale wiele wskazuje na to, że o prymat na świecie poszczególne drużyny powalczą w Azji. Krążą bowiem plotki, że zainteresowane przeprowadzeniem turnieju są takie kraje jak Chiny, Indonezja, Tajlandia, Filipiny i Wietnam. .
Kto z awansem na mistrzostwa świata?
Na razie pewne gry w kolejnej edycji mistrzostw świata są Serbki, które będą broniły tytułu wywalczonego w 2022 roku w Polsce. Poza tym prawo gry w czempionacie globu zapewnili sobie wszyscy medaliści mistrzostw kontynentalnych, a w związku z tym, że w Europie na podium stanęły wspomniane już Serbki, to automatyczną kwalifikację uzyskała także czwarta drużyna turnieju mistrzowskiego, czyli Włoszki. Stawkę finalistek mundialu uzupełnią gospodynie oraz najwyżej sklasyfikowane zespoły w rankingu FIVB, które nie będą miały jeszcze zapewnionego awansu na mistrzostwa świata. Akurat tak się ułożyło, że Polki obecnie są najwyżej sklasyfikowanym zespołem, który po mistrzostwach kontynentalnych nie zapewnił sobie gry w mistrzostwach świata, więc powinny się na nich znaleźć z rankingu.
Drużyny zakwalifikowane na mistrzostwa świata 2025:
1. Serbia – aktualny mistrz świata
2. Brazylia – mistrz Ameryki Południowej
3. Argentyna – wicemistrz Ameryki Południowej
4. Kolumbia – brązowy medalista Ameryki Południowej
5. Kenia – mistrz Afryki
6. Egipt – wicemistrz Afryki
7. Kamerun – brązowy medalista mistrzostw Afryki
8. Turcja – Mistrz Europy
9. Holandia – Brązowy medalista mistrzostw Europy
10. Włochy – czwarty zespół mistrzostw Europy
11. Dominikana – Mistrz strefy NORCECA
12. Stany Zjednoczone – wicemistrz strefy NORCECA
13. Kanada – brązowy medalista mistrzostw strefy NORCECA
14. Tajlandia – Mistrz Azji
15 Chiny – wicemistrz Azji
16. Japonia – brązowy medalista mistrzostw Azji
Zobacz również
Zmiany w harmonogramie FIVB, mistrzostwa świata co 2 lata
źródło: inf. własna