W siatkówce serwis to coś więcej niż tylko rozpoczęcie akcji. To często kluczowy element, który potrafi przechylić szalę zwycięstwa na korzyść jednej z drużyn. Szczególnie widać to po wynikach w męskiej siatkówce. Zagrywka może być zarówno szybka, jak i taktyczna. Najważniejsze by była jednak skuteczna. Rekordy, które ustanowili siatkarze i siatkarki, udowadniają, że praca nad tym elementem gry przynosi wyjątkowe efekty. Sprawdźmy, kto zapisał się w historii i jest rekordzistą w tej dziedzinie.
Nietypowy rekord Guinnessa
Zagrywka w siatkówce niejednokrotnie przekształca się w strategię, która pozwala zdobywać wiele punktów w meczu. Wymusza błędy przeciwnika lub daje bezpośrednio zdobywać „oczka” bez konieczności wyprowadzania akcji. Niektóre rekordy powstały jednak w specjalnych okolicznościach, nie w sytuacjach meczowych. Tak było w przypadku bicia rekordu Guinnessa, dotyczącego wykonania jak największej ilości serwisów w ciągu minuty. Rezultat ten należy do Amuthy Gunasekar z Indii, która 22 września 2021 roku wykonała aż 38 skutecznych zagrywek, w ciągu 60 sekund podczas specjalnie zorganizowanego wydarzenia. Oczywiście nie obyło się bez pomocy koleżanek. Choć jej wyczyn nie miał wpływu na rozgrywki ligowe, to taka liczba z pewnością robi wrażenie.
Zawrotna prędkość
Szybkość zagrywki to kolejny parametr, który stał się polem rywalizacji w siatkówce. Reprezentant Polski – Wilfredo Leon, w trakcie Mistrzostw Europy 2023, w spotkaniu przeciwko Danii, posłał piłkę z zawrotną prędkością 138 km/h, ustanawiając tym samym rekord na najwyższym poziomie rozgrywek. Jednak zaledwie kilka miesięcy później, w PlusLidze, jeszcze wyższy wynik osiągnął Mikołaj Sawicki, reprezentujący wtedy barwy Trefla Gdańsk, który zagrał piłkę z prędkością aż 140 km/h.
W siatkówce kobiecej najszybszy serwis należy do Brazylijki Any Cristiny de Souzy, która podczas rozgrywek Ligi Narodów w 2024 roku zaserwowała z prędkością 118 km/h. Wyczyn ten zdetronizował poprzedni rekord należący do Tijany Bosković (116 km/h). Pokazał on, że siła zagrywki u kobiet również ma olbrzymie znaczenie. Niektóre panie są w stanie zagrać niewiele wolniej niż mężczyźni.
Mistrzowie Skuteczności – asy
Asy serwisowe to kolejna kategoria, która uwidacznia prawdziwą moc zagrywki, ale tu liczy się również niezwykła precyzja. Po raz kolejny rekordzistą został Polak. Wilfredo Leon w meczu Ligi Narodów między Polską a Serbią w 2021 roku zanotował aż 13 asów, bijąc rekord Earvina N’Gapetha (12). Z kolei PlusLidze to Jakub Bucki ustanowił rekord w sezonie 2023/2024, zdobywając 11 asów w jednym meczu przeciwko Treflowi Gdańsk i przebijając dotychczasowy wynik Jana Hadravy (9 punktowych zagrywek).
Zawodnikiem, który również zapisał się na kartach historii, na ligowym podwórku jest Karol Butryn. Zawodnik Aluronu CMC Warty Zawiercie, ustanowił rekord sezonowy, zdobywając aż 80 asów w poprzednich rozgrywkach PlusLigi. Czyni go to najskuteczniejszym serwującym w całej historii najwyższej klasy rozgrywkowej. Jego zagrywki były kluczowe, szczególnie w decydujących momentach spotkań, gdzie nawet najmniejszy błąd mógł przesądzić o korzystnym wyniku.
Klucz do zwycięstwa?
Skuteczna zagrywka może znacząco wpływać na losy spotkania. Wyjątkowe rekordy osiągane na światowych arenach oraz na naszym krajowym podwórku pokazują, jak ważny jest to element w profesjonalnej siatkówce. Zawodnicy z mocnym i skutecznym serwisem są cennym nabytkiem każdego zespołu. Nic więc dziwnego, że są bardzo cenieni na rynku.
Zobacz również:
PlusLiga. Przyjmujący znokautowany pajpem? – To było niefortunne
źródło: opr. własne, polsatsport.pl