Już w tamtym roku, po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Paryżu o zakończeniu swoich karier reprezentacyjnych informowali siatkarze z Niemiec. Podczas towarzyskiego meczu z Belgami nastąpiło oficjalne pożegnanie dwóch zawodników: Lukasa Kampy oraz Christiana Fromma. To podniosła chwila po tak długiej i owocnej karierze.
Coś się kończy…
Reprezentacja Niemiec od lat utrzymuje się na wysokim poziomie siatkarskim. Wielu zawodników spędziło w barwach narodowych długie lata i nadszedł w końcu czas na zmiany. O swojej decyzji najpierw poinformował Lukas Kampa. Zawodnik, który przez ostatnie swoje lata gry klubowej związany był z PlusLiga i Treflem Gdańsk, podjął decyzję o zakończeniu swojej obecności na siatkarskich boiskach. 39-letni siatkarz swoją karierę w reprezentacji Niemiec rozpoczął w 2005 roku. Minęło więc już dwadzieścia lat. Jego seniorska kariera, zarówno w reprezentacji, jak i w klubach, w których rywalizował przyniosła liczne sukcesy.
Wśród jego osiągnięć można znaleźć brązowy medal mistrzostw świata, złoto igrzysk europejskich czy srebro mistrzostw Europy. Klubowo sięgnął po mistrzostwo ligi niemieckiej, ukraińskiej i polskiej, a także Puchar Rosji. Na kolejne lata pozostaje jednak w świecie siatkarskim, mimo, że już w zupełnie innej roli. Siatkarz został wybrany rzecznikiem sportowców oraz członkiem Prezydium Niemieckiego Stowarzyszenia Siatkówki. Nowa rola pozwoli mu na wspieranie zawodników z innej pozycji i zadbanie o ich interesy z pozycji doświadczonego siatkarza.
Podwójne pożegnanie
Nie tylko Kampa, ale również i Christian Fromm zdecydował się w tym czasie zakończyć karierę reprezentacyjną. Ten najpewniej pozostanie na boiskach klubowych, jednak w barwach narodowych oglądaliśmy go po raz ostatni. Przyjmujący ma na swoim koncie szerokie doświadczenie międzynarodowe – podczas swojej 25-letniej kariery zdobywał medale sześciu różnych lig – niemieckiej, włoskiej, tureckiej, rumuńskiej, greckiej i również polskiej.
Z PlusLigą związany był na dwa sezony w latach 2018-2020, kiedy to reprezentował barwy Jastrzębskiego Węgla. Obecnie Fromm pozostaje aktywnym zawodnikiem ligi greckiej, gdzie rok temu dołączył do drużyny Olympiakos Pireus. Pożegnanie z reprezentacją Niemiec jest ogromnym krokiem dla jego kariery. Siatkarz z drużyną narodową sięgnął po srebro mistrzostw świata, złoto igrzysk europejskich oraz srebro mistrzostw Europy. Swoim wielkim doświadczeniem chętnie dzielił się z młodszymi zawodnikami, którzy teraz przejmują pałeczkę i zaszczyt reprezentowania barw narodowych.
Siatkarze reprezentowali barwy narodowe Niemiec w 476 spotkaniach. Wraz z pozostającymi w drużynie zawodnikami oraz sztabem i licznie zgromadzonymi kibicami zostali oficjalnie pożegnani wśród licznych podziękowań i uznań. Reprezentacja Niemiec przygotowuje się obecnie do udziału w mistrzostwach świata na Filipinach, które będą pierwszą imprezą bez udziału odchodzących zawodników.
Zobacz również:
Michał Winiarski o reprezentacji Niemiec