Strona Główna > Aktualności > Wielkie emocje w Lidze Europejskiej – zdecydował złoty set

Wielkie emocje w Lidze Europejskiej – zdecydował złoty set

Srebrna Liga Europejska może być traktowana jako peryferia siatkówki na naszym kontynencie. Wciąż to jednak rozgrywki, które dają przepustkę do wyższego poziomu rozgrywek, a finalnie do Siatkarskiej Ligi Narodów. W tym roku o zwycięstwie w tej kategorii rozgrywek musiał zadecydować złoty set, do tego grany na przewagi, a jego zwycięzcą okazały się siatkarki z Portugalii.

NIEWYKORZYSTANA PRZEWAGA

Pierwszy mecz pomiędzy Finlandią a Portugalią okazał się nokautem dla siatkarek z Półwyspu Iberyjskiego,  Portugalki u siebie przegrały 0:3, a przegrane sety do 17 i 11 pokazywały przepaść pomiędzy tymi reprezentacjami.

Rewanż pokazał jednak, że jeden mecz nie decyduje o zwycięstwie. Finki były pewne swego i z animuszem przystąpiły do rewanżowego spotkania, wygrywając pierwszego seta, Później jednak coś się zacięło w fińskiej maszynie, Kolejne partie padały łupem portugalskich siatkarek, które odrabiały straty, aż doprowadziły do złotego seta.

długi złoty set

W decydującej partii walka trwała długo i była niezwykle zacięta. Ostatecznie wygrały ją Portugalki, które po grze na przewagi wygrały 23:21. Tym samym siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego zapewniły sobie grę w Złotej Lidze Europejskiej w przyszłym sezonie,

Ciężar gry w portugalskiej kadrze wzięły na siebie Alice Clemente, Amanda Cavalcanti i Julia Kavalenka. Po drugiej stronie siatki liderką była Ada Aronen, która zapisała na swoim koncie 18 oczek.

Finlandia – Portugalia 1:3
(25:21, 22:25, 23:25, 24:26)
złoty set –  21:23

Finlandia: Rekola (9), Alanko (3), Aronen (18), Kaanta, Tikka (9), Bjarregard-Madsen (10), Laaksonen (libero) oraz Ahtola (10) i Ohman (1)
Portugalia: Cavalcanti (18), Garcez M. (4), Monteiro (8), Celemente (21), Kavalenka (17), Cassama (8), Rodrigues (libero) oraz Figueiras, Lopes i Maia