Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Uroczyste odsłonięcie tablic w katowickiej Alei Gwiazd Siatkówki

Uroczyste odsłonięcie tablic w katowickiej Alei Gwiazd Siatkówki

fot. Klaudia Piwowarczyk

W środowe popołudnie tuż przed meczem Polska-Niemcy, rozgrywanym w katowickim Spodku odsłonięto sześć kolejnych, pamiątkowych tablic w Alei Gwiazd Siatkówki. Swoje tablice odkryli reprezentanci Polski – Aleksandra Jagieło, Magdalena Śliwa, Jakub Jarosz i Marcin Janusz. Dodatkowo pojawiły się dwie tematyczne, upamiętniające ważne wydarzenia – Igrzyska Olimpijskie w 1964 roku oraz Mistrzostwa Świata w 1974 roku.

Wyjątkowa dla Katowic Aleja Gwiazd Siatkówki

Katowice to mekka polskiej siatkówki. Od lat rozrywane są tu najważniejsze mecze dla reprezentacji Polski. Miasto wyróżnia się również Aleją Gwiazd Siatkówki, gdzie odbicie swoich dłoni pozostawiło już wiele znakomitych polskich siatkarek i siatkarzy. Do tej pory trwały ślad odbiło na płycie 39 osobistości i instytucji związanych z siatkarskim światem. W środę, przed meczem towarzyskim między Polską a Niemcami odsłonięte zostały kolejne tablice. To już siódma edycja tego wydarzenia, druga organizowana pod egidą Polskiej Siatkówki. Upamiętniająca wybitne postaci świata siatkówki Aleja została otwarta w maju 2017 r. przy al. Korfantego w Katowicach, tuż obok legendarnego Spodka.

Ważne postacie dla polskiej siatkówki

Co roku w Alei Gwiazd Siatkówki swoje tablice odsłaniają kolejne postacie, które zapisały się w historii tej dyscypliny. W środę, przed katowickim Spodkiem swoje tablice odsłonili doskonale znani i utytułowani reprezentanci Polski – Aleksandra Jagieło, Magdalena Śliwa (mistrzynie Europy z 2003 i 2005 roku), Jakub Jarosz (mistrz Europy z 2009 i triumfator Ligi Światowej z 2012 r.) oraz Marcin Janusz (mistrz Europy z 2023 r. oraz srebrny medalista Mistrzostw Świata z 2022 r.) . Dodatkowo pojawiły się dwie tablice upamiętniające bardzo ważne wydarzenia z historii polskiej siatkówki – Igrzyska Olimpijskie w 1964 roku oraz Mistrzostwa Świata w 1974 roku.

 

Rocznice pięknych sukcesów naszych reprezentacji

Tegoroczna edycja tej imprezy jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że odbywa się w roku olimpijskim i rozpoczyna sezon kadrowy dla polskiej reprezentacji mężczyzn. Jej wyjątkowość wynika również z faktu, że odsłonięta został tablica upamiętniająca zdobycie brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 przez reprezentację Polski kobiet. W tym roku mija dokładnie 60 lat od tego niezwykłego dla kobiecej kadry osiągnięcia. W 2024 przypada też 50 rocznica od zdobycia pierwszego w historii Polski i to w dodatku złotego medalu mistrzostw świata w Meksyku w 1974 roku. To wydarzenie również otrzymało specjalną, pamiątkową tablicę w Alei Gwiazd. W Katowicach obecni byli przedstawiciele obu drużyn, które w tak wyjątkowy sposób zapisały się w historii polskiej siatkówki.

 

Zobacz również:

Polacy przegrali pierwszy mecz sezonu

 

źródło: inf. własna, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2024-05-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved