Już w sobotę 27 lipca pierwsze spotkania turnieju siatkarskiego podczas igrzysk olimpijskich. Po dwanaście męskich i żeńskich zespołów weźmie udział w tych rozgrywkach. Turniej toczyć się będzie aż do 11 sierpnia. Jak dokładnie będzie wyglądać rywalizacja?
Zawody kobiet i mężczyzn będą toczyć się w takiej samej formule. Rozgrywki podzielone są na dwie fazy – grupową a następnie finałowa. Łącznie rozegranych zostanie po 26 meczów kobiecego i męskiego turnieju.
Faza grupowa
W fazie grupowej 12 drużyn zostało podzielonych na trzy grupy (A, B i C), po cztery drużyny w każdej. Zarówno Polki jak i Polacy zagrają w grupie B. Podopieczne trenera Lavariniego zmierzą się z Brazylijkami, Japonkami i Kenijkami. Drużyna prowadzona przez trenera Grbicia zagra natomiast z Włochami, Brazylijczykami i Egipcjanami. Runda grupowa będzie toczyć się systemem każdy z każdym. Nie każda kolejka (dwa mecze w danej grupie) będzie rozgrywana tego samego dnia. W tegorocznym turnieju olimpijskim ze względu na zmianę formuły (3 zamiast 2 grup), odstępy między meczami mogą być różne. Codziennie będą rozgrywane cztery spotkania siatkarskiego turnieju – o godzinie 9:00, 13:00, 17:00 i 21:00. W niektóre dni swoje mecze zagrają tylko drużyny jednej płci, w innym odbędą się po dwa spotkania mężczyzn i kobiet.
Mecze będą punktowane tak, jak w innych rozgrywkach międzynarodowych – za zwycięstwo 3:0 lub 3:1 drużyna otrzyma 3 punkty, zaś przegrany 0. Przy wyniku 3:2 ekipa, która wygra dostanie 2 punkty, a przegrany 1 punkt. W układzie tabeli ważne będą nie tylko punkty, ale również liczba zwycięstw czy radio małych punktów.
Faza finałowa
Po fazie grupowej by ustalić pary ćwierćfinałowe ułożona zostanie wspólna tabela, która wyznaczy ostateczne pozycje po tej części rozgrywek. Kolejno liczyć się w niej będą:
- pozycja w tabeli w swojej grupie,
- liczba zwycięstw,
- liczba punktów,
- ratio setów,
- ratio małych punktów,
- head-to-head,
- wyższe miejsce w rankingu światowym FIVB.
Tak ułożona tabela wyłoni 8 zespołów, które zakwalifikują się do ćwierćfinałów. Na podstawie tego zestawienia ułożone zostaną pary ćwierćfinałowe:
- ćwierćfinał I: drużyna z 1. miejsca – drużyna z 8. miejsca
- ćwierćfinał II: drużyna z 2. miejsca – drużyna z 7. miejsca
- ćwierćfinał III: drużyna z 3. miejsca –drużyna z 6. miejsca
- ćwierćfinał IV: drużyna z 4. miejsca – drużyna z 5. miejsca.
Może się zdarzyć, że w ćwierćfinale zagrają ze sobą dwa zespoły z tej samej grupy. Następnie w półfinałach zmierzą się zwycięzcy ćwierćfinałów I i IV oraz II i III. Wygrani poszczególnych półfinałów zagrają o złoto, zaś przegranym pozostanie walka o brązowe medale.
Klasyfikacja końcowa
Zespoły, które nie awansują do ćwierćfinałów zostaną sklasyfikowane na miejscach 9-12. Konkretne miejsce będzie określone na podstawie spotkań grupowych. Przegrani w ćwierćfinałach sklasyfikowani zostaną na miejscach 5-8. W ich wypadku wzięte pod uwagę będą zarówno mecze grupowe jak i ćwierćfinał.
13. zawodnik – rezerwowy czy joker medyczny?
Chociaż obecnie w każdym turnieju seniorskiej siatkówki trener podczas meczu ma do dyspozycji 14 graczy, w igrzyskach olimpijskich nadal nie udało się przeforsować tej zmiany. Podczas tego turnieju w meczu dostępnych jest 12 zawodników. Przed nadchodzącymi igrzyskami szkoleniowcy mogli wytypować 13. gracza – rezerwowego zwanego również „jokerem medycznym”. Nie mogą jednak z niego dowolnie korzystać.
Pierwotnie informowano, że może to być jedynie zmiana medyczna, jeśli zawodnik z podstawowego składu dozna kontuzji, wykluczającej go z gry. „Joker medyczny” miałby wejść za takiego gracza. Nawet jeśli podstawowy siatkarz zdążyłby wyleczyć kontuzję, nie mógłby wrócić do rywalizacji. W lipcu narracja jednak zmieniła się i okazało się, że powrót podstawowego zawodnika będzie możliwy, jeśli tylko jego stan zdrowia na to pozwoli.
Wciąż jednak – oficjalnie – nie ma możliwości dowolnego rotowania zawodnikami. W regulaminie wskazane jest, że zmiana może zostać dokonana ze względu na problemy zdrowotne lub należycie udowodnioną siłę wyższą. Aby dopuścić zawodnika do gry federacja musi złożyć odpowiednie dokumenty i sprawa każdorazowo będzie rozpatrywana przez zespół techniczny FIVB.
13. gracz nie ma takich samych przywilejów jak powołana dwunastka w tym automatycznego miejsca w wiosce olimpijskiej. To już od komitetów krajowych zależało, czy taka osoba będzie mieszkać w wiosce (Bartłomiej Bołądź i Olivia Różański otrzymali takie miejsce). Zawodnicy nie dostali również powołania podczas ceremonii ślubowania olimpijskiego. Jeśli dana ekipa zdobędzie medal olimpijski, to 13. zawodnik dostanie go tylko wtedy, jeśli będzie wykorzystany do gry. W innym wypadku drużynie przysługują medale jedynie dla podstawowej 12.
Gdzie zagrają siatkarki i siatkarze?
Wszystkie mecze rozgrywane będą w South Paris Arena, która jest częścią paryskiego Expo – centrum wystawowego i kongresowego. Obiekt jest zlokalizowany 14 km od wioski olimpijskiej. W jednej z hal Paris Expo postawiono trybuny i wybudowano boisko do siatkówki. Oprócz siatkarzy w obiekcie będą rywalizować piłkarze ręczni. Odbędą się również zawody z podnoszenia ciężarów i tenisa stołowego.
Zobacz również:
Wspomnień czas. Krzysztof Ignaczak o igrzyskach olimpijskich w Londynie
źródło: inf. własna