Światowa Federacja Piłki Siatkowej zatwierdziła zmiany, o których mówiło się od pewnego czasu. Od 2025 roku mistrzostwa świata będą odbywały się co 2 lata i będzie brało w nich udział aż 32 zespołów. Zmieni się również proces kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.
FIVB zatwierdziła siatkarski kalendarz na lata 2025 – 2028, w którym dojdzie do kluczowej zmiany, bowiem mistrzostwa świata będą odbywały się co 2 lata. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami będzie brało w nich udział po 32 zespoły, a formuła zmagań kobiecych, jak i męskich będzie taka sama. Uczestnicy turnieju zostaną podzieleni na 8 czterozespołowych grup, w których rywalizacja będzie odbywała się w systemie każdy z każdym. Po dwie najlepsze ekipy z każdej z nich awansują do fazy pucharowej, która będzie obejmowała 1/8 finału, ćwierćfinał i walkę o medale.
Proces kwalifikacji do mistrzostw świata będzie mniej skomplikowany. Automatyczną kwalifikację uzyskają nie tylko gospodarze, ale również aktualni mistrzowie świata. Prawo gry w czempionacie globu będą miały również po trzy najlepsze drużyny z mistrzostw kontynentalnych, a pozostałe wolne miejsca zapełnią najwyżej sklasyfikowane zespoły w rankingu FIVB na koniec sezonu reprezentacyjnego poprzedzającego sezon mistrzowski, które nie będą miały jeszcze zapewnionej gry w mundialu.
Usprawniony zostanie również proces kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Los Angeles, które odbędą się w 2028 roku. Prawo gry w tym turnieju będą mieli gospodarze (USA), ale również pięciu mistrzów poszczególnych kontynentów. Stawkę uczestników igrzysk uzupełnią cztery najlepsze zespoły mistrzostw świata, które nie będą miały jeszcze przepustek olimpijskich oraz dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny w rankingu FIVB (również bez kwalifikacji na igrzyska).
Ponadto FIVB zatwierdziła powołanie grupy roboczej odpowiedzialnej za określenie konkretnych terminów turniejów w siatkarskim kalendarzu na lata 2025 – 2028. W jej skład weszli: Aleksandar Boričić (prezydent CEV), Madelein Meppelink (członkini zarządu FIVB i przewodnicząca Komisji Zawodniczej FIVB) oraz Fabio Azevedo (członek zarządu FIVB i dyrektor generalny FIVB).
źródło: FIVB, inf. własna