Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Igrzyska olimpijskie: Amerykanki powalczą o obronę tytułu

Igrzyska olimpijskie: Amerykanki powalczą o obronę tytułu

W pierwszym meczu półfinałowym igrzysk olimpijskich siatkarek mierzyły się złote medalistki z Tokio – reprezentantki Stanów Zjednoczonych oraz aktualne wicemistrzynie świata – Brazylijki. Kolejny krok w kierunku medalu z najcenniejszego kruszcu postawiły Amerykanki, które po zaciętym boju pokonały przeciwniczki 3:2.

Mocne otwarcie Amerykanek i nieudany pościg Brazylijek

Efektownie w mecz weszły Amerykanki, szybko o czas poprosił trener Ze Roberto. Pierwszy punkt dla Brazylijek padł dopiero po udanym kontrataku Any Cristiny (1:5). W kolejnych akcjach skutecznie punktowała Kathryn Plummer. Z czasem w szeregach Amerykanek zaczęły pojawiać się błędy, po kolejnym bloku Brazylijek interweniował trener Kiraly (7:8). Coraz pewniej atakowała Ana Cristina, na jej zagrania starała się odpowiadać Avery Skinner. Kolejne brazylijskie bloki pozwoliły tej drużynie odskoczyć na 17:15 i kolejną przerwę wykorzystał amerykański szkoleniowiec (17:15). Szybko do głosu doszły Amerykanki. Problemy ze skończeniem akcji miała Gabi. W końcówce walka była punkt za punkt, obie drużyny nie wstrzymywały ręki w ataku. Ostatnie punkty dla USA padły po zagraniach Plummer.

Pod dyktando Brazylii

Od początku drugiej partii na nowo rozgorzała zacięta walka. Obie ekipy nie wstrzymywały ręki w ataku. Raz za razem punktowała Ana Cristina i po bloku na Skinner Brazylijki odskoczyły na 11:8. Mimo czasu dla trenera Kiraly’ego seria przy zagrywkach Thaisy trwała. Dopiero po drugiej przerwie skutecznie zaatakowała Andrea Drews (13:9). Mimo starań Amerykanki nie potrafiły zatrzymać Any Cristiny. Reprezentantki USA mimo kolejnych zmian nie były w stanie zniwelować dystansu. Brazylijkom zdarzało się popełniać błędy, ale dystans pozostawał wyraźny. Mocny atak Thaisy i zagranie Any Cristiny po bloku dały ostatnie punkty Brazylijkom.

Amerykanki wróciły do gry

Z nową energią w trzeciego seta weszły Amerykanki. Po bloku na Gabi interweniował trener Ze Roberto (3:7). Wysoką skuteczność utrzymywały amerykańskie skrzydłowe. Brazylijki miały problem z wyprowadzeniem skutecznej akcji. Po bloku na Anie Cristinie Amerykanki prowadziły już 17:10. Pojedyncze zagrania Rosamarii na niewiele się zdały. Problemy ze skończeniem ataku miała Gabi. Mocne zbicie  Plummer dało serię piłek setowych Amerykankom. Pierwszą z nich wykorzystała Skinner.

Zacięty czwarty set

W czwartej partii „odżyła” Gabi. Dzięki jej kolejnym zagraniom Brazylijki walczyły punkt za punkt z przeciwniczkami (10:9).  Po bloku na Drews interweniował trener Kiraly (12:10). Poderwać do walki Amerykanki starała się Plummer. W dalszej fazie seta trwała zacięta walka. Siatkarki obu drużyn mocno atakowały (17:15). Kolejne akcje kończyła Ana Cristina i o czas poprosił amerykański szkoleniowiec (19:16). Gdy przedłużoną wymianę zamknęła atakiem po bloku w aut Rosamaria było już 22:18. Atak Drews i błąd Rosamarii pozwoliły zmniejszyć dystans, szybko grę przerwał trener Ze Roberto (23:21). Amerykanki obroniły dwie piłki setowe – po asie Jordyn Poulter jeszcze jedną przerwę wykorzystał brazylijski szkoleniowiec (24:23). Błąd Chiaki Ogbogu podczas ataku z przechodzącej piłki dał ostatni punkt Brazylijkom.

Mocne ataki i finał dla USA

Tie-break początkowo obfitował w błędy. Po ataku po bloku w aut Gabi o czas poprosił trener Kiraly (5:3). Nie brakowało długich wymian. Kolejne zagrania Skinner wyrównały wynik (6:4, 6:6). To również atak tej siatkarki dał sygnał do zmiany stron (7:8). Atak przez środek Ogbogu i błąd Roberty pozwoliły Amerykankom odskoczyć na 10:8 i o czas poprosił trener Ze Roberto. Seria reprezentantek USA trwała, po kontrataku Drews kolejny raz interweniował brazylijski szkoleniowiec (8:12). Dopiero po tej przerwie skutecznie zaatakowała Ana Cristina. Blok na tej zawodniczce dał serię piłek meczowych Amerykankom – 14:10. Drugą z nich wykorzystała Plummer.

Brazylia – Stany Zjednoczone 2:3
(23:25, 25:18, 15:25, 25:23, 11:15)

Brazylia: Thaisa (10), Rosamaria (14), Roberta (2), Gabi (16), Ana Cristina (24), Carol (7), Nyeme (libero) oraz Macris (1), Natinha, Bergmann, Tainara (4)
Stany Zjednoczone: Poulter (2), Skinner (19), Drews (18), Washington (5), Plummer (26), Ogbogu (9), Wong-Orantes (libero) oraz Carlini, Larson (1), Thompson (5), Cook