Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Przez hejt bała się wyjść z domu. – Cierpiałam z powodu nienanawiści

Przez hejt bała się wyjść z domu. – Cierpiałam z powodu nienanawiści

fot. Associated Press / Alamy Stock Photo

Ana Patrícia Silva Ramos to siatkarka plażowa, która ma za sobą bardzo udane igrzyska olimpijskie w Paryżu. Na turnieju w stolicy Francji wraz z Eduradą Santos Lisboą sięgnęła po mistrzostwo olimpijskie. Jej droga do sukcesu nie była jednak usłana różami, zwłaszcza po wcześniejszej imprezie w Tokio. Siatkarka plażowa w rozmowie z ge.globo.com opowiedziała o chwilach grozy, hejcie, groźbach i depresji po olimpijskim turnieju w Tokio. 

ciemna strona

Ana Patrícia Silva Ramos to brazylijska siatkarka plażowa, którą już od lat możemy obserwować na plaży. Już w 2014 roku święciła złoto młodzieżowych igrzysk olimpijskich. To bardzo utytułowana zawodniczka, która dotychczas sięgnęła po wicemistrzostwo oraz mistrzostwo świata czy mistrzostwo igrzysk panamerykańskich. Nic zatem dziwnego, że jeszcze przed tymi sukcesami pokładało się niemałe nadzieje w Brazylijce na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Te nie poszły po myśli samej zawodniczki, jak i lokalnych kibiców. Patricia grająca wówczas w duecie z Rebeccą Cavalcante odpadła w ćwierćfinale po tie-breaku ze szwajcarską parą. Jak opowiada sama zainteresowana, taki wynik zapoczątkował ciemny moment jej życia. Ten objawiał się m.in. groźbami nie tylko do niej samej, ale również rodziny.

– Okres po turnieju w Tokio należał do jednych z najtrudniejszych w mojej karierze. To był moment, w którym pojęłam siłę mediów społecznościowych. Do tamtej pory nie zadawałam sobie sprawy z tego, ile hejtu może mieć miejsce. Nie osiągnęłyśmy rewelacyjnego wyniku, przynajmniej w zakresie, w jakim myślałyśmy, że możemy. Skończyło się na tym, że cierpiałam z powodu nienawiści Otrzymałam mnóstwo gróźb śmierci. Każdego dnia ludzie byli bardzo krytyczni wobec wyniku. Zaczęłam otrzymywać wiele gróźb śmierci. „Jesteś śmieciem, musisz się zabić, jesteś  hańbą”. To zaczęło się eksplorować i było skierowane już nie tylko przeciwko mnie, ale także mojej rodzinie. „Twoja córka to hańba, nie wiem, jak wyjdziesz na ulicę”. To było bardzo, bardzo traumatyczne – mówiła w rozmowie z ge.globo.com Ana Patrícia Silva Ramos, siatkarka plażowa i mistrzyni olimpijska z Paryża.

ludzie mają błędny obraz

Na turnieju olimpijskim w Paryżu Brazylijka już wraz z Dudą Lisboą sięgnęła po złoto. Tego z pewnością by nie zdobyła, gdyby nie samoświadomość istoty problemu, z którym się mierzyła. Siatkarka plażowa podkreśla, że społeczeństwo ma bardzo zaburzony i błędny obraz postrzegania sportowców, niejako myśląc, że ci są odporni na wszystko, nie dostrzegając w nich również człowieka czy uczuć. Kluczowe było stwierdzenie 26-latki, która doszła do wniosku, że sama sobie nie pomoże.

Wpadłam w depresję, więc poszłam po pomoc, rozumiejąc, że jej potrzebuję. To był największy punkt zwrotny. „Potrzebuję pomocy, ponieważ od tamtej pory nie potrafię pomóc sobie sama”. Ludzie zazwyczaj postrzegają sportowców jako bohaterów, którzy nic nie czują, nie cierpią i są chronieni przed wszystkim. My również chcieliśmy sprzedać tego typu wizerunek – osoby niewzruszonej i silnej. Nie zawsze tak jednak jest. Mamy chwile słabości, mamy lęki, mamy niepokój. Kiedy ludzie trochę zdemistyfikowali kwestię zdrowia psychicznego sportowców, sprawy zaczęły układać się łatwiej. Dziś możemy dotrzeć do Brazylijskiego Komitetu Olimpijskiego, a nawet do samych konfederacji ze słowami: „Potrzebuję pomocy ze strony psychologicznej” – tłumaczyła Patricia.

POMOC

Jeżeli zmagasz się z hejtem, znajdujesz się w kryzysie, w depresji lub zmagasz się z myślami samobójczymi wiedz, że możesz znaleźć bezpłatną pomoc. Poniżej umieszczamy listę miejsc w których dyżurują psycholodzy i inni specjaliści, którzy są w stanie pomóc w wyjściu z kryzysu lub przekierować do odpowiednich miejsc pomocowych. Poza konkretną pomocą ważna jest też zwykła, przyjazna rozmowa z zaufaną osobą. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 111 – Bezpłatnie • Całodobowo • 7 dni w tygodniu

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

800 70 2222 – Bezpłatnie • Całodobowo • 7 dni w tygodniu

Zobacz również:
BPT Futures: Zmienne szczęście Polaków w Balikesir

źródło: ge.globo.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2024-09-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved