Projekt Warszawa podczas Turnieju Legend im. Zdzisława Kiczyńskiego i Andrzeja Kaczmarka w Nysie przegrał tylko jednego seta. W finale warszawianie 3:1 pokonali Asseco Resovię Rzeszów. Mecz o 3. miejsce również rozstrzygnął się w czterech partiach – gospodarze okazali się lepsi od PGE Skry Bełchatów. MVP turnieju został wybrany warszawski rozgrywający Jan Firlej.
Mecz o trzecie miejsce początkowo toczył się pod dyktando gości. Bełchatowianie utrzymywali wysoką skuteczność w ataku, dobrze funkcjonował ich blok. W dalszej fazie seta czteropunktowy dystans utrzymywał się (12:16).
Gdy bełchatowianie prowadzili 21:16 niewielu spodziewało się, że gospodarze będą w stanie odwrócić przebieg seta. Podopiecznym trenera Plińskiego ta sztuka się udała i po walce na przewagi triumfowali do 25. W drugiej odsłonie od początku to Stal Nysa dyktowała warunki (8:2). Chociaż gra obu drużyn nie była pozbawiona błędów, to gospodarze utrzymywali przewagę. Bełchatowianie starali się walczyć, jednak nie potrafili przełamać siatkarzy z Nysy. Drużyna Daniela Plińskiego utrzymywała wysoką skuteczność w ataku i wygrała do 23.
Trzeci set początkowo przypominał wcześniejszą odsłonę. Dopiero w końcówce sytuacja zaczęła ulegać zmianie. W decydującą fazę z niewielką zaliczką punktową weszli bełchatowianie, ale to wystarczyło by przedłużyli spotkanie. W czwartej partii długo prowadziła Stal (8:4, 16:13). W końcówce gospodarze mieli dwa punkty przewagi, ale tym razem to Skra doprowadziła do emocjonującej walki na przewagi. Jednak również tym razem lepsi okazali się gospodarze i to oni zajęli 3. miejsce na turnieju.
Liderem gospodarzy w tym pojedynku był Wassim Ben Tara. Atakujący zdobył aż 29 punktów z czego po 3 w polu zagrywki oraz blokiem, atakował z 56% skutecznością. Najwięcej oczek dla bełchatowian – 21 zdobył Filippo Lanza. Przyjmujący do 2 bloków i 1 asa dołożył 18 celnych ataków (50% skuteczności).
o 3. miejsce:
PSG Stal Nysa – PGE Skra Bełchatów 3:1
(27:25, 25:23, 23:25, 27:25)
Składy zespołów:
Stal: Buszek (13), Kramczyński (1), Ben Tara (29), Zerba (9), Kwasowski (19), Szczurek (2), Dembiec (libero) oraz El Graoui (1) i Abramowicz (1)
Skra: Gunia (11), Janus (8), Kooy (6), Atanasijević (4), Mitić (2), Lanza (21), Piechocki (libero) oraz Musiał (11), Schul (1), Vasina (9) i Rybicki
Otwarcie meczu finałowego było zacięte. Szybko jednak do głosu doszli warszawianie, budując coraz wyraźniejszą przewagę (12:10, 18:12). Podopieczni trenera Santilliego utrzymywali wysoką skuteczność w ataku, wywierali na rywalach presję zagrywką i wygrali pierwsza partię do 16. Znacznie więcej walki było w drugiej odsłonie (5:6, 9:8). Stopniowo jednak ponownie inicjatywę zaczęli przejmować siatkarze z Warszawy. Chociaż zawodnicy Resovii poprawili skuteczność w ataku, wciąż lepsi w tym elemencie był Projekt i to warszawska drużyna triumfowała w tym secie.
Trzecia partia miała odmienny przebieg. Od początku to rzeszowianie dyktowali warunki. Resovia wyraźnie poprawiła skuteczność w ataku, wzmocniła zagrywkę. Uaktywnił się rzeszowski blok. Od początku do końca to podopieczni trenera Medei kontrolowali grę i wygrali do 16. W czwartym secie rzeszowianom nie udało się utrzymać dobrej dyspozycji. Warszawianie wrócili do bardzo dobrej skuteczności w ataku (w tej partii aż 63%), ponownie punktowali w polu zagrywki (aż 5 punktowych serwisów). Na tak dobrą dyspozycję rywali siatkarze z Rzeszowa nie znaleźli recepty, przez co przegrali seta do 15 a cały mecz 1:3.
Liderem warszawian w finale był Artur Szalpuk. Siatkarz do 13 punktowych ataków (52% skuteczności) dołożył asa i 2 bloki. Po drugiej stronie siatki najwięcej punktów – po 10 zdobyli Thibault Rossard oraz Tomasz Piotrowski.
finał:
Projekt Warszawa – Asseco Resovia Rzeszów 3:1
(25:16, 25:20, 16:25, 25:15)
Składy zespołów:
Projekt: Firlej (4), Wrona (6), Semeniuk (5), Szalpuk (16), Grobelny (11), Weber (11), Wojtaszek (libero) oraz Nowakowski (2), Klapwijk (6), Janikowski, Pawlun i Kowalczyk
Resovia: Krulicki (8), Muzaj (4), Rossard (10), Piotrowski (10), Drzyzga (3), Mordyl (9), Potera (libero) oraz Kędzierski, Ziobrowski (7) i Nowak
źródło: inf. własna