Ekipa Holenderek na igrzyska olimpijskie wraca po krótkiej przerwie. Prowadzone przez Felixa Koslowskiego siatkarki chciałyby wreszcie wrócić z międzynarodowej imprezy z medalem, ale czy uda im się to, zwłaszcza zważając na zestawienie grupy, w której się znalazły?
TENDENCJA WZROSTOWA NA IGRZYSKACH
Holenderki swoją historię na igrzyskach piszą dopiero od 1992 roku. Zadebiutowały w Barcelonie, gdzie dotarły do ćwierćfinału. Wówczas uległy reprezentacji Stanów Zjednoczonych i musiały zadowolić się 6. miejscem (mecz o wyższą lokatę przegrały z Japonkami). Cztery lata później w Atlancie udało im się zajść o krok wyżej – również nie przekroczyły granicy ćwierćfinału, ale były lepsze od Koreanek w meczu o 5. pozycję.
Najlepiej jednak siatkarki z Holandii wypadły podczas turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Wróciły do grona rodziny olimpijskiej po dokładnie 16 latach i zrobiły to zdecydowanie z przytupem. Niewiele brakowało by wreszcie stanęły na podium imprezy czterolecia, ale brązowy medal wówczas wydarły im Amerykanki. Czy tendencja wzrostowa utrzyma się w Paryżu? W stolicy Japonii tej reprezentacji zabrakło, ale pod wodzą Felixa Koslowskiego mogą wiele.
STAWAŁY NA PODIUM TYLKO W EUROPIE
Drużyna z Niderlandów jest głodna sukcesów. Ostatni medal zdobyły co prawda w 2023 roku, ale wszystkie większe sukcesy Holenderki święciły na mistrzostwach Europy. Nawet w poprzednim stuleciu nie poszczyciły się sukcesami na światowym czempionacie czy właśnie igrzyskach. Siatkarki z kraju tulipanów czasy świetności prezentowały w latach 2016-2019, ale najczęściej musiały przełknąć gorycz najgorszego według sportowców miejsca, czyli czwartego.
WIĘCEJ ŚWIEŻOŚCI, MNIEJ DOŚWIADCZENIA
Holenderki na tegoroczne igrzyska w stolicy Francji awansowały ostatnią możliwą drogą – z rankingu FIVB. W tym zestawieniu zajmują 8. lokatę i wyprzedzają m.in. Serbki, które paradoksalnie są jednymi z faworytek do medalu. W grupie powołanych przez trenera Koslowskiego siatkarek przewijają się tylko dwa nazwiska, które atmosferę olimpijską poznały już przed laty – Anne Bujis oraz Celeste Plak. To one odpowiadają za bardziej doświadczoną część zespołu. Średnia wieku holenderskiej kadry wynosi zaledwie 25 lat. To sprawia, że na papierze są najmłodszą reprezentacją wśród całej olimpijskiej gwardii. Należy jednak pamiętać, że Oranje mają asa w rękawie w postaci Laury Dijkemy – doświadczonej rozgrywającej i wieloletniej liderki reprezentacji, która na igrzyska pojedzie jako członek sztabu.
JEDNO ZWYCIĘSTWO MOŻE DAĆ IM AWANS
Czy Holenderki poprawią wynik sprzed ośmiu lat? Czy staną na podium? Przede wszystkim, muszą się najpierw skupić na rywalizacji grupowej, a ta nie będzie dla nich łatwa. O ile reprezentacja Dominikany raczej im nie zagrozi i to w meczu z nimi należy wypatrywać szans na cenne punkty, tak pozostałe rywalki są już bardzo wymagające. Siatkarki z Holandii trafiły bowiem do grupy C razem z Turczynkami i Włoszkami. Najbardziej realne jest dla nich miejsce trzecie, które w przypadku dwóch najlepszych drużyn z tej pozycji okaże się szczęśliwe. Jeśli uda im się obronić lokatę premiowaną awansem, wszystko będzie zależeć od tego, na którą i jak dobrze dysponowaną drużynę trafią później. Prawda jest jednak taka, że ósma drużyna Ligi Narodów do Paryża jedzie raczej z zamiarem zbierania cennego doświadczenia niż celowania w złoty medal, ale sprawienie niespodzianki jest jak najbardziej w ich zasięgu.
Skład Holenderek na igrzyska olimpijskie w Paryżu:
Rozgrywające: Britt Bongaerts, Sarah Van Aalen
Atakujące: Elles Dambrink, Celeste Plak
Przyjmujące: Nika Daalderop, Jolien Knollema, Anne Buijs, Marrit Jasper
Środkowe: Indy Baijens, Eline Timmerman, Julia Lohuis
Libero: Florien Reesink
Rezerwowa: Nova Marring
Trener: Felix Koslowski
HISTORIA WYSTĘPÓW HOLENDEREK W IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH:
– 1992 (Barcelona): 6. miejsce
– 1996 (Atlanta): 5. miejsce
– 2016 (Rio de Janeiro): 4. miejsce
SUKCESY:
Mistrzostwa Europy:
? 1995
? 1991, 2009, 2015, 2017
? 1985, 2023
World Grand Prix:
? 2007
? 2016
Volley Masters Montreux:
? 2007, 2015
Zobacz również:
Terminarz turnieju olimpijskiego siatkarek
źródło: inf. własna