Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Polacy lepsi od Ukrainy po zaciętym spotkaniu

Polacy lepsi od Ukrainy po zaciętym spotkaniu

Polska reprezentacja siatkarzy po pięciosetowym meczu okazała się być lepsza od reprezentacji Ukrainy. Po trzech partiach biało-czerwoni prowadzili 2:1. Wówczas do głosu doszli Ukraińcy rozstrzygnęli na swoja korzyść czwartą odsłonę meczu. W tie-breaku lepsi byli zawodnicy znad Wisły.

Mocne zagrywki Ukraińców

Otwarcie spotkania należało do Ukraińców. Seria mocnych zagrywek Danilo Urywkina pozwoliła im odskoczyć na 7:4. W kolejnej akcji kontratak skończył Dmytro Jańczuk i o czas poprosił trener Swaczyna. Dopiero zagranie Urywkina w taśmę pozwoliło Polakom zrobić przejście (5:9). Gdy asa dołożył Jańczuk, ponownie interweniował polski szkoleniowiec (5:11). Polacy wciąż mieli problemy z przyjęciem, przez co mieli problem z wyprowadzeniem akcji (10:17). Kolejną serię rywali przerwał mocnym atakiem Karol Butryn. Biało-czerwoni w drugiej części seta rzucili się do odrabiania strat. Zaczął funkcjonować Polski blok i przy stanie 16:19 interweniował trener Lozano. Mimo skutecznych ataków Artura Szalpuka goście pozostawali na prowadzeniu. Po ataku Maksyma Drozda po bloku w aut Ukraińcy mieli kolejne piłki setowe. Partię zamknął autowy serwis Butryna.

Zmiennicy nie dawali rady

W kolejnym secie trener Lozano przemeblował skład. Po mocnym ataku Mikołaja Sawickiego interweniował ukraiński szkoleniowiec (4:1). Ukraińcy szybko odrobili straty i po ataku po ciasnym skosie Mikity Lubana wynik wyrównał się (4:4). Raz za razem punktowali Sawicki i Butryn, szybko Polacy odbudowali przewagę. Gdy mocną zagrywkę dołożył Sawicki, kolejny czas wykorzystał trener Lozano (15:11).Mimo starań Jewgienija Kisiluka dystans pozostawał wyraźny. Po ataku Łukasza Usowicza Polacy mieli kolejne piłki setowe. Drugą z nich wykorzystał Sawicki.

Otwarcie trzeciej partii było nierówne, obie drużyny skuteczne akcje przeplatały z pomyłkami. Po tym jak Ukraińcy wpadli w siatkę, interweniował trener Lozano (15:12). W kolejnych akcjach Polacy zaliczyli serię przy mocnych zagrywkach Artura Szalpuka. Przy stanie 19:13 dla biało-czerwonych o czas poprosił trener Ukraińców. Po przerwie seria trwała. Siatkarze z Ukrainy mieli problem ze skończeniem swojej akcji. Dopiero kontratak Oleksandra Nałożnyjego pozwolił przyjezdnym zrobić przejście (22:14). Po bloku na Jakubiszaku o czas poprosił trener Swaczyna (22:16). Atak Sebastiana Adamczyka i zepsuta zagrywka Szapowala dały ostatnie punkty biało-czerwonym.

Zacięty set dla Ukraińców

Od pierwszych piłek czwartej partii trwała walka punkt za punkt (8:8). Po obu stronach nie brakowało błędów, szczególnie w polu zagrywki. Gdy asa posłał Sawicki, Polska odskoczyła na 13:11 i o czas poprosił trener Lozano. Ukraińcy bez większych problemów odrobili straty i po kontrataku Szapowala odwrócili wynik. Przy stanie 15:14 dla przyjezdnych przerwę wykorzystał Adam Swaczyna. Skuteczniejsi na siatce byli Ukraińcy. Podwójny blok Polaków i as Szalpuka pozwoliły zniwelować straty (15:18, 17:18). Biało-czerwoni nie poszli za ciosem. Po chwili Luban wykorzystał kontratak i o czas poprosił trener Swaczyna (18:21). Polacy walczyli do końca o odwrócenie wyniku seta. Nałożnyj mocnym atakiem po bloku dał serię piłek setowych Ukraińcom – 24:22. Już w pierwszej akcji Butryn zaatakował w aut.

Pod kontrolą Polaków

Po kolejnym ataku Sawickiego o czas poprosił trener Lozano (3:0). Ukraińcy bez większych problemów odrobili straty i tym razem zawodników do siebie przywołał polski szkoleniowiec (4:4). Dobra gra blokiem Polaków i kontratak Sawickiego sprawiły, że to gospodarze prowadzili 8:5 podczas zmiany stron. Dopiero efektowny atak Lubana pozwolił zakończyć serię (9:6). W kolejnych akcjach to biało-czerwoni dyktowali warunki. Po celnym zagraniu Szalpuka Polacy mieli kolejne piłki meczowe. Drugą z nich wykorzystał polski przyjmujący.

MVP: Artur Szalpuk

Polska – Ukraina 3:2
(21:25, 25:17, 25:18, 22:25, 15:9)

Polska: Komenda (1), Butryn (23), Szalpuk (20), Usowicz (5), Jakubiszak (7), Sawicki (19), Hawryluk (libero) oraz Dulski i Adamczyk (3)

Ukraina: Drozd (5), Janczuk (3), Semeniuk (2), Jewastratow (1), Kisyliuk (5), Urywkin (5), Boiko (libero) oraz Szapowal (13), Dogopołow (3), Szupowal, Weletskij (8), Kowal (2), Lubań (9), Rudnicki (5) i Nalożnyj (10)