Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > ME U22 K: Zwycięstwa faworytów. Polki z porażką w pierwszym spotkaniu

ME U22 K: Zwycięstwa faworytów. Polki z porażką w pierwszym spotkaniu

W poniedziałek we Włoszech rozpoczęły się mistrzostwa Europy kobiet do lat 22. Pierwszego dnia turnieju rozegrano 4 spotkania, aż trzy z nich zakończyły się wynikiem 0:3. Niestety Polki, mimo podjętej walki, przegrały swój mecz z reprezentacją Serbii. We wtorek biało-czerwone o pierwsze zwycięstwo powalczą z Czeszkami.

biało-czerwone nie dały rady serbii

Polki, które rywalizują w Copertino w grupie II z Serbkami, Czeszkami i Portugalkami w swoim pierwszym meczu podejmowały zawodniczki z Bałkanów. Nasze reprezentantki źle rozpoczęły to spotkanie. Po serii zagrywek Andrei Tismy rywalki w pierwszym secie objęły prowadzenie 7:0. Mimo odrabiania punktów przez polskie siatkarki, to Serbki pozostawały na wysokim prowadzeniu. Bardzo dobrze dziś prezentowała się Anna Fiodorowicz, która była jednym z jaśniejszych punktów w drużynie Jakub Głuszaka. W końcówce I seta Polki zmobilizowały się do lepszej gry. As serwisowy Natalii Kecher dał nawet wyrównanie 24:24. Jednak chwilę później kontra Ksenji Tomic zamknęła tę partię 26:24 na korzyść Serbek.

W drugim secie siatkarki z Bałkanów szybko zdobyły duże prowadzenie przy zagrywce Natasy Cikuc (10:3). Nasze zawodniczki miały ogromne problemy w przyjęciu (jedynie 24% pozytywnego), przez co brakowało im i skuteczności w ataku (26%). Ośmiopunktowa przewaga pozwoliła rywalkom bez większych problemów wygrać również tego seta (25:18). Trzecią partię podopieczne trenera Głuszaka rozpoczęły zdecydowanie lepiej niż dwie poprzednie. Przy zagrywce Dominiki Pierzchały, Polki świetnie pracowały w bloku i objęły prowadzenie 8:5, a potem nawet 14:10. Po dobrych zagrywkach rywalek w środku tego seta było już 17:17. Od tego stanu Serbki zaczęły grać bardzo skutecznie, przy zagrywce Tomic szybko powiększały prowadzenie. Końcówka tej 3. partii była bardzo zacięta. Punktowy blok Pierzchały dał Polkom pierwszą piłkę setową, ale tej szansy nie wykorzystały. To spotkanie na swoją korzyść rozstrzygnęły reprezentantki Serbii po punktowym bloku Ivy Sucurovic.

Serbia – Polska 3:0

(26:24, 25:18, 29:27)

czeszki straciły tylko seta

W drugim meczu grupy II Portugalia mierzyła się z Czechami. To było jedyne spotkanie tego dnia, które zakończyło się w 4. setach. Tylko pierwsza partia dostarczyła dużo emocji, gdyż gra obu zespołów była bardzo wyrównana. Przez większość czasu wynik oscylował wokół remisu. Dopiero pod koniec seta na 2-punktowe prowadzenie wyszły Czeszki po świetnych serwisach Michaeli Dlouhy. W następnej partii lepiej poradziły sobie Portugalki, które zdobyły 4-punktową przewagę po dobrych zagrywkach Alice Clemente (14:10), którą utrzymały do końca 2. seta. Trzecia i czwarta partia były już dość jednostronne. Zdecydowanie lepiej zaprezentowały się Czeszki, które grały o wiele bardziej skutecznie niż ich przeciwniczki.

Południowe sąsiadki Polski bardzo dobrze zagrywały, zapisując na swoim koncie 10 asów serwisowych. Zdobyły też więcej punktów blokiem (12 do 7) oraz atakiem (44 do 38). Najwięcej „oczek” w tym meczu zdobyły Caroline Formankova po stronie Czech oraz Ana Monteiro dla reprezentacji Portugalii. Obie zawodniczki zapisały na swoim koncie 14 punktów. Najwięcej punktowych bloków zanotowała Czeszka Lucie Blazkova (5). Zwyciężczynie tego spotkania zmierzą się we wtorek z naszą reprezentacją. Będzie to bardzo ważne starcie w kontekście wyjścia z tej grupy do półfinałów turnieju.

Portugalia – Czechy 1:3

(23:25, 25:20, 19:25, 14:25)

zdecydowane zwycięstwa faworytek

Oba mecze w grupie I skończyły się w 3. setach i miały zdecydowanego faworyta. Włoszki i Turczynki są typowane do medali w tych mistrzostwach Europy U22. W pierwszym spotkaniu tej grupy Turczynki rywalizowały z reprezentacją Ukrainy. Tylko w pierwszym secie nasze sąsiadki nawiązały walkę z silniejszym przeciwnikiem. Jednak cały czas kilkupunktową przewagę utrzymywała Turcja. Zawodniczki tej drużyny zdecydowanie lepiej zagrywały. Posłały w tym meczu aż 13 asów serwisowych. Dominowały również w ataku, kończąc 37 piłek. Najbardziej wyróżniającą się postacią była Aleksia Karutasu, zdobywczyni 22 punktów. Turecka siatkarka wypadła też najlepiej w elemencie bloku (4 p.) i na zagrywce (5 asów). Po stronie Ukrainy najwięcej punktów zdobyła Polina Dziuba.

Ukraina – Turcja 0:3

(21:25, 13:25, 18:25)

Włoszki nie dały najmniejszych szans reprezentantkom Łotwy. Całkowicie zdominowały swoje przeciwniczki, nie dając im przekroczyć w żadnej partii granicy 20. punktów. To jedna z najsilniejszych ekip na tych mistrzostwach do lat 22. Na poprzedniej imprezie, przed dwoma laty, zdobyły złote medale. Reprezentacja Włoch zdobyła o 4 bloki więcej od Łotyszek (9-5) oraz posłała aż 10 asów serwisowych w tak krótkim spotkaniu. Jeżeli chodzi o zdobycze punkowe to wśród siatkarek z Italii najlepiej zaprezentowały się Beatrice Gardini, Stella Nervini (po 11 p.) oraz Katja Eckl (9 p.). W elemencie bloku zdecydowanie najlepiej wypadła Veronica Costantini (5 bloków). Najwięcej asów serwisowych posłała Stella Nervini. Łotyszki nie wyróżniły się w statystykach indywidualnych.

Włochy – Łotwa 3:0

(25:14, 25:12, 25:15)