Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > BPT Stare Jabłonki: Znamy zwycięzców turnieju. Nieudane występy Polaków i zasłużone zwycięstwo Chinek i Czechów

Turniej w Starych Jabłonkach dobiegł końca. Niedzielne finały przyniosły wiele wrażeń. W turnieju kobiet zwyciężyły Chinki – Xue/Xia, które pokonały 2:0 jeden z hiszpańskich duetów. Wśród panów najmocniejsi okazali się aktualni mistrzowie świata z Czech – Perusic/Schweiner. Rywalami czeskich siatkarzy byli Kubańczycy – Alayo/Diaz, którzy w sobotę wyeliminowali z gry Piotra Kantora i Jakuba Zdybka. Dla biało-czerwonych nie były to jednak udane zawody.

TURNIEJOWE JEDYNKI POTWIERDZIŁY KLASĘ

Duet chińskich siatkarek – Xue/Xia rozpoczął zmagania od fazy grupowej. Na otwarcie Chinki uległy 1:2 Ukrainkom – Davidov/Khmil (pogromczynie jednej z polskich par). Następnie rozpoczęły marsz w kierunku zwycięstwa w całym turnieju. Fazę grupową domknęły wygraną z parą – Lima/Antunes
(Brazylia), a w 1/8 finału pokonały Kanadyjki – Pavan/McBrain. Spotkanie ćwierćfinałowe przyniosło starcie z innymi reprezentantkami Brazylii – Victoria/Hege. Drogę do wielkiego finału otworzyła Chinkom wygrana 2:0 nad Hiszpankami – Fernandez Steiner/Soria.

Drugimi finalistkami zostały Łotyszki – Tina/Anastasija, które turniej w Starych Jabłonkach rozpoczęły od dwóch zwycięstw grupowych. Najpierw pokonały Amerykanki – Kraft/Denaburg, a następnie Litwinki – Raupelyte/Paulikiene. W 1/8 zwyciężyły z duetem – Vieira/Chamereau (Francja), a w
ćwierćfinale pokonały parę – Artacho/Clancy (Australia). W półfinale do zera rozprawiły się z Kanadyjkami – Bansley/Bukovec.

Oba zespoły bardzo dobrze weszły w spotkanie, a wynik oscylował wokół remisu. W drugiej połowie seta inicjatywę zaczęły przejmować Chinki, które ostatecznie wygrały 21:16. Podobnie wyglądał drugi set, jednak Łotyszki do końca trzymały kontakt z rywalkami. O wygranej duetu Xue/Xia zadecydowały detale, niewielkie braki w grze rywalek (22:20). Przeważyły też stalowe nerwy, a także czujność na siatce. Łotyszki musiały uznać wyższość oponentek również w bloku.

Tina/Anastasija (LVA) – Xue/X.Y. Xia (CHN) 0:2
(16:21, 20:22)

Finał B padł łupem Hiszpanek – Fernandez Steiner/Soria, których rywalkami były Kanadyjki – Bansley/Bukovec. Wyzwanie nie okazało się zbyt trudne bowiem siatkarki z Kraju Liścia Klonowego skreczowały, oddając najniższy stopień podium przeciwniczkom.

MISTRZOWIE ŚWIATA GÓRĄ W STARYCH JABŁONKACH

Czeska para – Perusic/Schweiner rozpoczęła grę od fazy grupowej. Zwycięstwo 2:0 nad duetem – Felipe/Renato (Brazylia), dało aktualnym mistrzom świata awans. W związku z tym zdecydowali się na walkower w pojedynku z Piotrem Kantorem i Jakubem Zdybkiem. 1/8 finału przyniosła Czechom wygrany pojedynek z Francuzami – Krou/Gauthier-Rat. Podczas swojego zwycięskiego marszu pokonali jeszcze dwie holenderskie pary – Brouwer/Meeuwsen oraz Boermans/de Groot.

Po drugiej stronie siatki zameldowali się znakomici Kubańczycy, którzy przystępowali do finału z czystym kontem i tylko jednym oddanym setem. W grupie duet – Alayo/Diaz, wygrał ze Szwajcarami – Krattiger/Breer, a następnie z Australijczykami – Hodges/Schubert. Kolejnymi rywalami kubańskich siatkarzy byli Kanadyjczycy – Schachter/Dearing. W ćwierćfinale wyższość Kubańczyków musieli uznać Polacy – Kantor/Zdybek, zaś w półfinale Argentyńczycy – Capogrosso N./Capogrosso T.

W zaciętym finale obie ekipy miały swoje lepsze i gorsze momenty, czego odzwierciedleniem jest nie tylko wynik, ale również ilość błędów. Pierwszy set padł łupem Czechów, którzy znakomicie zagrali w ofensywie, dokładając dużo pracą w bloku (21:17). Bolączką Kubańczyków była nieskuteczność i
słabsza organizacja kontrataków. W drugim secie kubańscy siatkarze odwrócili losy spotkania przełamując rywali (21:17). Tym razem to oni potrafili skorzystać z błędów przeciwnika. Dodatkowo poprawili własną grę, zaś forma Czechów wyraźnie zaczęła falować. W tie-breaku lepiej poradzili sobie mistrzowie świata, którzy potrafili wypracować sobie przewagę i utrzymać ją do końca (15:11).

Perusic/Schweiner (CZE) – Alayo/Diaz (CUB) 2:1
(21:17, 17:21, 15:11)

O meczu o trzecie miejsce triumfowali Holendrzy – Boermans/de Grott, którzy z łatwością rozprawili się z Argentyńczykami – Capogrosso N./Capogrosso T., 2:0 (21:12, 21:10)