Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > BPT Futures Kraków: Polskie pary z pierwszymi zwycięstwami fazy grupowej

BPT Futures Kraków: Polskie pary z pierwszymi zwycięstwami fazy grupowej

W piątek wystartował turniej główny VW Beach Pro Tour Futures Kraków Orlen Paliwa. Prawo udziału od tej części zawodów mają aż cztery polskie duety. Pierwsze zwycięstwo zanotowali Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak, którzy pokonali 2:0 Czechów – Waber/Jezek. Bardziej wymagające spotkanie czekało Jakuba Krzemińskiego i Szymona Pietraszka. Biało-czerwoni jednak zdołali wygrać swoje spotkanie, choć o wyniku końcowym zadecydował tie-break.

Wczoraj w eliminacjach z turniejem pożegnały się dwie polskie pary. Najpierw z zawodów odpadli Marcel Wanat z Tomaszem Warychem, którzy przegrali 0:2 z austriackim duetem. Następnie ich los w drugiej rundzie podzielił duet Martin Chiniewicz i AndrzejPaszkowski. Polacy ulegli 0:2 Włochom – Alfieri/Andreatta. Niemniej jednak polscy kibice nie mają na co narzekać bowiem w turnieju głównym grać będzie kilka biało-czerwonych duetów.

WYMAGAJĄCE SPOTKANIE Z CZECHAMI

Rywalizację grupową VW Beach Pro Tour Futures Kraków Orlen Paliwa otworzyli Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak którzy znaleźli się w grupie B. Rywalami Polaków będą Litwini – Juchnevic/Vasiljev, Grecy – Ntallas/Chatzinikolaou oraz Czesi – Waber/Jezek, którzy o miejsce w głównej drabince walczyli w eliminacjach. Choć grupa wcale nie taka łatwa, to jest się o co bić.

Na otwarcie biało-czerwoni zmierzyli się z czeskim duetem – Waber/Jezek. Spotkanie to od pierwszych minut nie należało do najłatwiejszych, a przeciwnicy stawiali trudne warunki. Obie ekipy w żadnym elemencie nie mogły zawładnąć nad oponentami. Młodych Czechów w pierwszym secie dopadła niemoc w ofensywie. Niemniej niedociągnięcia nadganiali w bloku i na zagrywce. Zacięta walka przedłużała się, a o wyniku końcowym zadecydowała gra na przewagi, wygrana przez biało-czerwonych 27:25. W drugim secie obie ekipy za wszelką cenę starały się uciec z rezultatem, ale w dłuższej perspektywie nikomu to się nie udało. Znakomicie wyglądała gra w bloku Polaków oraz Czechów, którzy obok częstych wybloków, zdobywali po 4 ‘oczka’ blokiem. Ostatecznie set padł łupem reprezentantów Polski 23:21.

Piotr Janiak zdobył łącznie 14 punktów, grając ze skutecznością 48%. Obok 7 ‘oczek’ w ataku, 3 dołożył w bloku, a 4 na zagrywce. Jędrzej Brożyniak zdobył 11 punktów (w tym 1 as, 1 blok). Matyas Jezek był autorem 7 punktów, podobnie jak jego kolega, Adam Weber.

Brożyniak/Janiak (POL) – Waber/Jezek (CZE) 2:0
(27:25, 23:21)

CIĘŻKA PRZEPRAWA POLAKÓW

Dużo szczęścia w losowaniu nie mieli Jakub Krzemiński i Szymon Pietraszek, którzy w grupie B VW Beach Pro Tour Futures Kraków Orlen Paliwa mają jeszcze bardziej wymagających przeciwników. Obok reprezentantów RPA – Danilo/Williams, są to także doskonale znani Niemcy -Sowa/Just oraz Austriacy – Friedl F./Huber A.

W pierwszym spotkaniu biało-czerwoni zagrali przeciwko reprezentantom RPA – Danilo/Williams. Pierwszy set nie przebiegł po myśli Polaków. Rywale zdołali zbudować sobie kilkupunktową przewagę, która wystarczyła, aby w pełni kontrolować przebieg. Nie brakowało także błędów po stronie biało-czerwonych, którzy musieli uznać wyższość przeciwników, przegrywając 16:21. Drugi set wyglądał z goła inaczej bowiem przebiegał pod dyktando Jakuba Krzemińskiego i Szymona Pietraszka, którzy szybko złapali rytm i wyszli na prowadzenie. Pewni swego siatkarze z RPA zderzyli się z murem, nie mogą pokonać własnych słabości. Ich gra się zacięła, z czego skorzystali Polacy, wygrywając 21:12.

Tie-break z początku był wyrównany. Później obie ekipy miały swoje szanse, z których nie do końca potrafiły skorzystać. W końcówce lepsi okazali się biało-czerwoni ustalając wynik decydującego seta na 15:12. Jakub Krzemiński zdobył aż 21 punktów. Drugi z Polaków, Szymon Pietraszek 18. Znacznie gorzej w tej statystyce wyglądają rywale. Danilo zdobył 13 ‘oczek’, zaś Leo Williams 12.

Danilo/Williams (RPA) – Krzemiński/Pietraszek (POL) 1:2
(21:16, 12:21, 10:15)

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Orlen Paliwa.