Jego karierę zawodniczą przerwały problemy zdrowotne. Nie porzucił jednak siatkówki, skupiając się na rozwoju w roli trenera. Teraz Cédric Enard podejmie się kolejnego wyzwania. Przyjął bowiem propozycję władz Stade Poitevin Poitiers i będzie piastował funkcję dyrektora generalnego klubu. Można zatem powiedzieć, że historia zatoczyła koło, bowiem to właśnie Stade Poitevin był pierwszym zespołem na profesjonalnym szczeblu kariery Enarda.
Z Stade Poitevin Poitiers Cédric Enard zdobył mistrzostwo Francji w 1999 roku. Kolejne trzy lata spędził w Avignon VB, a latach 2002-2004 reprezentował Spacer’s de Toulouse. W wieku 28 lat musiał jednak zrezygnować z zawodowej gry w siatkówkę. Powodem były problemy zdrowotne, a konkretnie wada rozwojowa rdzenia kręgowego, która powodowała silne bóle w ramieniu.
Pozostał jednak w klubie Spacer’s de Toulouse, debiutując w roli asystenta trenera. W tej roli pozostał do 2011, gdy zaproponowano mu objęcie stanowiska I trenera. W kolejnych latach Enard pracował nad rozwojem swojej kariery trenerskiej. Był asystentem w reprezentacji Francji, w latach 2020-21 prowadził kadrę Estonii, a od 2022 roku jest szkoleniowcem reprezentacji Chorwacji. W siatkówce klubowej jego nazwisko zapisało się w historii takich klubów jak Tours VB i Berlin Recycling Volleys.
Cédric Enard przedłużył niedawno kontrakt z reprezentacją Chorwacji. – Cedric to długoterminowy wybór, człowiek, który znalazł dla siebie miejsce w Chorwacji i trener, któremu ufa drużyna – ocenił Frane Žanić, prezydent chorwackiej federacji siatkarskiej.
Zaufaniem obdarzyli go również włodarze klubu Stade Poitevin Poitiers, którzy zaproponowali Enardowi objęcie funkcji dyrektora generalnego klubu. – To rola, która od dawna mnie pasjonowała – przyznał Enard, który wraz z rodziną osiedlił się w Poitiers. – Wiele się nauczyłem w ostatnich latach, czy to w reprezentacjach narodowych, w Tuluzie, pracując z młodymi ludźmi, w Tours i w Berlinie, obserwując, jak działają te duże kluby. Może teraz jest właściwy czas, aby dobrze to wszystko wykorzystać.
Jednocześnie Francuz podkreślił, że zmiana zawodowa jest również związana z jego potrzebą spędzania czasu z rodziną i znalezienia równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
źródło: centre-presse.fr, inf. własna