Sezon TAURON Ligi 2023/2024 dobiegł końca. W powietrzu unosi się już zapach sezonu reprezentacyjnego, wszak siatkarki, które najszybciej zakończyły ligowe zmagania, trenują już w Spale podczas zgrupowania. Zanim jednak przyglądać się będziemy rozgrywkom reprezentacyjnym – przytaczamy statystyki drużyn siatkarskiej elity pań.
NAJLEPIEJ ZAGRYWAJĄCY ZESPÓŁ
Najlepiej zagrywającą drużyną okazał się BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała. Brązowy medalista mistrzostw Polski serwował w sumie 2656 razy, z czego 146 serwisów okazało się punktowych. Przy 113 rozegranych w całym sezonie setach oznacza to średnio 1,29 asa na jedną odsłonę. Drugim najlepszym zespołem w tym elemencie okazali się Grot Budowlani Łódź, którzy ustrzelili 134 asy i legitymowali się 1,21 punktowej zagrywki na partię. Podium w tej “konkurencji” zamykają PGE Rysice Rzeszów z dorobkiem 1,08 asa na set, punktując zza dziewiątego metra w sumie 115-krotnie.
NAJLEPIEJ PRZYJMUJĄCA DRUŻYNA
Tą okazał się mistrz Polski. Grupa Azoty Chemik Police, która po roku przerwy wróciła na siatkarski tron, przyjmowała najlepiej w sezonie 2023/24. Policzanki zakończyły zmagania z przyjęciem pozytywnym na poziomie 46,56%, a perfekcyjnie 20,93% – co jest drugim wynikiem ligi. Chemik jest także tym zespołem, który popełnił najmniej błędów w przyjęciu, bo tylko 57 w skali całego sezonu.
W przyjęciu perfekcyjnym królowały natomiast siatkarki ŁKS-u Commercecon Łódź. Mimo że sezon 2023/24 okazał się dla nich bardzo rozczarowujący, bo przegrały z BKS-em w finale Pucharu Polski oraz znalazły się poza najlepszą czwórką mistrzostw Polski – tak były drugą najlepiej przyjmującą pozytywnie ekipą w całej lidze i najlepiej przyjmującą perfekcyjnie. Wiewióry legitymowały się przyjęciem pozytywnym na poziomie 45,76%, a perfekcyjnie 21,85%.
Trzecia lokata pod względem najlepszego przyjęcia pozytywnego należy do siatkarek KGHM #VolleyWrocław, które pochwalić się mogą następującymi liczbami: 44,70% (przyjęcie pozytywne) i 21,76% (przyjęcie perfekcyjne).
NAJLEPIEJ ATAKUJĄCĄ EKIPA
Nie tylko w przyjęciu, ale również i ataku najlepiej radziły sobie w całym sezonie zawodniczki Chemika Police. Dysponowały one potężną siłą rażenia, która przełożyła się na skuteczność w ofensywie wynoszącą 45,73%. Dla porównania – drugie PGE Rysice Rzeszów skończyły 1477 z 3442 piłek, co przekłada się na skuteczność 42,91%. Z kolei trzecim zespołem, który atakował na najlepszym “procencie” jest ŁKS Łódź. Wynik ćwierćfinalisty Ligi Mistrzyń w tym elemencie wyniósł 42,21. Co więcej – łodzianki były trzecim i ostatnim zespołem, który atakował w sezonie 23/24 TAURON Ligi ze skutecznością powyżej 40%. Wszystkie pozostałe drużyny nie przekroczyły tej bariery.
KTÓRY ZESPÓŁ STAWIAŁ ŚCIANĘ NIE DO PRZEJŚCIA?
Zespołem, który najlepiej zatrzymywał pozostałe w lidze, okazały się rzeszowskie Rysice. Te samym blokiem wypracowały w sumie 329 punktów, co oznacza średnio 3,10 punktu blokiem na set. Drugą najlepszą formacją w tym elemencie był BKS, który zapisał na swoje konto 340 oczek, ale na seta zdobywał 3,01 punktu. Jedynie drużyny z Rzeszowa i Bielska-Białej przekroczyły barierę trzech punktów “czapą” na partię. 3. miejsce w klasyfikacji zajmuje Chemik Police. Mistrzynie Polski dzięki blokowi wywalczyły 297 oczek, a na seta 2,97.
Zobacz również:
Najlepsze siatkarki TAURON Ligi sezonu 2023/24 w statystykach
źródło: tauronliga.pl