Strona główna » TL: Najmłodsza, najstarsza, najniższa, najwyższa? Sylwetki charakterystycznych siatkarek

TL: Najmłodsza, najstarsza, najniższa, najwyższa? Sylwetki charakterystycznych siatkarek

inf. własna

fot. Michał Szymański

Do inauguracji nowego sezonu TAURON Ligi pozostał mniej niż tydzień. Rozgrywki rozpoczną się jednak minimalnie szybciej za sprawą Superpucharu Polski, który odbędzie się w sobotę, 21 września. W najbliższym sezonie nie będzie brakowało oczywiście charakterystycznych zawodniczek. Która z nich jest najmłodsza, a która najstarsza? Która najwyższa, a która najniższa? Która ma na swoim koncie najwięcej sezonów  w elicie? Przedstawiamy ich sylwetki. 

Już w ten weekend startuje druga seria gier w PlusLidze. Niemniej jednak na zmagania w elicie pań musimy czekać jeszcze przez niespełna tydzień. Fani żeńskiej siatkówki nie powinni mieć jednak powodów do nudy w najbliższą sobotę za sprawą meczu o Superpuchar Polski. W pojedynku tym nie zabraknie najmłodszej oraz najstarszej siatkarki z całej ligi, których sylwetki przybliżamy poniżej.

NAJMŁODSZA

Wiktoria Szewczyk
(BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała)

Urodzona 17 września 2007 roku Wiktoria Szewczyk będzie najmłodszą zawodniczką sezonu TAURON Ligi 2024/2025. Swoje pierwsze kroki stawiała w młodzieżowym zespole Jokera Świecie, by przejść następnie do rezerw Pałacu  Bydgoszcz oraz drużyn do lat 18 i 20. Kluczowy dla rozgrywającej był ostatni rok, który spędziła w Wieżycy Stężyca. Sięgnęła po mistrzostwo Polski juniorek oraz kadetek. Jest także reprezentantką Polski młodziczek, kadetek oraz juniorek. W 2022 roku wywalczyła brąz mistrzostw Europy do lat 19. Natomiast na mistrzostwach Europy U-18 zajęła 4. miejsce.

 

NAJSTARSZA

Ewa Kwiatkowska
(Lotto Chemik Police)

Najstarszą zawodniczkę w sezonie 2024/2025 obserwować będziemy natomiast w Lotto Chemiku Police. To Ewa Kwiatkowska, która urodziła się 12 kwietnia 1986 roku. Pierwsze kroki środkowa bloku stawiała w Piaście Szczecin. W ówczesnym PSPS-ie Chemiku Police grała już w latach 2006-2012. W swoim CV ma także występy dla takich klubów jak ŁKS Commercecon Łódź czy Energa MKS Kalisz. 38-latka w latach 2018-2020 rok po roku zdobyła medal każdego koloru. Już w sobotę, 21 września dojdzie do starcia najmłodszej z najstarszą środkową, bowiem w Superpucharze Polski rywalizować będą właśnie policzanki i bielszczanki.

NAJNIŻSZA

Oliwia Ziółkowska
(Metalkas Pałac Bydgoszcz)

Tegoroczna debiutantka w najwyższej klasie rozgrywkowej. W ostatnim sezonie występowała w drużynach Pałacu do lat 18 i 20. Gra oczywiście na pozycji libero. Jest drugą najmłodszą siatkarką w lidze zaraz po Wiktorii Szewczyk. Te dwie zawodniczki jako jedyne spośród wszystkich urodziły się w 2007 roku. Wzrost, który czyni ją najniższą w całych rozgrywkach to dokładnie 159 centymetrów.

NAJWYŻSZA

Agnieszka Korneluk
(DevelopRes Rzeszów)

Wzrost robi swoje, zarówno w reprezentacji Polski, jak i w lidze. Mierząca 200 centymetrów Agnieszka Korneluk jest najwyższą siatkarką w całej lidze. Przez ostatnie cztery lata reprezentowała barwy Lotto Chemika Police. W nadciągającym sezonie postara się o pierwsze mistrzostwo Polski dla DevelopResu Rzeszów, który rok w rok kończy zmagania ze srebrem. W ostatnim sezonie zajęła 3. miejsce w rankingu najlepiej blokujących TAURON Ligi. Punktowo blokowała 75 razy. Średnio na seta zdobywała 0,94 punktu tym elementem.

NAJWIĘCEJ SEZONÓW W TAURON LIDZE

Katarzyna Zaroślińska-Król
(UNI Opole)

Jedna z nielicznych siatkarek ‘tamtego pokolenia’, która wciąż aktywnie rywalizuje na ligowych parkietach. Przed byłą reprezentantką Polski drugi sezon w UNI Opole. W ogólnym rozrachunku będzie to już 16. sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej, co oznacza, że atakująca zrówna się z liderką klasyfikacji, Krystyną Strasz. Libero zakończyła swoją przygodę na szesnastu latach w TARUON Lidze. 37-latka urodzona w Gorzowie Wielkopolskim to dziewięciokrotna medalistka mistrzostw Polski, z czego dwukrotnie złota.

Zobacz również:
Kto i kogo poprowadzi? Sylwetki trenerów TAURON Ligi

PlusLiga