Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LN M: Mimo drobnych problemów Polacy lepsi od Włochów

LN M: Mimo drobnych problemów Polacy lepsi od Włochów

Reprezentacja Polski ponownie wróciła na zwycięską ścieżkę w Siatkarskiej Lidze Narodów. Polacy w swoim galowym składzie mierzyli się z głównie rezerwowymi zawodnikami reprezentacji Włoch. Podopieczni trenera Grbicia miewali problemy podczas środowego spotkania, jednak nie przeszkodziło im to w odniesieniu zwycięstwa bez straty seta. Liderem Polaków podczas pierwszego spotkania w Lublanie był Wilfredo Leon, dla którego był to debiut w tegorocznej Lidze Narodów.

Wilfredo Leon show i 1:0 dla Polski

Po polskiej stronie siatki znakomicie mecz otworzył Wilfredo Leon, choć początek był wyrównany (3:3), punktował także Bartosz Kurek (5:4). Polacy w ustawieniu z Aleksandrem Śliwką na zagrywce odskoczyli na 9:6. Po włoskiej stronie dwoił się i troił Alessandro Bovolenta, ale to liderzy rankingu FIVB utrzymywali niewielki zapas, choć dobra gra Bovolenty pozwoliła Włochom zbliżīć się na punkt.  Skuteczność w ataku po polskiej stronie utrzymywali Leon i Mateusz Bieniek. Włosi wyrównali na 15:15, ale Biało-Czerwoni szybko odbudowali prowadzenie, ręki nie wstrzymywali Kurek i Leon i przy stanie 19:16 dla Polski o czas poprosił Ferdinando de Giorgi.  Końcówka należała do Leona, który najpierw popisał się atakiem na 24:22, a następnie blokiem zakończył seta.

Złe miłego początki

Na początku kolejnej partii walka toczyła się punkt za punkt. Masa błędów po stronie Polaków dała Italii dwupunktowy zapas (6:4), a gdy udanie atakował Luca Porro, różnica wynosiła trzy oczka i o czas poprosił Nikola Grbić. Sygnał do odrabiania strat dali liderzy, Wilfredo Leon i Bartosz Kurek.  Przy siatce, w bloku  nie zawodził Jakub Kochanowski, o tego doszły błędy Włochów o to Polska prowadziła 13:11. Przy stanie 15:12 dla Polski po kolejnych błędach swoich podopiecznych o czas poprosił trener De Giorgi. W końcówce swoje nieprzeciętne możliwości na zagrywce pokazał Wilfredo Leon (21:17). Choć po włoskiej stronie nie zawodził Francesco Recine, to po ataku Bartosza Kurka na 25:21 było już 2:0 w setach dla Polski.

Końcówka dla Polaków

W trzecim secie dobra gra Wilfredo Leona i Tomasza Fornala dała mistrzom Europy prowadzenie 7:5. Włosi jednak szybko wyrównali po bloku na Kurku, Gra toczyła się punkt za punkt, nie zawodził Kurek (11:10), aktywny w ofensywie był także Tomasz Fornal (13:12). Walka trwała w najlepsze po włoskiej stronie punktowali Porro i Recine, ale swoje w ataku i bloku robił także kapitan polskiego zespołu, Bartosz Kurek. Żadna z ekip nie mogła odskoczyć, choć dobra zagrywka Leona i atak Fornala dały Polakom wynik 20:19. Podopieczni Nikoli Grbica zdominowali końcówkę. Po ataku Kurka było 23:20. Mecz atakiem skończył Mateusz Bieniek.

Włochy – Polska 0:3
(22:25, 21:25, 22:25)

Włochy: Recine (7), Sbertoli (1), Sanguinetti (2), Bovolenta (11), Mosca (2), L. Porro (12), Laurenzano (libero) oraz P. Porro, Cortesia, Gironi (3)
Polska: Kurek (15), Leon (18), Śliwka, Kochanowski (3), Janusz (1), Bieniek (8), Zatorski (libero) oraz Komenda, Bednorz, Fornal (6), Bołądź (1), Huber (1)