Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U20: Niemiła niespodzianka, Polacy zaczęli od porażki

ME U20: Niemiła niespodzianka, Polacy zaczęli od porażki

W swoim pierwszym meczu w mistrzostwach Europy do lat 20 reprezentacja Polski siatkarzy przegrała z Turkami 1:3. Podopieczni Sebastiana Pawlika tylko w drugim secie znaleźli sposób na pokonanie rywali.

Nerwowy set dla rywali

Początek meczu był wyrównany, ale Polakom przytrafiły się błędy w ataku, a przy zagrywce Dogana Karakoca Turcy przejęli inicjatywę na boisku (9:5). Udanymi zagraniami na siatce odpowiedział Jakub Nowak, a po asie serwisowym Błażeja Bienia biało-czerwoni doprowadzili do remisu (11:11). Rywale cały czas naciskali, ale po akcji Igora Rybaka wciąż wszystko było otwarte (20:20). Po jego zbiciu Polacy mieli nawet piłkę setową (24:23), lecz w końcówce więcej zimnej krwi zachowali Turcy, którzy przy zagrywce Hamzy Aslana przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę (26:24).

Polskie przebudzenie

Początek drugiego seta stał pod znakiem walki cios za cios, ale dzięki blokowi oraz punktującej zagrywce Ozgora Denzera to Turcy wysforowali się na prowadzenie (10:6). Polaków do walki poderwał serwisem Bień, a po udanej kontrze Jakuba Kiedosa zdołali odrobić straty (13:13). Przełamali rywali dopiero przy zagrywce Wiktora Przybyłka (19:16). Choć przeciwnicy zbliżyli się jeszcze na 19:20, to w końcówce ton boiskowym wydarzeniom nadawali podopieczni Sebastiana Pawlika. Skuteczne zbicia duetu Nowak/Rybak dały im zwycięstwo (25:21).

Turecka dominacja

W pierwszej fazie trzeciej odsłony dobrze prezentował się Kiedos, ale to było za mało, aby biało-czerwoni zbudowali sobie zaliczkę. Mimo że przy serwisie Bienia prowadzili 9:8, to później niewielka przewaga zarysowała się po stronie przeciwników (11:9). Dołożyli oni szczelny blok, a po akcji Aslana wygrywali już 16:12. Pojedyncze skuteczne odpowiedzi w wykonaniu Nowaka to było zbyt mało na rozpędzonych Turków (20:14). Dzięki blokowi Polacy zbliżyli się jeszcze na 18:22, ale atak Selina Yildiza przypieczętował zwycięstwo siatkarzy znad Bosforu w tej części spotkania (25:19).

Za dużo błędów

W czwartym secie przebudzili się biało-czerwoni, a blok i zbicie Stanisława Chacińskiego dały im prowadzenie 4:1. Nie trwało to długo, bo po błędzie Rybaka Turcy wrócili do gry (11:11). Wymiana ciosów trwała w najlepsze, ale po pomyłce w ataku Chacińskiego to przeciwnicy zaczęli przybliżać się do wygranej (19:17). W końcówce dołożyli szczelny blok, a Aslan przypieczętował ich zwycięstwo (25:21).

Turcja – Polska 3:1
(26:24, 21:25, 25:19, 25:21)

Turcja: Yildiz (10), Aslan (20), Benzer (5), Karakoc (11), Cuci (11), Massa (3), Akbaba (libero), Duzce (libero) oraz Uner (1), Kurtulus i Oztire (1)
Polska: Bień (2), Przybyłek (6), Kiedos (16), Brzostowicz (5), Nowak (8), Rybak (19), Granieczny (libero) oraz Urbańczyk i Grzyb