Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-20 K: Długa walka w finale. Turczynki ze złotem

ME U-20 K: Długa walka w finale. Turczynki ze złotem

Pięć setów rozegrano w finale mistrzostw Europy do lat 20 siatkarek. Po długiej walce najlepsze w całym turnieju okazały się młode siatkarki z Turcji. W swoim ostatnim meczu pokonały one  reprezentację Włoch.

Włoszki do finału dotarły po pokonaniu Belgii, natomiast Turczynki w półfinale pokonały reprezentację Polski.

Otwarcie dla Włoszek

Obie ekipy od początku szły łeb w łeb, choć Turczynki dobrą zagrywką wysunęły się na prowadzenie, a jedna nieudana akcja Włoszek pozwoliła im prowadzić trzema punktami. W połowie partii premierowej wszystko zaczęło się zmieniać. Przy zagrywkach Lindy Manfredini Włoszki odzyskały prowadzenie (17:14) i już nie oddały go do samego końca, choć rywalki cały czas walczyły i próbowały wyrównać.

Rozkręcające się Turczynki

Świetne serwisy Heleny Sassolini otworzyły kolejnego seta, a Włoszki szybko odskoczyły na 3:0. Po drugiej stronie odpowiedziała tym samym Nisan Eroguz i Turcja wyrównała, a także przejęła prowadzenie, przy kolejnych udanych zagrywkach (9:6). Włoszki m.in. blokiem próbowały jeszcze ugryźć przeciwniczki, ale remis to było wszystko, na co pozwoliły reprezentantki Turcji. Ostatnie chwile seta to świetna Liza Safronova w polu zagrywki i pewna wygrana jej drużyny.

Turcja poczuła siłę po tej wygranej i kolejną partię rozpoczęła z przytupem. Dobra gra w polu zagrywki, ataku i bloku pozwoliła jej prowadzić 7:3. Włoszki zupełnie się pogubiły i nie potrafiły znaleźć sposobu na rywalki. Turecki zespół parł do przodu i nie dał ekipie z Włoch żadnych szans w tym secie.

Choć pierwsze akcje kolejnej odsłony wygrały też Turczynki, Włoszki wzięły się od razu do pracy. Dużo dała Manfredini w polu zagrywki. Sytuacja co trochę się zmieniała, Turczynki goniły, ale tym razem inicjatywa pozostawała po włoskiej stronie. To ten zespół lepiej prezentował się w polu zagrywki i robił tym elementem różnicę. Turczynki jeszcze próbowały, ale od połowy tej odsłony nie były w stanie dojść do głosu. Serwisem rozbiła je Merit Adigwe Chinenyenewa.

Kropka nad 'i”

W tie-breaku turecki zespół od razu postawił na dobrą zagrywkę i wypracował dwupunktową przewagę. To ułatwiło mu grę, a gdy blokiem zagrała też jeszcze Begum Kacmaz sytuacja była dla tych siatkarek jeszcze korzystniejsza (8:3). Włoszki nie zdołały im się już przeciwstawić i złote medale odebrały młode siatkarki z Turcji.

Turcja – Włochy 3:2
(22:25, 25:16, 25:19, 17:25, 15:11)

Turcja: Yesilirmak (21), Kacmaz (14), Ozdemir (6), Safronova (7), Durgun (10), Pasa (1), Gergef (libero) oraz Kayikci (libero), Eroguz (8), Caliskan, Mumcular, Acibal i Kose
Włochy: Piomboni (5), Monaco (5), Bosso (14), Sassolini (1), Manfredini (14), Adigwe (22), Bardaro (libero) oraz Moroni (1), Esposito (5), Magnabosco, Ndoye i Micheletti (2)