Strona główna » Eczacibasi straciło legendę. Tijana Bosković zaprezentowana przez innego giganta

Eczacibasi straciło legendę. Tijana Bosković zaprezentowana przez innego giganta

VakifBank Stanbuł – Twitter

fot. EVREN KALINBACAK / Alamy Stock Photo

Tijana Bosković oficjalnie została zaprezentowana jako nowa zawodniczka Vakifbank Stambuł. Serbska gwiazda z mistrzyniami Turcji ma powalczyć o trofea nie tylko w kraju. Od sezonu 2015/2016 28-latka była nieprzerwalnie związana z innym tureckim gigantem – Eczacibasi.

Symboliczna podmianka

Czas na nowe rozdanie. Tijana Bosković, choć nie zamieni Stambułu na inne miasto, to zmieni barwy klubowe. Serbska gwiazda od sezonu 2015/2016 była związana z Eczacibasi, stając się żywą legendą klubu. W tureckim zespole pełniła także funkcję kapitana, prowadząc przez lata drużynę do licznych sukcesów. Wraz z Tygrysicami Bosković zdobyła aż siedem krążków mistrzostw kraju – 4 srebrne i 3 brązowe. Do tego dołożyła jeszcze trzy Superpuchary i jeden Puchar Turcji. Za długoletniego panowania atakującej, Eczacibasi Stambuł pięć razy stawało także na podium Klubowych Mistrzostw Świata, w tym trzykrotnie na jego najwyższym stopniu. W Pucharze CEV drużynie udało się zwyciężyć dwa razy, a w Lidze Mistrzyń Tygrysice także ugrały dwa krążki.

Jedna z najlepszych atakujących świata czuje jednak niedosyt. Spełnić marzenia o mistrzostwie Turcji ma 28-letniej atakującej transfer do innego giganta. Od przyszłego sezonu siatkarka reprezentować będzie barwy Vakifbank Stambuł. Z nowym klubem siatkarka ma powalczyć o powrót na absolutny top, dominując rozgrywki nie tylko w kraju, ale także w Europie i na świecie. Miniony sezon nie był dla Eczacibasi zbyt udany. Większość trofeów zgarnęło Fenerbahce, zaś po mistrzostwo kraju sięgnął Vakifbank. Szturmem nie udało się podbić także parkietów europejskich, a z zespołem, po wielu latach współpracy pożegnała się nie tylko Bosković, ale także Hande Baladin, która również potrzebuję nowych bodźców.

Poza sukcesami klubowymi serbska gwiazda może poszczycić się także wieloma tytułami reprezentacyjnymi. Serbki od lat regularnie meldują się na podium najważniejszych imprez na świecie. Sama Bosković w swoim siatkarskim CV ma na koncie siedem krążków mistrzostw Starego Kontynentu. Pod wodzą Zorana Terzicia dwukrotnie była mistrzynią Europy – 2017, 2019. Kolekcje uzupełniają dwa mistrzostwa globu – 2018, 2022, a także dwa medale igrzysk, przywiezione przez drużynę z Rio de Janeiro oraz Tokio. W bieżącym sezonie reprezentacyjnym Serbki powalczą o trzecie mistrzostwo świata z rzędu.

Zobacz również:

Kluczowa zawodniczka opuszcza Savino del Bene Scandici

PlusLiga

  • PlusLiga. Kolejny złoty medalista zostaje w klubie

    PlusLiga. Kolejny złoty medalista zostaje w klubie

  • Dzień pożegnań w Jastrzębiu – kolejny zawodnik opuszcza klub

    Dzień pożegnań w Jastrzębiu – kolejny zawodnik opuszcza klub

  • PlusLiga. Jeden sezon i koniec. Czołowy klub pożegnał atakującego

    PlusLiga. Jeden sezon i koniec. Czołowy klub pożegnał atakującego