Joanna Wołosz w czwartek, 26 grudnia wraz z koleżankami z Prosecco Doc Imoco Conegliano wróciła do rywalizacji na włoskich parkietach po tym, jak w ubiegły weekend sięgnęła w Chinach po Klubowe Mistrzostwo Świata. Najbardziej utytułowana siatkarka w historii Polski dzień później wystosowała apel w sprawie decyzji skierowania nowelizacji ustawy o sporcie do trybunału konstytucyjnego.
i po świętach
Prosecco Doc Imoco Conegliano w czwartek, 26 grudnia pokonało w 15. kolejce włoskiej Serie ABoard of Directors Volley Talmassons Fvg 3:0. Mistrzynie świata i Włoch w dalszym ciągu idą w zaparte, śrubując swoją niesamowitą serię. Dzień później, w piątek, 27 grudnia Joanna Wołosz, rozgrywająca Imoco za pośrednictwem swojego profilu na platformie X (dawniej Twitter) przedstawiła apel w sprawie decyzji skierowania nowelizacja ustawy o sporcie do trybunału konstytucyjnego o następującej treści:
Zwracamy się z pilną prośbą do całego środowiska sportowego oraz wszystkich, których na sercu leży rozwój polskiego sportu oraz przyszłość sportowców, o przyłączenie się do naszego apelu.
W dniu 23 grudnia 2024 roku, na dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej poinformowała o skierowaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o sporcie do Trybunały Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Dokument, który został przyjęty przez Sejm 21 listopada br., stanowi kluczowy element reformy polskiego sportu, kładąc nacisk na przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie, wzmacnianie pozycji kobiet oraz kwestie transparentności w ramach związków sportowych.
Decyzja Prezydenta oznacza, że nowelizacja ustawy o sporcie nie wejdzie w życie w planowanym terminie 1 stycznia 2025 roku, a tym samym tak ważne zmiany dotyczące rozwoju polskiego sportu oraz wsparcia sportowców, znacząca odsuwają się w czasie.
Dla każdego z nas – zawodniczki i zawodnika, reprezentowanie Polski na arenach sportowych na całym świecie jest największą dumą i radością. Sport to wspaniałe emocje, które łączą ponad podziałami i dlatego zwracamy się z prośbą o Wasze zrozumienie i wsparcie tak ważnej dla nas sprawy!
Nowelizacja ustawy o sporcie wprowadza regulacje, dzięki którym międzynarodowe dobre praktyki staną się także naszym polskim standardem. Nie walczymy o przywileje, a o normalność.
Kluczowe obszary nowelizacji to:
- Zrównoważona reprezentacja płci we władzach polskich związków sportowych.
- Wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie, zrównując ich prawa z tymi, które mają kobiety zatrudnione na umowach o pracę.
- Wzmocnienie roli sportowców w zarządach związków sportowych, dając im realny wpływ na decyzje dotyczące ich dyscyplin.
- Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie dzięki powołaniu Rzecznika ochrony praw zawodników oraz pełnomocników ds. przeciwdziałania przemocy.
- Dodatki do stypendiów dla sportowców kontynuujących edukację.
Apelujemy o Wasze wsparcie w jak najszerszym komunikowaniu sprawy. Wierzymy,, że wprowadzenie nowelizacji ustawy o sporcie pozwoli zadbać o lepszą codzienność polskich sportowców oraz zabezpieczyć przyszłość dla młodego pokolenia. Nie pozwólmy, by opóźnienia wprowadzenia zmian podważały sens Naszych wspólnych wysiłków.
#apel #ustawaosporcie
Nie walczymy o przywileje, a o normalność. Dołącz do Nas! Udostępnij nasz apel!Wesprzyj wprowadzenie dobrych zmian dla zawodniczek i zawodników.
!!! pic.twitter.com/aYKrZt1Dzs
— Joanna Wołosz (@Asia_wo) December 27, 2024
Zobacz również:
Liga włoska siatkarek: Świąteczne granie i Polki na czele. Skrzydłowe odegrały ważne role
źródło: Joanna Wołosz - X