Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzów: Jak będą przebiegać rozgrywki? Zasady zmagań sezonu 2024/2025

Liga Mistrzów: Jak będą przebiegać rozgrywki? Zasady zmagań sezonu 2024/2025

fot. Klaudia Piwowarczyk

Startuje Liga Mistrzów. Polskie zespoły rywalizujące w PlusLidze zaczynają także występy na europejskich salonach. Do pierwszych spotkań z udziałem drużyn znad Wisły dojdzie już w najbliższy wtorek. Jak przebiegać będą rozgrywki w sezonie 2024/2025? Względem minionych zmagań doszło do zmiany w systemie.

PODSTAWA

Do 25. odsłony rozgrywek pod egidą Ligi Mistrzów przystąpi łącznie dwadzieścia drużyn. Aż osiemnaście z nich prawo do gry uzyskało bezpośrednio za sprawą pozycji swojej ligi w Europie i zdobycia medalu. Dwie drużyny musiały bić się w kwalifikacjach. To również mistrzowie – mowa o Hypo Tirol Innsbruck i Olympiakosie Pireus.

Dwadzieścia ekip w drodze losowania zostało przydzielonych do pięciu grup. Na tym etapie ekipy znad Wisły (Jastrzębski Węgiel, Aluron CMC Warta Zawiercie i PGE Projekt Warszawa) nie spotkają się z finalistami włoskiej Serie A. Niemniej, zawiercianie zmierzą się z Allianz Mediolan (brązowy medalista mistrzostw Włoch).

Liga Mistrzów rozpocznie się we wtorek, 12 listopada. Najlepszy zespół poznamy w niedzielę, 18 maja 2025 roku. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędzie się wielki finał.

FAZA GRUPOWA I AWANSE

W pierwszym etapie Ligi Mistrzów każda z drużyn rozegra po sześć spotkań w formule mecz i rewanż. Każdy zespół, który wygra grupę, awansuje bezpośrednio do ćwierćfinału, co obsadzi 5 z 8 miejsc.

Zanim jednak dojdzie do starć w ramach 1/4 finału, zostaną rozegrane trzy dwumecze (play-off) o awans do ćwierćfinału. W nich ujrzymy pięć drużyn z drugich miejsc, a także najlepszą ekipę z trzeciej lokaty. W tym celu zostanie stworzona jedna wspólna tabela dla formacji z 3. pozycji. O kolejności decydować będą: wygrane mecze, liczba punktów, ratio setów i punktów. W ewentualnych przypadkach rozstrzygać będzie bilans bezpośrednich spotkań.

Warto z tego miejsca wspomnieć, że zespoły z trzecich miejsc nie zakończą rywalizacji w  Europie, wszak ‘spadną’ do Pucharu CEV. Taki los spotkał chociażby w ubiegłym sezonie Asseco Resovię Rzeszów, która koniec końców sięgnął po pierwsze tego typu trofeum dla polskiej siatkówki. Zwycięzcy dwumeczów uzupełnią stawkę najlepszych ośmiu drużyn w Europie.

JEST ZMIANA

To właśnie po ćwierćfinale dochodzi do jedynej, a zarazem najważniejszej zmiany w lada moment startujących rozgrywkach Ligi Mistrzów. Zwycięzcy 1/4 finału nie będą rozgrywać już dwumeczu w ramach półfinału. Powraca bowiem turniej Final Four, w którym wystąpią cztery najlepsze drużyny. Rozegrają one tylko jeden mecz w ramach półfinału. Następnie najlepszy zespół na Starym Kontynencie wyłoni wielki finał.

Zobacz również:
Terminarz Ligi Mistrzów sezonu 2024/2025

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2024-11-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved