Sezon zasadniczy na II-ligowych parkietach dobiegł końca. Zmiany w systemie rozgrywania fazy play-off są tak duże, że warto się im przyjrzeć. W tym roku więcej drużyn dostało prawo walki o TAURON I Ligę. Oznacza to dalszą grę zdolnej młodzieży chcącej rozwoju, a także wydłużoną ścieżkę awansu dla faworytów, którym zawsze może noga się podwinąć.
DWUKROTNIE WIĘKSZA PULA ZESPOŁÓW
W tym roku zdecydowano się na zmiany. Awans do następnej rundy wywalczyły cztery najlepsze drużyny w grupie, co oznacza aż 16 zespołów w stawce walczącej o awans na zaplecze PlusLigi. Obecny system z pewnością jest mniej krzywdzący od poprzedniego, w którym udział w fazie play-off miały wyłącznie zespoły, które zakończyły sezon zasadniczy w grupach na 1 lub 2 miejscu. Następnie drużyny łączono w dwie grupy po cztery drużyny, gdzie do turnieju finałowego awansowały po dwie najlepsze ekipy.
Właśnie rok temu mieliśmy sytuację, kiedy to przykładowo w szalenie wyrównanej grupie I, prócz pewnych awansu Aniołów Toruń, w grze o play-off i drugą lokatę przed przedostatnią kolejką pozostawało 6 czy 7 zespołów. Oczywiście, zasady były wcześniej ustalone, wszyscy na nie się zgodzili, jednak taki system podciął skrzydła wielu zespołom i przedwcześnie zakończył rozgrywki. II liga jest duża, dlatego tym bardziej niezrozumiała była decyzja o wąskiej grupie triumfatorów, których i tak później nie czekają rozgrywki reprezentacyjne.
RYWALIZACJA BEZ MIESZANIA GRUP
Zespoły, które wywalczyły awans do fazy play-off będą rywalizować w ramach standardowych grup, z doskonale znanymi przeciwnikami z sezonu zasadniczego. Dopiero w drugim etapie pojawią się roszady. Zwycięzcy grup regionalnych zostaną według klucza podzieleni na dwie grupy walczące ze sobą w turniejach półfinałowych. Na tym etapie obowiązywać będzie system gry każdego z każdym. Następnie cztery najlepsze zespoły zmierzą się w turnieju finałowym, dzięki któremu 12 kwietnia kibice poznają dwóch beniaminków TAURON I Ligi.
LEPIEJ NIŻ ROK TEMU?
To, czy przyjęty system rozgrywek jest dobry pokażą następne tygodnie. Niewątpliwie forma przedłuży granie w II lidze, a kibice, często wyjątkowo zżyci z lokalnymi klubami, dłużej będą mieli okazję obserwować poczynania swoich ulubieńców.
Jest to korzystne rozwiązanie dla młodych zespołów, podpartych młodzieżą, która występuje w wyjściowych szóstkach. Im więcej grania dla nich na najwyższym II-ligowym poziomie, tym lepiej. Młodzież trzeba szkolić, a nic nie zastąpi minut spędzonych na boisku w najważniejszych meczach sezonu. Mniejsze powody do zadowolenia mogą mieć faworyci, którym zawsze noga może się podwinąć, a zmęczenie po całym sezonie może dawać się we znaki. Tutaj z ratunkiem idzie konieczność wygrania aż trzech spotkań, gdzie w przypadku budowy pewnego składu pod awans, można przegrać jedno spotkanie, ale raczej nie więcej.
Pierwsze mecze fazy play-off będą rozgrywane od piątku 5 kwietnia do niedzieli 7 kwietnia. Spotkania rewanżowe przewidziane są na następny weekend między 13-14 kwietnia. Wówczas zespoły niżej notowane będą miały okazję do zaprezentowania się przed własną publicznością. Warto dodać, że I runda grana jest do trzech zwycięstw. W razie konieczności rozegrania piątego, decydującego meczu, zostanie on zorganizowany 17 kwietnia.
Pary fazy play-off wraz z harmonogramem pierwszych spotkań
Grupa I
CUK Anioły Toruń – Agencja Inwestycyjna Stilon Gorzów Wielkopolski (dwumecz 5,6 kwietnia)
Bejenka Budownictwo LUKS WILKI Wilczyn – Enea Energetyk Poznań (5,6 kwietnia)
Grupa II
UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki – NECKO Augustów (5,6 kwietnia)
KS Metro Family Warszawa – Enea KKS Kozienice (6,7 kwietnia)
Grupa III
WKS Wieluń – Dr OKO Ikar Legnica (6,7 kwietnia)
CM SOLEUS Klub Sportowy Rudzieniec – DOFU Bielawianka-Bester (6,7 kwietnia)
Grupa IV
MKS Andrychów – AVIA Solar Sędziszów Mazowiecki (5,6 kwietnia)
KS Hutnik Kraków – Karpaty – PANS Krosno (6,7 kwietnia)
Zobacz również:
II liga M: Znamy triumfatorów rundy zasadniczej
źródło: inf. własna