Igrzyska olimpijskie za pasem. Wielu ekspertów jednym głosem powtarza, że tegoroczny turniej olimpijski będzie stał na bardzo wysokim poziomie. Wielkie gwiazdy światowej siatkówki staną na jednej scenie i będą walczyć o medale. Postanowiliśmy więc zwrócić uwagę na najlepsze z najlepszych.
ATAKUJĄCE
Tijana Bosković (Serbia)
Reprezentantka Serbii urodziła się w sportowej rodzinie. Jej siostra Dajana, również jest atakującą, a brat Vuk koszykarzem. Co ciekawe, obie siostry są leworęczne.
Tijana reprezentuje barwy Eczacibasi Stambuł od 2015 roku i do tej pory nie udało jej się sięgnąć z klubem po krajowe mistrzostwo. Wraz z reprezentacją zdobyła już dwa medale olimpijskie – srebro w Rio de Janeiro i brąz w Tokio.
Melissa Vargas (Turcja)
Ze względu na sytuację i decyzje polityczne na Kubie Melissa Vargas jest kolejną Kubanką, która zdecydowała się na zmianę obywatelstwa sportowego. Pierwszy profesjonalny kontrakt podpisała w sezonie 2015/2016 z czeskim Prostejovem. Rok później doznała bardzo poważnej kontuzji stawu barkowego i musiała stoczyć długą walkę o możliwość powrotu na zagraniczne boiska ze swoją federacją. FCV zdecydowało się zawiesić zawodniczkę i odebrać jej prawo do występu w krajowej reprezentacji na 4 lata. Obywatelstwo tureckie otrzymała w 2021 roku, a pierwszy raz wybiegła na parkiet w tureckich barwach w 2023 roku.
Paola Egonu (Włochy)
Egonu to kolejny młodziutki talent. Atakująca podczas swojego pierwszego sezonu we włoskiej Serie A ustanowiła nie pobity do tej pory rekord, zdobywając 46 punktów podczas jednego spotkania. Paola Egonu podczas igrzysk w Tokio była chorążą reprezentacji Włoch. Pomimo tego, że urodziła się we włoskiej Cittadeli – włoskie obywatelstwo otrzymała dopiero w 2014 roku, ponieważ jej rodzice pochodzą z Nigerii. W lutym 2023 roku była współprowadzącą Festiwalu Włoskiej Piosenki w SanRemo.
ROZGRYWAJĄCE
Roberta Ratzke (Brazylia)
Znakomitą brazylijską rozgrywającą mogliśmy podziwiać przez ostatnie trzy sezony na polskich parkietach. To właśnie ona jest przykładem na to, że swoimi decyzjami można zmieniać obraz gry swojego zespołu. Swoją siatkarską karierę rozpoczęła, mając zaledwie 9 lat. Ma już na koncie srebrny medal olimpijski z Tokio.
Nanami Seki (Japonia)
To starsza siostra zainspirowała Nanami Seki do tego, żeby została siatkarką. Rozgrywająca bardzo umiejętnie radzi sobie na boisku i umiejętnie ukrywa mankamenty wzrostowe swojego zespołu. Niedawno reprezentacja Japonii wraz z nią dość niespodziewanie i w bardzo dobrym stylu wygrała srebro Siatkarskiej Ligi Narodów.
Maja Ognjenović (Serbia)
O klasie tej rozgrywającej świadczą zdobyte przez nią tytuły. Serbka nie bez powodu poniesie flagę swojej reprezentacji na ceremonii otwarcia igrzysk. Polscy kibice mieli okazję widzieć ją w barwach Chemika Police w sezonach 2013/2014 i 2014/2015. Do bogatej kolekcji medali brakuje jej tylko olimpijskiego złota.
Środkowe
Thaisa Menezes (Brazylia)
Środkowa zdecydowanie jest ikoną brazylijskiej reprezentacji. Rodacy często nazywają ją siatkarką wszech czasów. Zakończyła karierę reprezentacyjną w 2018 roku i zdecydowała się na ponowne założenie barw narodowych dopiero w tym sezonie. Wie już, jak to jest zdobyć olimpijskie złoto. Medal tego koloru wisiał na jej szyi po igrzyskach w Pekinie i Londynie, kiedy to reprezentacja Brazylii obroniła swój tytuł. Środkowa na co dzień reprezentuje barwy Minas Tenis Clube i w tym sezonie przekroczyła barierę 5000 punktów zdobytych w krajowych rozgrywkach. Obiegnięcie na jedną nogę, to jej charakterystyczne zadanie.
Agnieszka Korneluk (Polska)
Tej środkowej nie trzeba nikomu przedstawiać. Ma 199 cm wzrostu, a w seniorskiej reprezentacji zadebiutowała już w 2012 roku. Umiejętnie korzysta ze swoich warunków fizycznych i wraz z Magdą Stysiak tworzy najwyższą parę blokujących w naszej reprezentacji. To dobra gra w bloku jest jej specjalnością na boisku.
PRZYJMUJĄCE
Gabriela Guimaraes „Gabi” (Brazylia)
Eksperci często stosują podział na przyjmujące ofensywne i defensywne. Popularną Gabi ciężko przypisać do jednej z tych kategorii, bo swoimi umiejętnościami błyszczy i w przyjęciu i w ataku. Sporo dokłada od siebie również w obronie. Nie trzeba szukać idealnej przyjmującej, bo Brazylijka ma wszystkie umiejętności potrzebne na swojej pozycji.
Helena Cauzate’ (Francja)
Niekwestionowana liderka swojej reprezentacji, która od sezonu 2023/24 broni barw Allianz Volley Milano. Wyróżniała się na włoskich parkietach już w barwach Reale Mutua Fenera Chieri, z którym zdobyła Puchar Challenge.
Libero
Monica De Gennaro (Włochy)
Monica De Gennaro to jedna z najlepszych libero na świecie. Włosi przekonali się o tym, jak jest cenna kiedy decyzją trenera zabrakło jej w reprezentacji podczas sezonu 2022/2023. włoscy kibice pisali nawet internetowe petycje, żeby przemówić byłemu trenerowi, Davide Mazzantiemu do rozsądku. Żyje siatkówką, bo prywatnie jest związana z trenerem reprezentacji Turcji, Daniele Santarellim. Jest koleżanką klubową Joanny Wołosz i broni barw Imoco Volley Conegliano od 2013 roku.
źródło: inf. własna