Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Igrzyska olimpijskie: Agnieszka Korneluk – królowa bloku

Igrzyska olimpijskie: Agnieszka Korneluk – królowa bloku

fot. Michał Szymański

Agnieszka Korneluk to jedna z najbardziej doświadczonych zawodniczek w reprezentacji Polski. Środkowa swój debiut w seniorskiej kadrze narodowej zaliczyła mając niespełna 18 lat. Zagrała wtedy w meczu przeciwko Tajwanowi. Potem regularnie reprezentowała Polskę na wielu imprezach mistrzowskich. Ma też na swoim koncie sukcesy w rozgrywkach klubowych. W TAURON Lidze rozegrała do tej pory 9 sezonów. Od jesieni będzie reprezentować barwy KS DevelopResu Rzeszów.

 

Imię i nazwisko: Agnieszka Korneluk

Data urodzenia: 17.10.1994

Miejsce urodzenia: Poznań

Narodowość: polska

Aktualny klub: KS DevelopRes Rzeszów

Pozycja: środkowa

Wzrost: 200 cm

Waga: 88 kg

 

Agnieszka Korneluk jest obok Joanny Wołosz najbardziej doświadczoną siatkarką w reprezentacji Polski. W kadrze seniorskiej występuje już od 2012 roku, kiedy nie miała ukończonych jeszcze 18 lat. Mimo tego, że zarówno Natalia Mędrzyk, jak i Katarzyna Wenerska są starsze od środkowej, ale mają na koncie mniej występów w biało-czerwonej drużynie. Mędrzyk miała przerwę z uwagi na urlop macierzyński, a rozgrywająca DevelopResu Rzeszów w reprezentacji gra dopiero od 2021 r.

Poznanianka jest „królową bloku”. Niejednokrotnie udowodniła, że jest to jej najsilniejszy siatkarski element. Została kilkukrotnie wyróżniona za grę na siatce na różnych turniejach. Podobnie, jak wszystkie polskie siatkarki, w tym roku zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich.

Szybki rozwój kariery i pierwsze sukcesy

Agnieszka Korneluk rozpoczęła swoją przygodę z siatkówką jako 11-latka w rodzimym Energetyku Poznań, ale jej talent szybko został dostrzeżony na szczeblu centralnym. Ukończyła Szkołę Mistrzostwa Sportowego PZPS w Sosnowcu, co wiązało się z koniecznością przystosowania się do życia z dala od domu już w wieku nastoletnim.

Jej pierwszym klubem w seniorskiej karierze był Impel Wrocław, w którym spędziła cztery sezony (2013-2017). To właśnie tam, w 2014 roku, wywalczyła swoje pierwsze wicemistrzostwo Polski. Następnie przeniosła się do Grot Budowlanych Łódź, gdzie osiągnęła kolejne sukcesy. Zdobyła brązowy medal TAURON Ligi, sięgnęła też po AL-KO Superpuchar i  Puchar Polski. To był pierwszy duży krok w karierze polskiej środkowej.

Doświadczenie gry w Serie A

Po pierwszych sukcesach w Polsce, Agnieszka Korneluk zdecydowała się na wyjazd do Włoch, gdzie grała 2 lata. Najpierw w Pomi Casalmaggiore, a potem Savino Del Bene Scandicci. Jak sama przyznała, te doświadczenia pozwoliły jej na rozwój umiejętności siatkarskich i ogranie na arenie międzynarodowej. Nigdy nie żałowała te decyzji. Po dwóch sezonach w Serie A wróciła do TAURON Ligi, zasilając szeregi Grupy Azoty Chemika Police, jednego z najbardziej utytułowanych polskich klubów ostatnich lat. Bardzo chciała zdobyć swoje pierwsze mistrzostwo Polski i udało jej się to osiągnąć.

W barwach Chemika Police Korneluk zdobyła trzy aż tytuły mistrza Polski (2021, 2022, 2024), dwa TAURON Puchary Polski (2021, 2023) oraz AL-KO Superpuchar Polski (2023). W Policach najbardziej rozwinęła się jako zawodniczka. Jej umiejętności blokowania ataków przeciwniczek stały się jej znakiem rozpoznawczym. Prezentowała również bardzo solidną zagrywkę. W związku z problemami sponsorskimi i finansowymi klubu z Polic, zdecydowała się przenieść do KS DevelopResu Rzeszów, co już teraz uznawane jest za jeden z najbardziej spektakularnych transferów w lidze.

Przez 9 sezonów w TAURON Lidze zagrała w 248. spotkaniach. Łącznie zdobyła 2492 punkty, w tym 194 asy serwisowe i aż 904 punktowe bloki. Te liczby imponują. W minionym sezonie TAURON Ligi Agnieszka Korneluk była w czołówce rankingu blokujących (za Joanną Pacak i Małgorzatą Lisiak, ale obie miały więcej rozegranych meczów na koncie) i bardzo mocno przyczyniła się do zdobycia przez Grupę Azoty Chemika Police kolejnego mistrzostwa Polski.

Medale z reprezentacją Polski

Równolegle do kariery klubowej, Agnieszka Korneluk odgrywała kluczową rolę w reprezentacji Polski. Od 2012 roku regularnie reprezentowała nasz kraj na międzynarodowych turniejach. Dość szybko stała się czołową środkową polskiej kadry, w której grała regularnie (poza 2021 r., kiedy to nie dostała powołania na mistrzostwa Europy). Jej największe sukcesy w pierwszych latach gry w reprezentacji, to brąz Ligi Europejskiej z 2014 r. oraz srebrny medal na Igrzyskach Europejskich w Baku w 2015 roku.

Przełom w reprezentacyjnej karierze Korneluk, tak jak dla większości polskich kadrowiczek, nastąpił po wybraniu Stefano Lavariniego na trenera. Pod jego wodzą Polska zajęła 7. miejsce na Mistrzostwach Świata w 2022 roku oraz zdobyła pierwszy historyczny medal Ligi Narodów w 2023 roku. Środkowa, pod nieobecność Joanny Wołosz, występowała wtedy jako kapitan reprezentacji. Odbierając brązowe medale, był to dla niej ogromy powód do dumy. W 2024 roku Polki, z Agnieszką Korneluk w składzie, ten sukces powtórzyły. Zawodniczka KS DevelopResu Rzeszów została nawet wybrana do drużyny marzeń Ligi Narodów za swoje świetne występy.

CIEKAWOSTKI:

– Ma imponujący rekord zdobytych punktów w jednym spotkaniu, w TAURON Lidze. W meczu Impelu Wrocław z Legionovią Legionowo zdobyła aż 22 punkty. Po dwóch latach powtórzyła ten wynik. Na swoim koncie ma kilka ponad 20-punktowych zdobyczy.

– Agnieszka kocha gotować, a w szczególności piec ciasta. W wywiadzie mówiła, że mogłaby nawet w przyszłości otworzyć swoją kawiarnię, w której serwowałaby swoje popisowe słodkości.

– Kiedyś zapomniała zabrać ze sobą buty na mecz w Rzeszowie. Na szczęście jeden z kibiców okazał się na tyle pomocny, że przywiózł je do hotelu, w którym była zakwaterowana wraz ze swoim klubem. Cała ta zabawna sytuacja bardzo dobrze się skończyła.

KARIERA:

– 2005 – 2010 – KS Energetyk Poznań

– 2010 – 2013 – SMS PZPS Sosnowiec

– 2013 – 2017 – Impel Wrocław

– 2017 – 2018 – Grot Budowlani Łódź

– 2018 – 2019 – Pomì Casalmaggiore

– 2019  -2020 – Savino Del Bene Scandicci

– 2020 – 2024 – Grupa Azoty Chemik Police

– Od 2024 –  KS DevelopRes Rzeszów

SUKCESY KLUBOWE:

– 2014 – srebrny medal mistrzostw Polski z Impelem Wrocław

– 2016 – brązowy medal mistrzostw Polski z Impelem Wrocław

– 2017 – zdobycie Superpucharu Polski z Grot Budowlanymi Łódź

– 2018 – zdobycie Pucharu Polski z Grot Budowlanymi Łódź

– 2018 – brązowy medal mistrzostw Polski z Grot Budowlanymi Łódź

– 2021 – złoty medal mistrzostw Polski z Chemikiem Police

– 2021 – zdobycie Pucharu Polski z Chemikiem Police

– 2022 – złoty medal mistrzostw Polski z Chemikiem Police

– 2023 – zdobycie Pucharu Polski z Chemikiem Police

– 2023 – zdobycie Superpucharu Polski z Chemikiem Police

– 2024 – złoty medal mistrzostw Polski z Chemikiem Police

SUKCESY REPREZENTACYJNE:

– 2014 – brązowy medal Ligi Europejskiej

– 2015 – srebrny medal Igrzysk Europejskich

– 2019 – wygrana w Volley Masters Montreux

– 2023 – brązowy medal Ligi Narodów

– 2024 – brązowy medal Ligi Narodów

NAGRODY INDYWIDUALNE:

– 2017 – Najlepsza blokująca turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata

– 2017 – MVP Superpucharu Polski

– 2018 – Najlepsza blokująca Ligi Siatkówki Kobiet

– 2018 – Najlepsza blokująca fazy grupowej Ligi Narodów

– 2018 – Najlepsza środkowa turnieju Volley Masters Montreux

– 2019 – Najlepsza blokująca siatkarka fazy zasadniczej ligi włoskiej: Serie A

– 2019 – Najlepsza środkowa turnieju Volley Masters Montreux

– 2019 – Najlepsza środkowa mistrzostw Europy

– 2024 – Najlepsza środkowa turnieju finałowego Ligi Narodów

Zobacz również:

Igrzyska olimpijskie: Magdalena Jurczyk – zabójcze pierwsze tempo

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved