„Gawełki” to wyróżnienia dla ludzi, którzy w kończącym się roku pracowali w wspierali Siatkarskie Ośrodku Szkolne. Przyznano je już po raz ósmy, a uroczysta gala odbyła się w Bydgoszczy.
W Bydgoszczy rozgrywany jest VIII Ogólnopolski Turniej Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych im. Wiesława Gawłowskiego. Od niedzieli do wtorku 300 zawodniczek i zawodników z całej Polski rywalizuje w hali Łuczniczka. Ważną częścią imprezy byłą gala rozdania „Gawełków”, która jest podsumowaniem wysiłku dyrektorów, uczniów, nauczycieli i trenerów pracujących w kończącym się z roku szkolnym.
W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości związanych z siatkówką. Nagrody wręczali m.in. znakomici przed laty zawodnicy, a dziś posłowie na Sejm RP Małgorzata Niemczyk i Paweł Papke, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, prezes PZPS Sebastian Świderski, szef SOS-ów i były selekcjoner reprezentacji Polski Waldemar Wspaniały. Byli także byli prezesi siatkarskiego związku: Mirosław Przedpełski i Jacek Kasprzyk. Galę prowadził Marcin Prus, były reprezentant Polski.
Oto laureaci:
Kategoria „Sprawny koordynator” (wyróżnienie dla koordynatorów wojewódzkich):
- Henryk Borowski – wojewódzki koordynator SOS na Pomorzu i Kujawach
- Jan Staniucha – wojewódzki koordynator SOS na Śląsku
Kategoria „Wspierający Dyrektor”
- Dorota Petlic – dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie, założycielka Liceum Sportowego oraz klas Mistrzostwa Sportowego o profilu piłki siatkowej , współorganizatorka wojewódzkich, regionalnych i ogólnopolskich turniejów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.
- Artur Wójcik – był statystykiem w mistrzostwach świata z Waldemarem Wspaniałym i I trenerem reprezentacji U-16 dziewcząt w ME. Po drodze zdobył szereg medali w młodzieżowej siatkówce. Jest dyrektorem ds. sportowych w szkole Mistrzostwa Sportowego na Jagiellońskiej w Warszawie.
- Zbigniew Miłoś – dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu-Zdroju.
Kategoria „Szkoleniowiec na medal”
- Artur Łoza – twórca sukcesów klubowych AKS Resovia. Trener reprezentacji Polski siatkarzy U17.
- Ariel Fijoł – zdobywca medali z siatkarzami Trefla Gdańsk, brązowy medalista ME U17 i MŚ U21 (jako współpracownik Daniela Plińskiego).
- Konrad Cop – odnosił sukcesy w MOS Wola Warszawa, a z kadrą U17 zajął trzecie miejsce w ME.
Kategoria „Trener z klasą”
- Dawid Michor – rozpoczynał pracę w Legionovii, skąd przeniósł się do Stężycy. Dziś są tam drużyny siatkarek grające w I i II lidze, a młodzieżowe zespoły zdobywają medali mistrzostw Polski.
- Dariusz Sobieraj – jako trener w Dąbrowie Górniczej wychowywał siatkarki, prowadzi kadry wojewódzkie i regionalne.
- Przemysław Kaczmarczyk – od lat współtworzy nyską siatkówkę. Jego podopieczni grali w finałach mistrzostw Polski. Prowadzi kadry wojewódzkie.
- Bartosz Jasiński – wspólnie z Arturem Łabaczem tworzyli SOS w Suwałkach Trener kadr wojewódzkich i regionalnych z sukcesami w siatkówce młodzieżowej, szczególnie w „Kinderkach”.
Kategoria „Super Gawełek SOS” (wyjątkowe wyróżnienie dla wyjątkowych ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju SOS-ów)
- Zbigniew Błaszczak – prowadził kadry wojewódzkie na Śląsku, dzisiaj jako koordynator regionalny wspiera nowe pokolenie trenerów. .
- Wojciech Rychel – pediatra, lekarz sportowy, wielki fachowiec w swojej dziedzinie.
- Przemysław Rosiński – fizjoterapeuta i trener przygotowania fizycznego. Z równym powodzeniem pomaga zarówno w programie SOS jak i na zgrupowaniach kadry Polski. Obecnie od wielu lat związany jest z klubem San-Pajda Volleyball team.
- Krzysztof Wróbel – terapeuta sportowy, specjalista odnowy biologicznej, masażysta. Jest również specjalistą przygotowania motorycznego. Związany
AKS Resovią Rzeszów, pomaga w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych oraz młodzieżowych reprezentacjach Polski.
Wyróżnienie szczególne (bez nich program SOS nie miałby swojej historii i nie rozwinąłby się aż tak wspaniale i nie byłby ewenementem na skalę światową)
- Michał Strąk
- Waldemar Pawlak
- Ministerstwo Sportu i Turystyki
źródło: pzps.pl