FIVB znów zdecydowało się na zmiany w regulaminie. Nowe przepisy dotyczą m.in. procedury Challenge, podwójnego dotknięcia, a także błędu ustawienia. Wszystko to w myśl urozmaicenia oraz usprawnienia meczów, tak aby stały się one jeszcze bardziej atrakcyjne dla kibiców.
Liga Narodów znów poligonem
Zanim sezon reprezentacyjny ruszy na dobre FIVB zdecydowała się na wprowadzenie zmian w regulaminie. Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu usprawnienie meczów oraz uczynienie ich bardziej atrakcyjnymi dla kibiców. Aby ograniczyć nagłe przerwy w wymianach, organizacja postanowiła, że prośby o Challenge będzie można zgłaszać dopiero po jej zakończeniu. Nowością jest także interpretacja podwójnego dotknięcia. Podwójny kontakt będzie dozwolony, chyba, że będzie on zbyt wyraźny. Jedyną regułą jest to, że piłka musi zostać po tej samej stronie boiska. W przypadku piłek zagranych na stronę przeciwnika, wykroczeń, czy ewidentnych podwójnych odbić dalej obowiązywać będzie wcześniejsza interpretacja. Zmiany zostaną wprowadzone zarówno w siatkówce halowej, jak i plażowej. Podczas Ligi Narodów 2025 oraz na mistrzostwach świata seniorów i seniorek przetestowana zostanie również zmiana dotycząca błędu ustawienia.
Nowe przepisy dotyczą także m.in. zmiany przynależności do kadr narodowych. Modyfikacja ma na celu zapewnić większą elastyczność młodszym sportowcom. Od teraz zawodnik może zmienić swoją przynależność narodową na inną, niż jego pierwotna. Zmiana ta musi zostać dokonana przed zarejestrowaniem zawodnika przed ukończeniem przez niego 18 roku życia. Korekta dotyczy także starszych graczy. Według nowych zasad, aby ubiegać się o nową przynależność należy spełniać obowiązek ośmioletniego pobytu, a wiek zawodników został zwiększony do 38 lat. W trakcie trwania procedury nie ma szansy reprezentowania już nowych barw.
Zgodnie z trendami
Światowa organizacja dalej stoi na straży zwiększenia aktywności kobiet w zakresie szkolenia. Dlatego też FIVB chce promować trenerki i zwiększać ich widoczność. Zarząd zatwierdził propozycję, aby wszystkie żeńskie drużyny narodowe na Ligę Narodów 2026 i mistrzostwa świata w poszczególnych grupach wiekowych miały w składzie meczowym co najmniej jedną zarejestrowaną trenerkę.
Od teraz każda Konfederacja Kontynentalna może uwzględnić maksymalnie dwa roczne wydarzenia w rankingu światowym. Kolejna zmiana dotyczy braku aktywności zespołów. Zespół będzie uznawany za nieaktywny po 2 latach. Składy drużyn na mistrzostwa świata w grupach wiekowych natomiast zostaną rozszerzone z 12 do 14 zawodników, a struktura wydarzeń U17 zostanie dostosowana do turniejów U19 i U21, a więc obejmować będzie 24 drużyny.
Zobacz również: