Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Edward Skorek: Tę drużynę stać na medal

fot. Katarzyna Antczak

Do rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w Tokio coraz bliżej. Polscy siatkarze turniej zainaugurują meczem z reprezentacją Iranu. – To naprawdę bardzo trudny turniej. Kto nigdy nie był na olimpiadzie, nie zdaje sobie z tego sprawy. Udział w nim jest bardzo wymagający i stresujący – podkreślił Edward Skorek.

Reprezentacja Polski, która jest aktualnym mistrzem świata z 2018 roku, jest jednym z faworytów igrzysk olimpijskich. – Tę drużynę stać na medal. Nie powiem jaki, bo turniej jest bardzo ciężki. Grupę ma stosunkowo łatwą, nie ma tam z kim przegrać. A to nie zawsze wpływa pozytywnie na końcowy rezultat– przyznał Edward Skorek, mistrz świata 1974 i mistrz olimpijski 1976.Polacy znaleźli się w grupie A, w której powalczą z Iranem, Włochami, Japonią, Kanadą oraz Wenezuelą. Znacznie trudniejsza jest grupa B, w której zmierzą się USA, Francja, Brazylia, Rosja, Argentyna i Tunezja. To oznacza, że w ewentualnym ćwierćfinale polskich siatkarzy czeka bardzo trudny mecz. – Jak wiemy, w ciężkim boju hartuje się stal. Wtedy wychodzą różne mankamenty i okazuje się, czy zawodnik i drużyna umieją się pozbierać. To naprawdę bardzo trudny turniej. Kto nigdy nie był na olimpiadzie, nie zdaje sobie z tego sprawy. Udział w nim jest bardzo wymagający i stresujący – podkreślił były siatkarz.

Co może zadecydować o końcowym triumfie siatkarzy trenera Vitala Heynena? – Różnica między najlepszymi drużynami jest minimalna, sety wygrywa się 25-23. Czy więc wprowadzimy na tyle mocny serwis, by zdobyć te dwa punkty? A może doprowadzimy do momentu, w którym przeciwnik nie może wyprowadzić kontrataku, a my kończymy akcję? Na tym obecnie polega siatkówka. Drużyny do 20 punktów idą “łeb w łeb” i dopiero wtedy zaczyna się uwidaczniać przewaga psychiczna i siłowa – powiedział Skorek. – Nie ukrywajmy – siatkówka stała się dyscypliną bardzo siłową. Technika w dalszym ciągu odgrywa jednak niebagatelną rolę. Umiejętność wykorzystania tej techniki w danym momencie jest bardzo ważna – dodał.

Mistrz świata i mistrz olimpijski zwraca również uwagę na to, jak dużo do reprezentacji wniósł i wciąż może wnieść Wilfredo Leon. – To ogromne wzmocnienie dla zespołu. Akurat ten zawodnik ma wielkie predyspozycje skocznościowe i siłowe. Może technicznie jest przygotowany gorzej niż pozostali, ale wszyscy liczą, że dzięki niemu uzyskamy przewagę w zagrywce i kontrataku. Potrafi uderzyć z wysokiej piłki, na wysokości 3,70 m. To naprawdę bardzo wysoko. Ja w swojej karierze doskakiwałem najwyżej do 3,50 m. Co prawda po drugiej stronie też są zawodnicy o kilka centymetrów wyżsi niż wtedy, ale na pewno nie o 20. Myślę, że to może być nasza przewaga. Zobaczymy, w jakiej Leon będzie formie: w Lidze Narodów nie wyglądało to najlepiej. Nie zapominajmy jednak, że miał za sobą bardzo długi sezon wymagającej ligi włoskiej – stwierdził Edward Skorek.

źródło: opr. własne, sport.interia.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-07-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę