Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Co nas czeka w roku 2023?

Co nas czeka w roku 2023?

fot. voleybolunsesi.com

Rok 2023 jest rokiem przedolimpijskim. Kluczowym wyzwaniem dla polskich reprezentacji będzie walka o bilet do Paryża, w bardziej komfortowej sytuacji wydają się być siatkarze, ale i kadra kobiet nie stoi na straconej pozycji.  Zanim jednak do boju ruszą reprezentacje, swoje najważniejsze mecze zagrają zespoły klubowe. Oto najważniejsze wydarzenia tego roku. 

Pierwsze miesiące roku 2023 to czas kluczowych rozstrzygnięć w PlusLidze i TauronLidze. Oprócz mistrza i mistrzyń Polski poznamy też zdobywców Pucharu Polski wśród pań i panów. Reprezentanci kraju w europejskich pucharach powalczą o wyjście z grup w Lidze Mistrzów (ZAKSA, JW i Aluron CMC) i Lidze Mistrzyń (Chemik, Developres, ŁKS), PGE Skra Bełchatów powalczy o kolejne rundy CEV Cup.Reprezentacje narodowe sezon rozpoczną od Ligi Narodów. Bardzo ważny w kontekście walki o punkty rankingowe będzie każdy mecz. Warto odnotować, że Polacy mają już pewny awans do finałów VNL, turniej finałowy bowiem odbędzie się w Gdańsku, od 19 do 23 lipca.  Gospodarzami turniejów  w fazie grupowej (6 czerwca – 9 lipca 2023 r.) będą: Ottawa (Kanada), Nagoja (Japonia), Rotterdam (Holandia), Orlean (Francja), Anaheim (USA) oraz Pasay City (Filipiny).Panie o awans będą musiały powalczyć. Turniej finałowy kobiet zaplanowano na 12-16 lipca w amerykańskim Arlington. Wcześniej (30 maja – 2 lipca) siatkarki z najlepszych zespołów na świecie ugoszczą: Ankara (Turcja), Nagoja (Japonia), Hongkong (Chiny), Brasilia (Brazylia), Suwon (Korea Południowa) i Bangkok (Tajlandia).

Kobieca i męska reprezentacja Polski na przełomie sierpnia i września 2023 r. wystąpią w mistrzostwach Europy. Pierwsze na boisku pojawią się panie, które o medale powalczą od 15.08 do 3.09.  Podopieczne trenera Lavariniego na początku zagrają kolejno ze Słowenią, Węgrami, Serbią, Belgią i Ukrainą. Rywalizacja toczyła się będzie w Belgii.  Kolejne grupy zagrają we Włoszech, Niemczech i Estonii.  Panowie rywalizować będą od 28.08 do 16.09.  Biało-czerwoni zagrają z Czechami, Holandią, Macedonią Płn., Danią i Czarnogórą w Macedonii Północnej. Inne grupy zagrają we Włoszech, Bułgarii i Izraelu.

Momentem kulminacyjnym będą jednak kwalifikacje olimpijskie. O miejsce na igrzyskach polscy siatkarze powalczą od 30 września do 8 października. Będą rywalizować w jednej z trzech ośmiozespołowych grup, z której dwie najlepsze drużyny zapewnią sobie olimpijski start. Na razie FIVB nie ogłosiła uczestników poszczególnych turniejów. Wiadomo tylko, że jeden z nich odbędzie się w Japonii. System kwalifikacyjny do igrzysk został jednak tak skonstruowany, że skład turnieju olimpijskiego zostanie uzupełniony na podstawie rankingu FIVB, do sześciu zespołów z kwalifikacji zostanie dołączonych pięć z najwyższym rankingiem po VNL 2024.

Ten sam system  kwalifikacji dotyczy także kobiet. Panie o igrzyska zagrają od 16 do 24 września, na razie nie wiadomo gdzie, ale toczone są starania o to, aby jeden z turniejów odbył się w Polsce. Jeden z turniejów odbędzie się w Japonii.  Polki aktualnie są 10 drużyną w rankingu i w ich przypadku istotny w walce o awans olimpijski z rankingu ważny będzie absolutnie każdy mecz.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2023 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę