Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > BPT Futures Kraków: Ciężkowska i Łunio zagrają w wielkim finale zawodów!

BPT Futures Kraków: Ciężkowska i Łunio zagrają w wielkim finale zawodów!

Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio awansowały do wielkiego finału VW Beach Pro Tour Futures Kraków Orlen Paliwa. Biało-czerwone pokonały w półfinale Amerykanki – Coakley/Sweat. Nie było to łatwe spotkanie, a zwycięstwo Polkom dała dopiero rewelacyjnie rozegrana końcówka tie-breaka (15:10). W finale przeciwniczkami wicemistrzyń Europy do lat 22 będzie para – Fejes/Johnson (Australia).

DOBRZE ZNANE RYWALKI

Po zaciętych sobotnich zmaganiach w turnieju głównym z sześciu biało-czerwonych par pozostała jedna. Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio, błyskawicznie przemknęły przez krakowskie zawody. Wicemistrzynie Europy do lat 22 wygrały oba swoje spotkania grupowe. Dwie wiktorie dały Polkom bezpośrednią przepustkę do ćwierćfinału, gdzie zmierzyły się z niemieckim duetem – Grune/Christ. Łatwo nie było, lecz biało-czerwone zamknęły wynik spotkania w tie-breaku, wygrywając 21:19. W meczu o wielki finał przeciwniczkami reprezentantek Polski były Amerykanki – Coakley/Sweat, z którymi Ciężkowska i Łunio zagrały w fazie grupowej. Wówczas lepsze okazały się Polki, które zwyciężyły 2:0 (21:15, 23:21).

Amerykanki natomiast za sprawą porażki z polską parą awansowały z grupy z niższej lokaty. Oznaczało to, że musiały zmierzyć się w rundzie 12 z mocnymi Austriaczkami – Friedl/Trailovic. Spotkanie wygrane w dwóch setach dało im przepustkę do ćwierćfinału, gdzie zagrały przeciwko parze – Fleming/Milutinovic (Australia). To spotkanie także padło łupem reprezentantek Stanów Zjednoczonych, które triumfowały 2:0, tym samym meldując się w strefie medalowej VW Beach Pro Tour Futures Kraków Orlen Paliwa.

AWANS JEST! DRUGI SET DO WYMAZANIA

Obie strony bardzo mocno rozpoczęły spotkanie, próbując rywalkom narzucić własne zasady. Niemniej na minimalne prowadzenie wysunęły się Amerykanki (3:1, 4:2). Biało-czerwone nie straciły kontaktu z przeciwniczkami doprowadzając do remisu po 4. Następnie wynik zaczął oscylować wokół remisu (5:5, 7:7). Do głosu doszły jednak Polki, które przy wizycie w polu serwisowym Urszuli Łunio wysunęły się na prowadzenie (12:9). Każda kolejna akcja potwierdzała dominacje biało-czerwonych, które trzymały dystans (14:10, 16:11, 18:13). Chwilę później Ciężkowska i Łunio mogły się cieszyć z pewnego zwycięstwa 21:17. Kluczowa dla Polek okazała się skuteczność w ataku.

Drugi set napisał zupełnie inną historię. Bezradne Polki mogły tylko patrzeć, jak Amerykanki deklasują je na każdej płaszczyźnie. Polskie siatkarki złapały poważny zastój, a kolejne minuty nie przynosiły przełamania (2:9, 3:11, 5:13, 7:18). Znakomicie wówczas na zagrywce spisała się Kennedy Coakley.  Ostatecznie set padł łupem Amerykanek 21:8, a o losach spotkania zadecydował tie-break.

Biało-czerwone zaczęły trzecią odsłonę spotkania od prowadzenia 2:0. Przewaga ta utrzymywała się przez chwilę bowiem reprezentantki USA doprowadziły do remisu po 5. Znakomita końcówka Polek i dołek amerykańskich siatkarek, dał biało-czerwonym wygraną i awans do finału krakowskiego turnieju (15:10). Urszula Łunio zdobyła 21 punktów (1 as), Małgorzata Ciężkowska dołożyła od siebie 9 ‘oczek’ (1 as).

W drugim ćwierćfinale duet – Fejes/Johnson pokonał pewnie drugie w stawce Amerykanki – Shields/Peranich, 2:0 (21:19, 21:16). Przeciwniczkami Polek w finale będą zatem Australijki.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Orlen Paliwa.

Coakley/Sweat (USA) – Ciężkowska/Łunio (POL) 1:2
(17:21, 21:8, 20:15)