Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Zuzanna Efimienko: Powrót do elity wymaga czasu

Zuzanna Efimienko: Powrót do elity wymaga czasu

fot. Klaudia Piwowarczyk

Wielu fanów siatkówki pamięta lata, kiedy Polki zdobywały złote medale mistrzostw Europy. Po kryzysie w krajowej siatkówce żeńskiej podopiecznym Jacka Nawrockiego w sobotę udało się wywalczyć awans na przyszłoroczne Euro, co już teraz określane jest mianem sporego sukcesu. – Musimy zacząć od małych kroków i wydaje mi się, że ten awans należy do ich grona. Zbudowana została nowa drużyna, która ma sporo czasu na przygotowanie się do mistrzostw Europy – tuż po wygranej z Finlandią powiedziała Zuzanna Efimienko.

Wygrałyście z Finlandią, awansując do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Jak bardzo w głowach miałyście sukcesy polskich złotek sprzed dekady, kiedy tego dokonywałyście? A może to już zamknięta przeszłość?Zuzanna Efimienko:To oczywiste, że staramy się wrócić do siatkarskiej elity, bowiem po latach nieobecności na najwyższym szczeblu międzynarodowych rozgrywek przychodzi nam grać z przeciwnikami takimi jak Finlandia. Nie jest to światowy poziom – nie umniejszając rywalkom i ich waleczności, nasze sobotnie oponentki nie należą do wspomnianej przeze mnie elity. Musimy zacząć od małych kroków i wydaje mi się, że ten awans należy do ich grona. Zbudowana została nowa drużyna, która ma sporo czasu na przygotowanie się do mistrzostw Europy. Przed turniejem w Bielsku-Białej nie bawiłyśmy się w kalkulację i matematykę, ponieważ nasz team musi się ogrywać i przede wszystkim wygrywać.

Boli to, że gracie z podobnymi rywalkami?

Nie, bo cóż innego mamy zrobić? Naszą rolą jest teraz powrót na salony, a by tego dokonać, musimy wygrywać z najbardziej wymagającymi zespołami.

Czyli ostatni mecz turnieju w stolicy Podbeskidzia potraktujecie jako szansę ogrywania się zawodniczek, które w mniejszym stopniu pojawiły się na parkiecie?

Nie wiem, naprawdę nie wiem, bo my chcemy przede wszystkim wygrać i to najlepiej 3:0. Może to być dla nas troszkę trening, ponieważ nie potrzebujemy niedzielnego zwycięstwa do awansu, ale mimo wszystko pragniemy wygranej.

Każdy będzie wam mówił, że jesteście wyjątkowo młodym zespołem. Sportowy brak dojrzałości i może brak zgrania widać najbardziej w tych momentach, gdy prowadzicie 19:8, a później podajecie rękę rywalkom i te szybko zaczynają odrabiać straty?

Myślę, że jest to przede wszystkim wina niedoświadczenia. Nagle w naszych szeregach zaczyna występować „spinka” – niektóre dziewczyny nachodzi stres i one nie potrafią go jeszcze opanować. My, starsze zawodniczki, wiemy, że w takich momentach do kryzysów należy podchodzić spokojnie, wziąć głęboki oddech, zacząć od prostej akcji, przyjęcia, żeby pociągnąć grę. Owszem, zdarzają nam się nerwówki, wychodzi brak doświadczenia, ale remedium na to trzeba wypracować na boisku w czasie meczu.

Trener Nawrocki przed sobotnim spotkaniem mówił, że zespół z Finlandii jest teamem niedocenianym. Wydaje się, że miał rację szczególnie w kontekście gwałtownych wybuchów entuzjazmu po poszczególnych akcjach, co mogło was wybijać z rytmu.

Tak, dokładnie tak! (śmiech) Nasze przeciwniczki także miały dość młody zespół, choć w swoich szeregach mają również zawodniczki, które są już ograne w szczególności w lidze niemieckiej. Ja sama kojarzę niektóre siatkarki mimo tego, że komuś może się wydawać, że pochodzą one z egzotycznego kraju z punktu widzenia siatkówki. Absolutnie tak nie jest! W tych dziewczynach widać wolę walki, która być może spowoduje, że za kilka lat ten team wzniesie się na wyżyny wzorem Belgii. Doceniamy ten zespół i wiedziałyśmy, że ta wygrana nie przyjdzie nam łatwo.

Awans to pierwszy znak tego, że gra żeńskiej kadry weszła na właściwe tory?

Tak, tak. Na pewno jest jeszcze dużo do zrobienia i mistrzostwa Europy będą dla nas kolejną weryfikacją. Wejście do siatkarskiej elity wymaga naprawdę długiego czasu, wielu wspólnych treningów i spotkań. To warunki meczowe kształtują charaktery.

Od czego najbardziej zależeć będzie dalszy rozwój kadry?

Na pewno od czasu.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-09-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved